В Україні відбувся невеликий шторм коронавірусу. Кількість хворих щоденно коливається – то збільшується, то зменшується і знову збільшується. Водночас у світі лютує штам “Дельта”, але потужна хвиля захворювання досі не накрила Україну, хоча були прогнози, що це може статися всередині чи в кінці серпня.
Як українцям вдалось уникнути чергового спалаху COVID-19 і чого нам чекати від коронавірусу надалі. Про це в бліц-інтерв’ю ТСН.ua розповів головний лікар одного з діагностичних центрів Львова Тарас Жиравецький.
ому зараз в Україні, попри численні прогнози, немає спалаху COVID-19, тоді як багато країн “горять”? Чим це можна пояснити: багато людей перехворіло, ми дотримуємося усіх протиепідемічних заходів?
У нас вийшов практично шведський варіант, ми зробили псевдолокдаун, тобто не справжній, і та хвиля, яка була у нас, вона була дуже потужна і в кінці дуже багато людей перехворіло. Крім того, можливо те, що наша сітка лікарень була значно більша, ми її поступово розгорнули і були більш готові до того. В цій ситуації ми, напевно, все таки витримали ту хвилю.
Чому в Росії цього не сталося? Ну у них був жосткіший локдаун однозначно, тому, ймовірно, там така ситуація. Таке враження, що “Спутник V” взагалі не вплинув на цю всю ситуацію. З іншого боку, він і не міг вплинути на поширення, тому що жодна вакцина не вплинула на поширення вірусу, але він і не вплинув на тяжкі випадки. Або вплинув, але слабо. Тому що 800 людей щодня помирає, і Росія не може впоратися.
Тобто, на вашу думку, в Україні зараз не сталося чергового спалаху через те, що більшість населення вже перехворіло?
У нас не сталося спалаху, бо у нас все таки 40% населення перехворіло, це приблизно 10 мільйонів людей і той, хто перехворів, має шанс заразитись (повторно. – Ред) менше 1%. Так, були повторні випадки, але не так багато.
Яка зараз ситуація з коронавірусом в Україні?
Тобто хвиля буде, вона нікуди не дінеться, перебороти коронавірус так просто нам не вдасться, бо ми ж розуміємо, якщо у нас понад 400 госпіталізацій щодня, то у нас явно було значно більше випадків (інфікування. – Ред).
Загалом, у світі рахується, що 5% тих, хто заразився – потрапляють до стаціонару. Тому ми можемо цю цифру – 400 випадків помножити на 20 і приблизно отримаємо 8 тисяч нових випадків (зараження. – Ред), які були два тижні перед тим.
Попереду осінь. Як, на ваш погляд, розвиватиметься епідемія коронавірусу в Україні надалі – чи повторимо ми негативний досвід Великої Британії чи Росії?
Осінь значення не має, мають значення школи. Хвиля вже йде, але у нас відбулася дуже цікава ситуація. Тобто, якщо в Росії є цунамі, в Штатах є цунамі, можливо, трішки менше, але теж не маленьке, бо більше 1 тисячі людей померли два дні тому і 150 тисяч нових випадків інфікування в США, то у них – цунамі. У Росії цунамі – тому що 18-20 тисяч нових випадків, але 800 людей помирає. Тобто у них – цунамі смертності. А в Україні смертність 20-40 людей вдень, якщо розподілити по областях, то це 1-2 людини в області помирає, то це не є катастрофічна ситуація з пандеміємо, будемо говорити відверто.
Але пандемія є, вона нікуди не дінеться і наше завдання зараз у цій ситуації – зрозуміти, що у нас відбулось.
У нас відбулося те, що у нас є невеликий шторм, але він має 2-3 бали, а не 8-10 балів. Тобто у нас є більша кількість нових випадків, у нас збільшилась кількість госпіталізацій, але смертність у нас різко не виросла і відповідно країна з тим спокійно справляється. Крім того, ви бачите, вона (ситуація з коронавірусом. – Ред.) то піднімається, то опускається. Наприклад, є 600-700 госпіталізацій, потім 300-400 госпіталізацій, а потім знову 600-700. Воно йде такими невеликими хвилями і воно чомусь за весь цей час ще не перейшло в цунамі, і ніхто не може пояснити спокійно, чому цього не відбулось. Ймовірно, таки дійсно дуже багато людей перехворіло і не хворіють повторно. Бо якщо зараз запитати щиру думку лікарів зі стаціонарів, інфекціоністів, то вони вам скажуть, що ті, хто потрапили до них, це переважно первинні пацієнти, які не хворіли на “ковід”, не лежали у стаціонарі з COVID-19.
и може цунамі захворювання, яке спостерігається, до прикладу, в Росії чи США, ще дійти до України?
Воно могло на нас чекати, і у нас ще 60% населення не перехворіло, тому теоретично, таке цунамі могло би бути, але воно не трапляється. Ми вперше маємо таку ситуацію у світі. Я думаю, що просто за рахунок того, що всі цивілізовані країни пішли на локдаун і вони отримали таку ситуацію, що дуже багато людей не перехворіло і в кінцевому результаті отримали таке от цунамі. У нас ми бачимо, що поки що його немає.
Зараз наше основне завдання – швидке тестування, виявлення і самоізоляція. Вони сприяють зупинці хвилі.
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…
ТЦК може через суд позбавляти водійських прав тих, хто ухиляється від мобілізації ТЦК може через…
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин заявив, що до кінця року курс долара в Україні може досягти…