Пандемія коронавірусу здійняла хвилю занепокоєння у всьому світі. Значна кількість ураження інфекцією та високий показник смертності – фактори, які лякають людей на всій Планеті. У світових ЗМІ розглядають різні версії походження недуги.
Тим часом, і в українських медіа з’явилося чимало гіпотез щодо того, чи не були масові вірусні пневмонії, які вирували ще в січні, дзвінком, який уже сигналізував про коронавірус. Фейк чи теорія, яка має право на вивчення та ґрунтовний аналіз? Що кажуть тернопільські експерти – читайте у матеріалі.
Що було в січні?
Лікарні Тернополя переповнені пацієнтами із запаленням легенів. В одній міській лікарні майже півсотні хворих з вірусною пневмонією. Крім того, п’ятеро перебувають в реанімації, а троє вже померли. У вірусної пневмонії дуже стрімкий перебіг, а якщо вчасно не звернутися до лікарів, то людина буквально згорає.
Хворі з пневмонією у міську лікарню №2 інтенсивно почали поступати в кінці минулого та після Нового року. У майже 50 людей однаковий перебіг хвороби. Спершу вони злягли з гарячкою та кашлем, а також температурою, яка не збивалася.
“Хворі приймають жарознижуючі препарати, не звертаючись до сімейного лікаря. Один-два-три-чотири дні вони лікуються самостійно. Тоді вже починає наростати задишка, висока температура, сухий кашель чи навіть кашель з прожилками крові”, – розповіла лікарка-пульмонолог Тернопільської міської комунальної лікарні №2 Алла Пастернак.
Медики кажуть, що за допомогою треба звертатися у перший день високої температури. Якщо за три дні ситуація не зміниться, то неодмінно призначається рентген, який і виявить пневмонію.
Один із пацієнтів, який опинився у реанімації, місяць самостійно лікувався вдома. У нього вірусна пневмонія у дуже тяжкій формі. “Кров поступає з киснем до легень. Вони не можуть забрати відповідну кількість кисню, яка потрібна для організму. Від того починають страждати мозок, серце”,- пояснила Алла Пастернак.
В Олени Сидорович дев’ять днів тому від вірусної пневмонії помер чоловік, хоч якраз вчасно звернувся до лікарів. На четвертий день гарячки він уже був у стаціонарі, а на п’ятий день діагностували запалення легенів. “За висновками лікарів, нібито з п’ятої на шосту добу легені практично вже згоріли. Лишилося лише двадцять відсотків легень. Дуже інтенсивний перебіг хвороби, температура не збивалася”, – каже вдова Олена Сидорович.
Чоловікові було сорок п’ять, він стежив за здоров’ям, ніколи не хворів на застуди. Помер він після восьми днів інтенсивної терапії у реанімації.
У Тернопільській лікарні пояснюють: робили все, що могли, але хвороба була дуже агресивною. Визначити, який саме вірус зараз вбиває людей можна лише у перші дні хвороби, а більшість хворих поступають пізніше. “У нас було понад тридцять випадків вірусно-бактеріальних пневмоній. Три з них закінчилися летально і лише в одному випадку ми змогли поставити діагноз грип типу А”, каже директор КНП “Тернопільска комунальна міська лікарня №2″ Ростислав Левчук.
Саме із західних областей, нагадує столичний лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська, десять років тому почався сезон пандемічного грипу, від ускладнень якого померли 400 людей. Ця зима теж буде непростою, бо епідпороги вірусних захворювань ще не перевищені. Вже є летальні випадки, і не лише в Тернополі: троє загиблих у Житомирі. “У деяких інших регіонах уже переповнені лікарні з важкими випадками пневмонії”,- розповіла медичка.
У групі ризику молоді люди від 25 до 49 років, які вважають себе абсолютно здоровими і переконані, що висока температура – це не привід одразу бігти до лікаря.
Чи міг бути коронавірус ще в січні?
Місцеві медики пояснюють, що пневмонія при різних вірусних збудниках є схожою. Прояви пневмонії при COVID-19 такі ж, як і при захворюванні на грип та інші вірусні хвороби, тому відрізнити їх без спеціальних лабораторних аналізів неможливо. – Усе залежить від особливостей організму людини, яка захворіла, як організм реагує на вірус, – пояснює Михайло Андрейчин. – У більшості COVID-19 має легкий перебіг, і пацієнти можуть лікуватися навіть вдома, але, звичайно, потрібна ізоляція. Таких хворих з легким протіканням хвороби близько 80%. Майже 15% хворих мають тяжкий перебіг хвороби. Однак вони не потребують штучної вентиляції легенів. Лише 5% хворих у яких розвивається дуже тяжка форма. Вони вже в більшості випадків потребують використання апарату штучної вентиляції легенів та іншої апаратної допомоги. Прояви пневмонії можуть відрізнятися, однак це обумовлено особливостями організму самого хворого, а не збудником.
– При вірусній пневмонії, обумовленій коронавірусом, до уваги треба брати наявність гарячки, сухий кашель, ускладнення дихання, значне зниження сатурації крові, двосторонні інфільтративні ураження легень на рентгенограмі, – каже професор. – Але для встановлення етіології цих змін важливо визначити наявність збудника інфекції, особливо коли мова йде про атипову пневмонію. Саме тому без спеціального лабораторного підтвердження не можна визначити збудник інфекції. Чи міг COVID-19 стати причиною спалаху вірусної пневмонії ще на початку року? Сказати однозначно, що коронавірусу на Тернопільщині у січні не було – не можна, як і підтвердити це, кажуть лікарі. Але додають, що спалах вірусної пневмонії був сезонним.
– У той період було сезонне підвищення захворюваності на різні гострі респіраторні вірусні інфекції, а також було підвищення захворюваності на грип, – розповідає Михайло Андрейчин. – Відповідно, були випадки вірусної пневмонії, спричиненої грипом та іншими збудниками. Але сказати, що серед хворих не було жодного пацієнта з коронавірусною інфекцією не можна. Цим питанням вже займається Міністерство охорони здоров’я. Найближчим часом повинні дослідити на коронавірус секційний матеріал, який зберігають у паталогоанатомічній службі. Тим більше, ми вже маємо тести для визначення коронавірусу за допомогою полімеразної ланцюгової реакції. Це високочутливий та високоспецифічний метод діагностики. Стосовно спалаху вірусної пневмонії, у Тернопільському обласному лабораторному центрі також не можуть дати однозначної відповіді, адже обладнання для діагностування COVID-19 тоді ще не було ні в Тернополі, ні в інших містах України.
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…