Яке церковне свято відзначають 11 травня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
11 травня православні віряни святкують Світлу суботу великоднього тижня. Також цього дня за новим церковним календарем – день пам’яті рівноапостольних Кирила і Мефодія, які створили слов’янську абетку і церковнослов’янську мову.
Про традиції дня, його прикмети і заборони та що відзначають у церкві 11 травня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.
11 травня за новим стилем (24 травня – за старим) – день Кирила і Мефодія, святих рівноапостольних учителів словенських і творців слов’янської абетки.
Мефодій ( в миру Михайло) і його молодший брат Кирило (в миру Костянтин) жили в IX столітті. Народилися вони в місті Солуні (нині Салоніки). Михайло спочатку служив військовим, а також керував невеликим слов’янським князівством, яке підпорядковувалося Візантії.
Але через 10 років він вирішив прийняти чернечий постриг у монастирі на горі Олімп. Через кілька років постриг прийняв і брат Костянтин.
У 857 році імператор відправив братів проповідувати християнство у хозар. Хозарський князь добре їх прийняв, сам також прийняв християнство і звільнив бранців-греків. Ще через 5 років, на прохання моравійського князя Ростислава, до нього вирушили Мефодій і Костянтин і склали слов’янську абетку, а також переклали слов’янською мовою Євангеліє, Апостол, Псалтир та інші книги. У літописах згадується, що перші слова слов’янською мовою були від апостола Іоанна: “На початку було Слово, і Слово було до Бога, і Бог був Словом”.
Вважається, що слов’янська писемність з’явилася 863 року.
Але в цих мандрах захворів Костянтин – перед своєю смертю він прийняв схиму з ім’ям Кирило та заповів старшому братові продовжити християнську просвіту. Мефодій став архієпископом Моравії та Паннонії. Він поширював богослужбову літературу слов’янською мовою, чим викликав гнів німецьких єпископів, і вони домоглися заслання Мефодія в Швабію. Але через 2,5 роки Мефодій знову почав проповідувати і хрестив чеських князів. Коли Мефодій помер, то його відспівували трьома мовами – слов’янською, грецькою та латинською.
***
11 травня 2024 року православні відзначають Світлу суботу – заключний день великоднього тижня. У суботу заведено відвідувати храм, де священнослужителі роздають артос – хліб, освячений у перший день Великодня, символ невидимої присутності Господа і вічного життя.
Свято 11 травня за старим стилем – Світла субота, апостолів Ясона і Сосипатра, а також мученика Максима, Дади та інших.
Про що говорять прикмети на 11 травня
У народному календарі 11 травня – свято Мокій Мокрий, назване так на честь святого Мокія Амфіпольського, пам’ять якого також звершується цього дня. Мокрим свято назвали тому, що в цей час часто йдуть дощі.
За прикметами дня судять, якими будуть погода і літо:
вранці туман – до дощового літа;
зоря багряна – влітку буде спекотно;
якщо мокро цього дня – літо буде ще мокрішим;
похолодало на вечір – погода погіршиться, буде гроза.
Якщо день видався теплим, то літо буде багатим на врожай.
Що можна робити 11 травня
Цього дня добре піти в храм, поставити свічку, помолитися. Кирило і Мефодій вважаються покровителями учнів і студентів, а також усім, кому наука дається нелегко. У святих просять допомоги в навчанні й дарувати знання.
Світла субота – це час радості та свята, період примирення і любові, коли до оточуючих важливо ставитися з доброзичливістю, співчуттям і прощенням. День добре провести в колі близьких і друзів, можна займатися повсякденними справами.
У народному календарі Світлу суботу називають “Хороводницею” – за старих часів у цей день влаштовували хороводи, гуляння і знайомства, а також вирушали чистити джерела.
Що не можна робити 11 травня
У Світлу суботу заборонена важка фізична робота – акцент потрібно зробити на відпочинку і спілкуванні з рідними. Також цього дня не заведено відвідувати кладовища і поминати покійних. Не можна сваритися, створювати конфлікти, лаятися і сумувати.
Народні прикмети не радять цього дня братися за нові справи, якщо не завершили старі – толку ніде не буде. Незаміжнім дівчатам не можна підмітати підлогу і виносити сміття – можна вимести наречених. Також цього дня намагаються не грати весілля, інакше союз буде неміцним, і побоюються перераховувати гроші – це до безгрошів’я.
11 травня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Йосип, Кирило, Костянтин, Мефодій, Михайло, Ростислав.
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…