Виплата заробітної плати належить до головних обов’язків роботодавця. Розповідаємо, що робити та до кого звернутись, якщо винагорода за роботу не була отримана.
Українці, що перебувають на заробітках у Польщі, стикаються з ситуаціями, коли роботодавець виплачує неповну заробітну плату або не виплачує зовсім. Як правило, причиною стає нелегальне працевлаштування, коли роботодавець розуміє, що йому нічого не загрожує, адже він не підписував з працівником жодних документів.
Однак, трапляються також випадки, коли, працюючи у рамках цивільно-правового договору або навіть трудового, робітнику затримують зарплату або відмовляються платити. Виплата винагороди є найважливішим обов’язком роботодавця, тому необхідно розуміти, як діяти в ситуації порушення своїх прав, особливо в іноземній державі.
Робота в рамках трудового договору (Umowa o pracę)
Якщо працівник підписав з роботодавцем трудовий договір, то у разі невиплати винагороди, домогтися справедливості буде найлегше. Вистачить звернутися до Інспекції праці (Państwowa Inspekcja Pracy – PIP) зі скаргою. Далі інспектор сконтактується з роботодавцем і буде вимагати сплатити вам винагороду. А у разі відмови — накладе додатково штраф на фірму, де працювала особа.
Як скласти скаргу на роботодавця?
Існує кілька способів, як звернутися до Інспекції праці: прийти на зустріч до інспектора, відправити лист через інтернет, відправити традиційний лист. Найшвидшим є спосіб відправити лист інтернет-поштою.
Для цього необхідно перейти на головну сторінку PIP, обрати розділ e-skarga та свій регіон. Далі буде необхідно заповнити електронний формуляр польською або англійською мовою. Тож, для оформлення скарги важливо володіти принаймні однією з цих мов.
Далі необхідно описати проблему та причину звернення зі скаргою. Текст може бути приблизно таким:
Pragnę złożyć skargę na pracodawcę (nazwa i adres), który dopuszcza się łamania praw pracowniczych i nie przestrzega przepisów wynikających z Kodeksu Pracy. W firmie (nazwa) dochodzi do nie wypłacania wynagrodzeń zgodnie z terminem ustalonym w umowie.
До скарги також варто додати скани документів, що підтверджують факт порушення прав, наприклад, ксерокопія трудового договору, ксерокопія історії переказів на банківському рахунку. На відповідь від Інспекції слід чекати протягом 30 днів від моменту вислання листа.
Робота у рамках цивільно-правового договору (Umowa zlecenia/Umowa o dzieło)
Якщо працівник, який виконує роботу на цивільно-правовому договорі, не отримав заробітну плату, то він може відправити роботодавцю офіційну вимогу оплати заборгованості (wezwanie do zapłaty). Якщо винагорода не була перерахована працівнику, то слід звернутися до суду (Sąd Rejonowy) з проханням видати nakaz zapłaty.
Також свої права можна відстоювати в Суді праці. Якщо особа не впевнена, що буде мати кошти на покриття роботи свого офіційного представника (адвоката), то завжди можна звернутися до суду, аби призначив надання позивачеві безкоштовних адвокатських послуг. Для цього необхідно подати заяву разом з декларацією про майновий стан особи, рівень доходів та джерела утримання. Суд візьме до уваги клопотання позивача, якщо визнає, що є необхідність участі юрисконсульта в розгляді даної справи.
Що стосується витрат, пов’язаних з судовим процесом, то також особа, що працює у рамках цивільно-правового договору, буде змушена сплатити судовий збір у розмірі 5 відс. від суми, вказаної у позовній заяві. Також у разі програшу, позивач має обов’язок відшкодувати судові витрати опонента.
Нелегальне працевлаштування
Говоримо про нелегальне працевлаштування, коли працівник нічого не підписував з роботодавцем. У цьому випадку ситуація є найскладнішою, а отримати відшкодування є практично неможливо. Однак, залишається можливість написати скаргу на роботодавця до Інспекції праці з приводу нелегального працевлаштування працівників. Кожну окрему ситуацію краще обговорити з інспектором праці.
Деякі радять, перш ніж звернутися до PIP, навідатись до податкової інспекції (Urząd Skarbowy), описати ситуацію та сплатити штраф за факт нелегального працевлаштування.
Українська гаряча лінія для працівників у Польщі
Консультацію з приводу порушення прав українських працівників у Польщі можна отримати з 16.00 до 20.00 за телефоном 22 111 35 29.
У ПФУ попередили – грошей на виплати більше немає Пенсійний фонд України завершив фінансування пенсій…
ПриватБанк попередив про виплату 1000 від Зеленського плюс 10% - інструкція як отримати Отримати 1…
У вівторок, 26 листопада, в Україні очікується переважно суха погода з невеликою хмарністю. Проте у…
В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Чоловікам від 18 до 60…
День потужної місячної енергетики, коли, як правило, успішними виявляться всі справи і лагодимитеться будь-яка робота.…
В іншому випадку виплати заморозять Якщо особа своєчасно не проходить ідентифікацію, її виплати можуть заморожувати.…