Зауважимо, що в інших народів аналогом Стрітення було давнє свято Імболк.
Зміст
Стрітення Господнє: церковне свято
Стрітення Господнє і Громниці: народні традиції
Стрітення Господнє і Громниці: особливі свічки
Стрітення Господнє і Громниці: ворожіння та прикмети
15 лютого святкують Стрітення Господнє. У народі це свято подекуди називалося Громниці. У цьому матеріалі розкажемо про найпопулярніші традиції, звичаї та ворожіння до цього свята.
Стрітення Господнє: церковне свято
Стрітення Господнє, також Стрітення, принесення до храму — християнське свято, яке святкують в історичних церквах і деяких протестантських конфесіях. Принесення до Єрусалимського храму немовляти Ісуса Христа його батьками відбулося на 40-й день після Різдва і на 32-й день після Обрізання. У Єрусалимському храмі Святе сімейство зустрів Симеон Богоприємець.
Стрітення Господнє і Громниці: народні традиції
Зі Стрітенням пов’язували надії на весну.Вважалося, що в цей день зустрічається зима з літом. З цього приводу казали: “Цього дня лютий до березня приїхав”.
Стрітення Господнє і Громниці: особливі свічки
На честь Стрітення в церквах робили відправи, святили воду й свічки. Побутувало повір’я, що “громниці” (посвячені свічки) вельми помічні від грому. Їх спеціально тримали в господарствах, і коли надходила гроза, то запалювали, щоб “грім хати не підпалив”, а також давали в руки тим, хто помирав, коли читали відхідну. Посвяченою в цей день водою лікували хворі місця й пристріт. Навіть чумаків, які вирушали в далеку дорогу, господарі, давши хліб та сіль, скроплювали стрітенською водою, а також волів і тварин, приказуючи: “Боже тобі поможи!”.
Освячення вогню трансформувалося з прийняттям християнства у освячення свічок, які називали громничними. Освячували їх у церкві після освячення води, там же запалювали і несли до хати. Коли приходять із церкви в день Стрітення, запалюють “громичну” свічку — “щоб весняна повінь не пошкодила посіви і щоб мороз дерева не побив”. Від “громичної” свічки і саме свято Стрітення називалось колись ще й “Громиця”.
Освячену цього дня у церкві воду використовували проти пристріту. Нею кропили тварин і людей у найвідповідальніші моменти життя.
Протягом року зберігали такі свічки на покуті, або ж вплітали у дідухи. Такі свічки, за повір’ями, мають виняткову силу і оберігають оселю від бурі, зливи чи смерчу, ниву — від бурелому чи граду, а членів родини — від “злого ока” та хвороб.
Стрітення Господнє і Громниці: ворожіння та прикмети
Цього дня співаються язичницькі пісні-замовляння на тепло та добре літо, відбуваються ворожіння. Період від Стрітення (зустрічі зими з літом) до Благовіщення вважався біологічною межею боротьби з зимою.
Кожен господар на Стрітення ретельно спостерігав за погодою, оскільки, як уже мовилося, зустрічаються зима з літом. Найбільш завбачливі навіть складали прогностик на кожну годину дня. В давнину вважали, що “як капає зі стріх, так капатиме й з вуликів”, а якщо на Стрітення є відлига, то знову треба чекати на холоди і пізню весну. Селяни спостерігали цього дня чимало хліборобських прикмет:
ясна і тиха погода віщує добрий урожай і роїння бджіл;
вітер — погана ознака;
відлига — очікуй пізньої весни;
як на Стрітення півень нап’ється води з калюжі, то жди ще холоду.
Цього дня ворожили, виставляючи тарілку з зерном на ніч надвір (якщо ранком роса — врожай, нема роси — погана ознака).
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…