Україна

ДТЕК підняв для Галичини ціни на електрику до рекордного рівня.

20 квітня у Бурштинському енергоострові зафіксована найвища ціна електроенергії на ринку на добу наперед з початку квітня – 1677,84 грн за МВт*год або 60 євро за МВт*год у період базового навантаження (рівним графіком протягом доби).

Про це повідомляє держпідприємство “Оператор ринку”.

Бурштинський енергоострів включає у себе Закарпатську область, більшу частину Івано-Франківської та Львівської областей, і є від’єднаним від Об’єднаної Енергетичної Системи (ОЕС) України та синхронізований із європейською енергетичною системою.

В ОЕС України, яка включає у себе усі інші області України, ціна склала 1104 грн або 38 євро за МВт*год.

Незважаючи на те, що понеділок 20 квітня в Україні є вихідним днем після Пасхи і характеризується низьким попитом/споживанням електроенергії, ціни в Україні є найвищими у Європі. Для порівняння – тиждень тому у понеділок після католицького Великодня у цілому ряді європейських країн були від’ємні ціни на електроенергію.

Бурштинська ТЕС, яка входить у компанію “ДТЕК Західенерго” Ріната Ахметова, контролює 90% генеруючих потужностей Бурштинського енергоострова. Висока ціна у Бурштинському енергоострові тримається із 15 квітня, відколи був заблокований імпорт електричної енергії, який створював конкуренцію енергії, виробленій ДТЕКом на території БуОс. Відтак ціна електроенергії у Бурштинському енергоострові тримається на рівні у 2-5 разів вище, аніж у сусідніх європейських країнах.

Після опублікування цієї інформації прес-служба ДТЕК повідомила наступне:

Вчора в ЗМІ з’явилася інформація про те, що ДТЕК завищує ціни на електроенергію в Бурштинському енергоострові. Також наголошується, що імпорт електроенергії в Острів БуТЕС зупинений. Ця інформація недостовірна і є грубою маніпуляцією.

“Ціною ДТЕК” помилково називають узагальнені дані ДП “Оператор ринку” для сегменту “Ринок на добу вперед” (РДВ) в Бурштинському енергоострові. У цьому сегменті ринку електроенергію реалізують українські виробники і імпортери. При цьому, ні ДТЕК, ні будь-який інший учасник ринку не можуть дозволяти або блокувати імпорт. Це функція виключно системних операторів європейських країн і України. Станом на 20 квітня імпорт електроенергії не зупинено – електроенергія продовжує надходити в Бурштинський енергоострів.

У квітні частка імпортерів у продажу електроенергії на РДВ в Бурштинському енергоострові приблизно становила – 65%, частка вітчизняних виробників – близько 20%, частка ДТЕК – близько 15%. Таким чином, ціну на ринку РДВ в Бурштинському енергоострові формують імпортери електроенергії, а не ДТЕК Бурштинська ТЕС. Більш того, з моменту запуску нового ринку і відкриття вільного імпорту з Європи в Бурштинський енергоострів з липня 2019 р. найбільший вплив на ціну РДВ створюють саме імпортери електроенергії з Європи. ДТЕК Бурштинська ТЕС в основному працює в режимі забезпечення стабільності і надійності роботи енергосистеми Бурштинського енергоострова, відповідно до вимог системного оператора.

При цьому, ціни для побутових споживачів, як в Західній Україні, так і в цілому по країні, ніяк не пов’язані з РДВ. Вони фіксовані постановою Кабінету міністрів України і вже багато років є найнижчими в Європі. Наприклад, для комерційних споживачів в Острові БуТЕС поточна ціна становить близько 85 євро/МВт з ПДВ. У Словаччині (згідно з даними Євростату) кінцева ціна становить 154 євро/МВт, в Угорщині – 121 євро/МВт, в Румунії – 116 євро / МВт. Західноукраїнські споживачі (не лише побутові, а й комерційні) купують електроенергію за цінами набагато нижчими, ніж їхні сусіди в Словаччині, Угорщині та Румунії.

У жовтні 2019 року Антимонопольний комітет України розпочав розслідування щодо зловживання монопольним становищем компанії “ДТЕК Західенерго”, але до цих пір не не прийняв жодного рішення.

На початку березня Секретаріат Європейського енергетичного співтовариства доєднався до розслідування щодо можливого зловживання компанією ДТЕК своїм монопольним становищем шляхом блокування імпорту електроенергії.

Ціни на електроенергію на “ринку на добу наперед” (Day-ahead market) в Україна та країнах ЄС (період базового навантаження) на понеділок 20 квітня 2020 року

На минулому тижні ДТЕК зупинив свої найбільш прибуткові вугільні шахти “Павлоградвугілля” і вимагає нового підвищення ціни електроенергії на 20%.

Минулого року олігарх Рінат Ахметов за 200 млн євро купив віллу у Франції, яка є однією із найдорожчих у світі.

Nadvirnyanska

Recent Posts

Такого ще не було: у ТЦК раптово припинили прийом документів

Війна в Україні триває третій рік, і весь цей час відбувається активна мобілізація військовозобов'язаних чоловіків.…

5 години ago

Вже з травня: розпочнеться масова конфіскація машин – хто з водіїв залишиться без своєї “ластівки”

Уже в травні у водіїв почнуть вилучати авто для ЗСУ Як уже повідомлялось раніше, що…

7 години ago

Вимога носити шкільну форму: відомий освітянин гостро висловив свою думку

Зокрема дав пораду, як встановлювати дрескод у навчальних закладах Колишній очільник Українського центру оцінювання якості…

9 години ago

Повісток від ТЦК більше не буде: інструкція, як законно захиститися від військкомів – доступно кожному

Нові правила прийому в армію включають цікавий алгоритм, який дозволяє кандидатам вибирати посади і військові…

10 години ago

Долар по 50 гривень: Мінекономіки спрогнозували курс валюти

Цього року середній курс долара складатиме 40, 33 грн Мінекономіки у своєму прогнозі за квітень…

13 години ago

Ухилянти можуть уникнути штрафів та криміналів від ТЦК: юрист вказав на дуже важливий нюанс

Новий закон про мобілізацію в Україні передбачає, що чоловікам військового віку потрібно протягом 60 днів…

16 години ago