Здоров’я

Омікрон накрив Україну. Що потрібно знати про новий штам коронавірусу: симптоми та особливості

Щодня у всьому світі оновлюються рекорди зараження COVID-19. Причиною такої статистики стала чергова мутація коронавірусу – Омікрон. За даними українського МОЗ, новий штам уже зафіксовано в 17 областях країни.

OBOZREVATEL розповідає про його симптоми, відмінності від інших варіантів хвороби та особливості лікування.

Які симптоми в Омікрону?
Симптоми нової COVID-мутації загалом схожі на ті, що спостерігаються під час сезонних ГРВІ. Водночас класична ознака коронавірусу, як втрата смаку, фіксується дедалі рідше. За даними Міністерства охорони здоров’я, Омікрон найчастіше викликає:

нежить (73%);

головний біль (67,5%);

втому (63,5%);

чхання;

біль у горлі (59,6%);

хрипоту в горлі (35,7%);

втрату/спотворення нюху та/або смаку (23,7%).

Дослідження також показують, що на новий штам більше хворіють молоді люди. Якщо пацієнту з Дельтою в середньому було 38 років, то пацієнту з Омікроном – вже 30 років.

Експерт із інфекційних захворювань Сачин Награні поділився з газетою The Sun власним спостереженням: раннім свідченням зараження Омікроном може бути відчуття сильної перевтоми та біль у м’язах. Також у деяких пацієнтів хвороба проявляється у вигляді втрати апетиту, нудоти та діареї.

А американські вчені зовсім недавно з’ясували, що Омікрон може викликати у людини біль у вухах. І часто це може бути єдиною ознакою захворювання. Такий симптом експерт із інфекційних захворювань Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, доктор Пітер Чін-Хонг пояснює тим, що вірус здебільшого вражає дихальні шляхи, розміщені близько до рота, носа та вух, і часто потрапляє в ці місця.

Отоларинголог зі Стенфордського шпиталю Костантина Станкович рекомендує тим, хто помітив у себе втрату слуху, запаморочення чи дзвін у вухах, не ігнорувати ці симптоми, а пройти тестування на COVID-19.

“У деяких наших пацієнтів ми бачили, що втрата слуху є єдиною ознакою зараження COVID-19”, – зазначила вона.

Відмітні особливості
У нового штаму коронавірусу є кілька відмінностей:

Підвищена заразність
Головна особливість нової мутації коронавірусу – висока заразність. За даними вчених, штам передається в 4,2 раза швидше за свого попередника – Дельту. Мутацію в контексті контагіозності навіть можна порівняти з кором.

“Це (кір. – Ред.) одна з найбільш заразних інфекцій, що існують на земній кулі. Порівнятися з кором не може, напевно, ніщо. Але Омікрон практично такий самий”, – зазначив український лікар Євген Комаровський.

Він також наголосив, що звичайний грип частіше викликає ускладнення, ніж штам Омікрон, але він більш заразний. Якщо на грип захворіє 100 осіб, то тяжкий перебіг хвороби буде в одного, а в Омікрону цей показник становить одну людину на 1000.

З такою думкою погоджується і лікар-епідеміолог, засновник NEGIC, голова ГО “Інфекційний контроль в Україні” Андрій Александрін. За його словами, Омікрон відрізняється дуже високим ступенем заразності. Так, якщо раніше хворий міг заразити 2-3 особи, то сьогодні це 15 людей. За цим показником Омікрон стає подібним до вірусу кору, коли хворий може заразити 95% невакцинованих людей.

Інкубаційний період

Попередні розрахунки свідчать, що інкубаційний період вірусу скоротився. Найчастіше він становить близько трьох днів, але поява симптомів може бути вже наступного або через день після контакту. У випадку з Дельтою перші симптоми пацієнти відчували через 5-8 днів після зараження. Також у Омікрону більш ніж у п’ять разів більший, ніж у Дельти, ризик повторного інфікування: 13% порівняно з 2,5%.

Перебіг хвороби
Спостереження фахівців у всьому світі показують, що Омікрон, на відміну від Дельти, викликає менш тяжкий перебіг захворювання. Однак важливо наголосити – це не остаточні дані, для точних висновків необхідно більше досліджень та часу.

“Незважаючи на те, що симптоми здаються схожими на застуду, новий штам також може спричинити тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки”, – нагадують у МОЗ.

Як відрізнити Омікрон від грипу?
Раніше головним симптомом коронавірусу вважалася втрата нюху, проте для Омікрону вона не є характерною. Щоб відрізнити новий штам коронавірусу від грипу, необхідно здати ПЛР-тест. Це єдиний метод, що дозволяє розрізнити ці респіраторні захворювання.

Омікрон у вакцинованих
Глава дослідницької програми ZOE Covid Тім Спектор зазначає, що оригінальна версія коронавірусу мала три дуже поширені симптоми: кашель, лихоманку та втрату нюху. З приходом Омікрону клінічна картина суттєво змінилася, зокрема й у щеплених. Серед основних проявів – головний біль, постійне чхання, нежить, біль у горлі, втома та кашель.

“Омікрон викликає симптоми, які більше схожі на звичайну застуду, особливо у людей, які були вакциновані, і менше загальних системних симптомів, такі як нудота, біль у м’язах, діарея та висип на шкірі”, – пояснив Спектор.

Омікрон та діти
Раніше вважалося, що на коронавірус хворіють лише дорослі, а дітям він не шкодить. Наразі спостерігається інша тенденція: у багатьох країнах світу фіксується стрімкий сплеск нових випадків COVID-19 серед дітей. За даними МОЗ, серед 32 393 заражень COVID-19, зафіксованих у країні за добу 26 січня, 4847 було виявлено у дітей.

У США, де Омікрон вважається домінантним штамом, лише за тиждень з 13 до 20 січня-2022 було виявлено близько 1 млн нових випадків COVID-19 серед дітей. Це становить майже 10% від кількості (9,5 млн) випадків серед дітей за весь час пандемії в США.

Таку велику кількість захворювань на Омікрон експерти пояснюють тим, що зазвичай вони не вакциновані проти COVID-19, особливо діти до 5 років. З цієї причини українські фахівці рекомендують зробити щеплення 14-18-річних підлітків.

“Діти теж хворіють, хворіють легко, але лонг-ковід у них виникає, як і у дорослих. І потім діти, що перехворіли, не можуть вчитися нормально, не можуть запам’ятати простий вірш, і у них виникають ризики розвитку інших захворювань, того ж цукрового діабету”, – говорить лікар Комаровський.

Лікування Омікрону
Методи терапії нового штаму коронавірусної інфекції не відрізняються від лікування інших мутацій. Однак якщо ви помітили перші прояви хвороби, негайно зверніться до свого лікаря.

Як захиститись від нового штаму?
Тут діють стандартні правила – дотримання дистанції, використання масок, дезінфекція рук, а також часте провітрювання приміщень. Крім того, важливо уникати подорожей та масових скупчень. Ну і головне – надійний захист від коронавірусу дає лише щеплення.

Важливо пам’ятати, що всі варіанти COVID-19 можуть спричинити серйозне захворювання або навіть смерть, особливо це стосується представників груп ризику. Ось чому запобігання поширенню вірусу за допомогою вакцинації є таким важливим.

lena

Recent Posts

Дощ, сніг і вітер рватиме в лахміття: синоптик Діденко попередила про моторошну погоду

За повідомленням синоптика Діденко в Україні завтра, 23 листопада, дуже волого. Дощ, мокрий сніг та…

21 хв. ago

Як списати борги за комуналку: має знати кожен

Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…

10 години ago

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію

Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…

12 години ago

“Бусифікувати” усіх, а хто відкуповується – на передову в першу чергу”: гостра заява військової

Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…

13 години ago

“Несамовитий мороз і лютий снігопад накриють області, в Україну пре шалений вітер і дощ”: де буде холод у -15 градусів

Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…

14 години ago

Трьом мільйонам українців з інвалідністю приготуватися: Рада розігнала МСЕК – у МОЗ попередили, що тепер буде

Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…

15 години ago