Здоров’я

“Тихо вбиває” легені: шокуюче зізнання лікаря “швидкої” про коронавірус. “Направити усі сили”

Спричинена СOVID-19 пневмонія часто має нетиповий характер і розвивається непомітно для хворих. Через що вони звертаються за медичною допомогою занадто пізно, коли їх легені вже зазнали критичних ушкоджень.

Як повідомляє ТСН, про це виданню New York Times розповів американський лікар швидкої допомоги та викладач курсів з процедур дихальних шляхів Річард Левітан. Після початку епідемії він пропрацював у лікарні міста Белв’ю 10 днів та поділився своїми спостереженнями з журналістами.

Медик визнав, що вони діагностують викликану коронавірусом смертельну пневмонію недостатньо швидко. Її виявляють навіть у заражених без скарг на проблеми з диханням.

«Ми зробили рентген пацієнту, який отримав удар в плече, бо хвилювалися, що у нього колапс легені, а у нього виявилася Covid-пневмонія. У пацієнтів з травмами у разі падінь, яким ми зробили комп’ютерну томографію, ми випадково виявили Covid-пневмонію. У літніх пацієнтів, які знепритомніли з невідомих причин, і у низки хворих діабетом вона також була виявлена», – розповів лікар.

Медиків здивувало, що пацієнти не повідомляли про які-небудь відчуття проблем з диханням, хоча рентгенографія їхньої грудної клітки показала дифузну пневмонію, і кисень був нижче норми.

«Ми тільки починаємо усвідомлювати, що Covid-пневмонія спочатку викликає форму кисневої депривації, яку ми називаємо “тиха гіпоксія” – “тиха” через свою підступну природу, яку важко виявити, – пояснює лікар.

Левітан пояснює, що пневмонія – це інфекція легенів, за якої повітряні мішки наповнюються рідиною чи гноєм. Зазвичай у пацієнтів розвивається дискомфорт у грудях, біль під час дихання і інші проблеми з диханням. Але коли вперше з’являється Covid-пневмонія, пацієнти не відчувають задишку, навіть якщо їхнього кисню падає.

До того часу, коли хворі починають щось підозрювати, у них вже тривожно низькі рівні кисню і пневмонія від помірної до тяжкої. Нормальне насичення киснем для більшості людей становить від 94 до 100%. У пацієнтів з пневмонією, викликаною Covid, насичення киснем складає 50%.

Більшість пацієнтів, з якими стикався лікар, казали, що вони хворіли протягом тижня або близько того з гарячкою, кашлем. Розладом шлунку і втомою, але у них перехопило подих лише тоді, коли вони прийшли в лікарню. У таких хворих пневмонія явно тривала протягом декількох днів, але до того часу, коли вони зрозуміли, що їм потрібно в лікарню, вони вже були вже в критичному стані.

Медик зазначає, що хворі приходили до нього з показникам, які несумісні з життям. Тим не менш, вони були здатні користуватись своїми смартфонами, поки їм встановлювали монітори. Хоча вони дихали швидко, у них був відносно мінімальний явний розлад, незважаючи на небезпечно низький рівень кисню і жахливу пневмонію на рентгенограмі грудної клітки.

«Ми тільки починаємо розуміти, чому це так. Коронавірус атакує клітини легенів, які виробляють сурфактант. Ця речовина допомагає повітряним мішечкам в легенях залишатися відкритою між вдихами і є критичним для нормальної функції легень. Коли починається запалення від пневмонії Covid, воно викликає руйнування повітряних мішків і зниження рівня кисню. Тим не менш, легені спочатку залишаються “здатливими”, ще не застиглими і не важкими від рідини. Це означає, що пацієнти можуть викинути вуглекислий газ – і без накопичення вуглекислого газу пацієнти не відчувають задишку», – пояснює медик.

Пацієнти компенсують низький рівень кисню в крові, дихаючи швидше і глибше – і це відбувається навіть підсвідомо. Ця фізіологічна відповідь пацієнта викликає ще більше запалення і руйнування повітряних мішечків, а пневмонія посилюється, поки рівень кисню не впаде. В результаті пацієнти пошкоджують свої легені, дихаючи все важче і важче.

Таким чином, 20% пацієнтів з Covid-пневмонією переходять в другу і більш небезпечну фазу пошкодження легенів. Рідина накопичується, легені стають жорсткими, підвищується вміст вуглекислого газу, а у пацієнтів розвивається гостра дихальна недостатність.

Як зазначає лікар, тиха гіпоксія, що швидко прогресує до дихальної недостатності, пояснює випадки раптової смерті пацієнтів з Covid-19 після зупинки дихання.

Оскільки багато пацієнтів не звертаються в лікарню до тих пір, поки їхня пневмонія не розвинеться досить добре. Багатьом ставлять вентилятори ШВЛ, що призводить до браку самих машин. І навіть після переведення на апарату чимало з них вмирають.

Водночас Левітан стверджує, що існує спосіб виявити Covid пневмонію раніше і лікувати її ефективніше – і це не вимагало б очікування тесту на коронавірус в лікарні або кабінеті лікаря. Потрібно виявити “тиху” гіпоксію на ранній стадії за допомогою звичайного медичного пристрою, який можна придбати без рецепта в більшості аптек: пульсоксиметра.

Цей невеликий пристрій дуже простий у використанні. Його розміщують на пальці, і через кілька секунд з’являються два числа: насичення киснем і частота пульсу. Пульсоксиметри надзвичайно надійні у виявленні проблем з оксигенацією і підвищенням частоти серцевих скорочень.

На думку лікаря, всі пацієнти, у яких був виявлений позитивний результат на коронавірус, мають робити пульсоксиметричний моніторинг протягом двох тижнів. Всі люди з кашлем, втомою та пропасницею повинні також робити моніторинг пульсоксиметром.

«Ми повинні направити ресурси на виявлення і лікування початкової фази пневмонії Covid на більш ранньому етапі шляхом скринінгу на приховану гіпоксію», – підсумував медик.

Nadvirnyanska

Recent Posts

Ухилянтів аж трясе: мобілізацією все не обмежиться

Що чекає на українців, які порушать закон До набрання чинності закону про мобілізацію залишилося не…

28 хв. ago

“Потужний снігопад суне в ці області, навіть синоптики приголомшені прогнозом”: де буде мороз у -8 градусів, дощ і гроза?

Синоптики повідомляють українців про те, де варто очікувати погіршення погоди прямо на Великдень. За всю…

4 години ago

“Насувається жорстке посилення мобілізації, є повний список категорій чоловіків зі збереженою відстрочкою”: ТЦК і повістки

Новий закон про мобілізацію в Україні набуде чинності вже 18 травня 2024 року. Цей документ…

6 години ago

Українцям безкоштовно вставлятимуть зуби: на яких умовах

Подробиці Українці зможуть безкоштовно зробити протезування зубів Міністерстві охорони здоров'я спільно з Національною службою здоров'я…

16 години ago

Виплату пенсій зупинено: у ПФУ попередили – потім дадуть за всі місяці, але з умовою

Подробиці Українські пенсіонери із числа ВПО, які не пройшли ідентифікацію, отримають свої кошти, як тільки…

19 години ago

В Україні до єдиного реєстру військовозобов’язаних вноситимуть дані не лише чоловіків, а й жінок – адвокат

До Єдиного реєстру військовозобов'язаних вноситимуть дані не лише чоловіків, а й жінок від 17 до…

20 години ago