Україна

“Випустіть мене звідси!” Що відбувається у нелегальних будинках престарілих і чому скаржаться українці

Нелегальні будинки престарілих після пожежі в Харкові та загибелі 16 осіб відбулися легким переляком.

Після перевірок більшість із них продовжила свою тіньову діяльність.

Але як засвідчив досвід схожої трагедії під Києвом ще в 2016 році, ніхто відповідальності за загибель людей так і не несе. А українці продовжують скаржитися на сусідство з такими будинками, які завдають їм лише неприємностей.

Реформа тіньового бізнесу. Спроба №2
Після моторошної пожежі в нелегальному будинку для літніх людей “Золотий час” влада вирішила реформувати цю сферу. Україною прокотилася хвиля перевірок, проте такі приватні установи як функціонували, так і продовжують це робити.

Так, наприклад, ми зателефонували в мережу будинків для людей похилого віку “Рідний дім” під виглядом клієнтів, які хочуть здати до них свого близького. Власник розповів, що в нього щойно закінчилася перевірка, була поліція, пожежники. Але їм вдалося довести, що в них усе впорядковано.

“Ні, ніхто нас не закрив. Ми надали всі документи, все добре. Деякі інші будинки закрили, нам дзвонять родичі людей похилого віку і просять прийняти їхніх рідних, тому що дівати їх нікуди”, – повідомив чоловік.

Президент Володимир Зеленський, зі свого боку, виступив за існування як приватних будинків, так і державних. Водночас він наголосив на необхідності змін у роботі цієї сфери.

Щоправда, в парламент було передано проєкт закону про приватні будинки престарілих ще після пожежі в травні 2016 року в установі “Рідне вогнище” в Броварському районі під Києвом (тоді загинуло 17 осіб, включно з медсестрою).

За словами колишнього міністра соцполітики Андрія Реви, тоді в Раді ходу документу не дали, оскільки тіньові установи приносять величезні доходи їхнім власникам, і легалізовувати їх ніхто не хоче.

Чи вдасться цього разу поставити під контроль тіньовий бізнес на старих й інвалідах – буде видно.

Справа про пожежу в Літочках “зависла” ще у 2018 році
Справі про пожежу в Літочках (Броварський район) уже майже п’ять років, але суд так і не виніс свого вироку, весь цей час її футболять із суду в прокуратуру і назад.

Востаннє нотатка про справу з’являлася в судовому реєстрі ще влітку 2018 року. І тільки зараз, після чергової трагедії, про неї знову згадали і призначили чергове ознайомлювальне засідання суду. Схоже, що справу спеціально розвалюють.

Обвинуваченим є лікар-травматолог Олег Павлович Дмитренко, але своєї провини він не визнає. У міській Броварській лікарні нам заявили, що цей лікар нібито вже років 10 у них не працює.

Судячи з матеріалів справи, колишній лікар і власник ТОВ “Рідне вогнище” має кілька таких будинків. Коли сталася трагедія, суд Шевченківського району Києва заарештував його майно.

Однак зараз захист Дмитренка наполягає на скасуванні цього рішення. Ба більше, тепер нібито немає жодної людини, що має до нього претензії.

Нам вдалося зв’язатися з адвокатом Геннадієм Ліхітченком, який представляв інтереси однієї з потерпілих.

“Ми одні з останніх вийшли з цієї справи, відмовилися від своїх претензій. Оскільки для моєї клієнтки це все було складно. І дідуся здавали в цей будинок, тому що він був у такому стані, що сам міг щось підпалити. Там ще залишалися претензії рідних загиблих, які живуть за кордоном, із ними обвинуваченому не вдавалося домовитися”, – розповів нам Ліхітченко.

Суд уже двічі повертав обвинувальний акт у прокуратуру, оскільки в ньому не було вказано, які саме порушення пожежної безпеки могли призвести до такої пожежі.

Українці не перестають скаржитися на “тіньові” будинки престарілих
Жителі Харкова часто скаржилися на нелегальний будинок престарілих, де сталася пожежа. Біля нього розташована також установа для реабілітації наркозалежних, і сусіди розповідали, що її мешканці не раз грабували будинки людей, які проживають у цьому районі. Скарги писали в поліцію, але ніхто не реагував.

Також у Київську прокуратуру звернулися і мешканці села Підгірці Київської області. Вони розповіли, що на вулиці Ситняківська, 65 лише на 10 сотках розташований нелегальний пансіонат для людей похилого віку “Турбота”. На цій площі, за їхніми словами, людям похилого віку дуже “тісно”.

Також сусіди розповідають, що цей приватний будинок належить якомусь фізику. “Він так і не поміняв цільового призначення будинку. Якщо тут розміщено будинок престарілих, госпіс, ведуть бізнес, то будівлю необхідно вивести з житлової забудови в нежитлову. І в такому разі власники, орендарі мають платити податки. А так вони просто заробляють на родичах цих нещасних людей похилого віку”, – каже сусідка Аліса.

Інші сусіди розповідають, що часто хворі й нещасні люди похилого віку кричать і просять про допомогу. Вони можуть виходити на балкон і кричати: “Заберіть мене звідси!” Або коли відкриваються ворота, підбігають до них і теж просять: “Випустіть мене звідси!”

Одна з мешканок, яка живе прямо по сусідству з будинком, розповідає, що люди похилого віку кричать і стогнуть всю ніч. А персонал не поспішає їх заспокоїти або ввести ліки, які мають знімати біль. Частенько няні, які залишаються чергувати на ніч у будинку для літніх людей, нібито бігають на сусідню заправку за спиртним. Тільки коли приблизно об 11 годині ранку з’являються відвідувачі, постояльцям будинку дають ліки, і вони заспокоюються до вечора.

Мешканці вулиці також говорять, що під час спалаху коронавірусу тут часто вмирають люди, катафалки приїжджали за ними ледве не через день. А рукавички і захисні маски працівників, які виносять померлих, потім вітер розносить по всіх околицях.

У поліції на скарги людей уваги не звертають і кажуть, що ніхто не збирається займатися розслідуванням нелегального будинку престарілих. Але в цій сфері вже давно варто навести лад. Чи впорається влада?

Nadvirnyanska

Recent Posts

“Ніхто в Україні не готувався до такої зміни температури, мороз вдарить у цих областях”: де буде дощ і потужна злива?

Атмосферний фронт приніс в Україну потепління та погоду без опадів. Синоптики пояснили, чи варто хоч…

2 тижні ago

У Дубаї загинула 20-річна українська модель (ФОТО)

Стало відомо про загибель 20-річної української моделі. Про це повідомляють у телеграм-каналах. Марія Ковальчук зникла…

2 тижні ago

Шквали, зливи і аномальна спека: весна та літо здивують погодою

Літо розпочнеться у травні Літня погода в Україні може прийти раніше, ніж зазвичай, а стійке…

2 тижні ago

“Істерія! Кого залишать на мирній території від ТЦК з 1 квітня в Україні?”

Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається…

2 тижні ago

Штрафи за перевищення швидкості: водіям озвучили суми на 2025 рік

Перевищення швидкості може коштувати українцям суму до 1700 грн Правила дорожнього руху в Україні 2025…

2 тижні ago

Помер хлопець, якого вдарило струмом на даху електрички

У столиці помер 12-річний хлопець Назар, якого вдарило струмом на даху електрички. 12-річний Назар боровся…

2 тижні ago