Швеція відмовилася від карантину через коронавируса. Школи і дитячі садки відкриті для дітей, а місцеві жителі з острахом, але ходять в ресторани.
10-мільйонна країна вирішила піти наперекір всьому світу, і не дивлячись на загальну паніку, зберігає спокій. Але сказати, що коронавірус зовсім не торкнулася скандинавів – не можна. Є тисячі заражених і сотні померлих, а великі компанії (Volvo, IKEA) вже зазнають збитків.
Як Швеція стала добровільним учасником експерименту, і що думають про це місцеві жителі, дізнався в українця Максима Куниці, який крайні 5 років живе в Стокгольмі.
Маски ніхто не носить, а ресторани відкриті
Стокгольм живе своїм звичним життям. Сказати, що коронавірус тотально вплинув на шведів, поки не можна. В країні досі працюють школи та дитячі садки, туди ходять діти і батьки спокійно їх відпускають.
На вихідних, та й у будні дні тисячі людей відвідують торгові центри, парки і кінотеатри. Ніяких масштабних обмежень, нічого того, що відбувається в Європі, або в сусідніх Данії, Норвегії чи Фінляндії, немає.
“Влада закрила лише університети і вечірні школи для дорослих. Всіх перевели на удаленку. Роботодавцям сказали аналогічно, якщо є бажання – залишайте співробітників працювати вдома. Ось, до речі, я так і роблю, 3 тижні виконую обов’язки на дому. Але це не заважає мені вечорами як і раніше виходити на прогулянку “, – розповідає Максим.
На вулицях столиці дуже складно зустріти людину в масці, більшість людей вважають цю міру недоречною. Куниця додає, причина такого ставлення до Коронавіруси криється в високу довіру до влади.
“Для багатьох українців складно уявити, але в Швеції люди дійсно довіряють уряду, Міністерству охорони здоров’я. Якщо там кажуть виходити на вулицю, то шведи будуть так робити кожен день. За логікою місцевих жителів, влади краще знають, як краще. І якщо в кабінетах топ -чиновник не б’ють на сполох, значить не все так погано. Звичайно, є люди, які скептично до такого налаштовані або дуже бояться, але чесно, з мого оточення це лише одиниці”, – пояснив співрозмовник.
“І так, що ще хочу відзначити – паніка в супермаркетах була лише перші день-два. Тоді скупили всю туалетний папір, але далі все стабілізувалося”- додав Максим Куниця.
Влада вирішила влаштувати експеримент
Головний епідеміолог країни Андерш Тегнел за підтримки уряду і правлячої Соціал-демократичної партії вирішив піти на перекір із загальносвітовими засадами боротьби з коронавірусів. За його задумом, шведам простіше перехворіти хворобою живучи звичайним життям, ніж зробити це сидячи на карантині. Простіше кажучи, він переконаний – коронавірусів захворіють всі, так нехай краще це особливо не вплине на життя людей.
Після “першого удару” хвороби, на думку Тегнела, у людей виробиться базовий імунітет, і при другій хвилі менше захворіє коронавірусів. Немає сенсу тижнями виснажувати державну систему і економіку обмеженнями.
У разі необхідності їх забирають в лікарні, лікують на місці, інші ж заражені можуть знаходиться лише на самоізоляції будинку під контролем. Якщо ситуація не виправдає очікувань, то тільки тоді в країні введуть жорсткіші заходи.
Такий підхід критикують багато світових вчені, але довести зворотне складно, адже хвороба лише набирає обертів. Перш за все критиці піддається мала кількість ліжок для хворих – всього 2,2 на тисячу населення.
Відзначимо, згідно з офіційною статистикою – в країні більше 7-и тисяч хворих і 5 сотень загиблих. Зроблено лише 37 тисяч тестів.
В уряді Стефана Левен такий підхід підтримують, перш за все через мінімізацію втрат економіки. Але сказати, що прем’єр зовсім кинув все на самоплив теж не можна.
З кінця березня в країні діє заборона на масові заходи і на збори, де в одному місці більше 50 осіб. Під заборону потрапили похорон, весілля, інші релігійні обряди. За порушення правил штрафують;
З 19 березня в країну заборонений в’їзд іноземцям на 30 днів.
Що відбувається з економікою?
Сказати, що економічна криза через коронавируса сильно вдарив по шведам, поки не можна. По-перше, багато хто працює повноцінно, як і раніше. Частина співробітників, перш за все в Стокгольмі, перейшла на удаленку.
По-друге, у держави досить великий запас міцності. За всією світовою індексам і рейтингам Швеція знаходиться на вершині міцності. Тому країна в змозі забезпечити своїм громадянам на час спокійне існування. Вже ввели норму про кредитні канікули, коли після заяви в банк можна оплачувати тільки відсотки за кредит, а не саме “тіло”.
“У нас зросло безробіття, ось тільки сьогодні читав, що на 25 тисяч осіб за короткі терміни. Але в країні дуже добре працюють профспілки і кожна людина при прийомі на роботу підписує контракт. Звільнити в Швеції просто так не можна, потрібні підстави. Навіть якщо до цього справа і дійшло, то в контрактах прямо сказано – повідомити роботодавець повинен підлеглому за 1-4 місяці, щоб людина знайшла альтернативу “, – підкреслив Максим Куниця.
“Також є опція стати на біржу праці і отримувати щомісячну допомогу. Є можливість отримати часткову допомогу від держави, коли при звільненні пару місяців 40% зарплати платить роботодавець, а 52% з бюджету. Вся допомога йде через дуже високих податків, адже шведи вважають, краще в спокійний час заплатити більше, а в неспокійний тобі допоможе держава” – додав співрозмовник.
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…