Після скасування ПСЗ для теплокомуненерго ціни на газ для комунальників зросли в рази. Через це опалення і гаряча вода по Україні вже з жовтня повинні були подорожчати на 30-70%, повідомляли раніше експерти. У деяких містах уже анонсували зростання цін, в інших – ще в роздумах. У той же час в уряді наполягають: для місцевої влади створили всі умови, щоб опалення не дорожчало.
Чи зможуть українські міста зберегти тарифи на рівні торішніх і за рахунок чого – дізнавався OBOZREVATEL.
Що кажуть в уряді?
У Кабміні запевняють, що вже створили необхідні умови, щоб місцева влада не підвищувала ціни на опалення і гарячу воду в цьому опалювальному сезоні. У заяві на сайті уряду йдеться: оскільки НАК “Нафтогаз” пропонує теплокомуненерго газ по 7,42 грн за кубометр, це дозволяє зберегти ціни.
“Місцева влада, як і в попередні роки, буде ухвалювати рішення, коли саме стартує опалювальний сезон. Також органи місцевого самоврядування тепер відповідальні за встановлення тарифів на тепло і гарячу воду. Уряд, як ми і обіцяли, продовжить допомагати місцевим керівникам і вирішить питання з компенсацією для теплокомуненерго”, – підкреслює прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Правда, варто зазначити, що 7,42 грн/куб. м – це дорожче, ніж ціна газу, яка була закладена в тариф минулої зими (приблизно 4 грн). До того ж, компенсувати тепловикам збираються не ту різницю в тарифах, яка виникає зараз, а ту, яка виникла раніше і накопичилася в “борговому портфелі” теплокомуненерго за минулі роки.
Фактично уряд не пропонує місцевій владі та комунальникам жодного вирішення проблем цього опалювального сезону, але наполягає, що тарифи можна зберегти.
“Протягом деякого часу в уряді озвучують, що вони відпустили тарифне регулювання послуг гарячого тепло- і водопостачання на місця. І що вони встановили для населення вартість газу 7,42 грн, – розповідає експерт аналітичного центру Асоціації міст України Олег Гарник. – Це постійно озвучують, щоб запевнити, що зараз вони зробили все, що могли, а далі – зона відповідальності органів місцевого самоврядування. Всі інші негативні моменти не оголошують”.
В Асоціації міст України підрахували: щоб реально компенсувати витрати в цьому опалювальному сезоні та дозволити не підвищувати тарифи, на місця потрібно виділити субвенцію в розмірі 37 млрд грн. Але знайти такі гроші в бюджеті достатньо складно, тому заяви Кабміну з цього приводу зараз мають більше іміджевий, ніж практичний характер.
Чи зможуть на місцях зберегти тарифи?
Місцеві політики в цій ситуації теж не хочуть постати перед виборцями в негативному світлі, тому всіляко намагаються зробити так, щоб платіжки залишилися на колишньому рівні. Але це не так просто.
Як розповідає голова департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко, один із можливих варіантів вирішення проблеми: не піднімати тарифів для населення, але підняти для бізнесу. За його словами, такий шлях розглядає Київ:
“Тариф для населення залишиться на старому рівні, а тариф на тепло для бізнесу підніметься на 70%”.
Але в пресслужбі КМДА цю інформацію OBOZREVATEL поки не прокоментували.
Зберегти тарифи для населення за рахунок бізнесу дійсно можуть великі міста. Але ось маленьким і середнім це не допоможе. Вони можуть або покрити частину витрат із власного бюджету і зазнати прямих втрат, або ж скоротити опалювальний сезон.
“Може бути пізніше початок опалювального сезону, – каже Попенко. – Наприклад, почнуть його не 10-20 жовтня, а з 1 листопада. Таким способом заощадять гроші в бюджеті й отримають можливість хоча б закупити газ. Адже велика проблема зараз – це не тільки вартість газу, але й передоплата за нього, яку вимагає “Нафтогаз”. У цій ситуації вони будуть пізно починати сезон і рано закінчувати, щоб вистачило грошей хоча б на 4 місяці”.
Чи виграють українці від збереження тарифу?
У деяких містах населення дійсно не побачить у платіжках зростання тарифів на тепло. В інших, можливо, зростання буде не таким різким, як передбачалося раніше. Але це ще не означає, що споживачі залишаться у виграші.
Адже якщо опалювальний сезон буде не повним, громадянам доведеться деякий час померзнути і помитися в крижаній воді. А якщо витрати візьме на себе бізнес – це відіб’ється на кінцевій ціні товарів і послуг, каже Попенко:
“Населення не побачить зростання тарифів на газ безпосередньо в платіжках за тепло, але побачить це в послугах, товарах, матеріалах, продуктах. Для когось подорожчає оренда, для когось – вартість тепла, і так далі”.
Фактично від збереження старих цін у платіжках громадяни не особливо виграють. Це більше потрібно представникам влади, як центральної, так і на місцях. Їхнє завдання – не подбати про добробут громадян, а не допустити негативу і протестних настроїв, щоб зберегти свій рейтинг. При цьому проблема тарифів на опалення так і залишиться невирішеною і перейде з нами в наступний опалювальний сезон.
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…