До 1 квітня УЗД, комп`ютерна діагностика, мамографія та звичайний аналіз крові для онкохворих в Буковинському онкоцентрі був безкоштовним. Тепер тим, хто проходить амбулаторне дообстеження, за все треба платити.
У Чернівецькій області 47 медичних закладів уклали договори з Національною службою здоров`я України. З них 5 – щодо надання вторинної і третинної медичної допомоги. Про це раніше повідомила Наталія Гусак, заступниця голови Чернівецької ОДА.
Фінансування деяких медзакладів відчутно зросло. «Наприклад, Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер отримає на 39 млн. грн. більше, ніж отримував за аналогічний період минулого року», – зазначила Наталія Гусак.
«Невже тим, хто не має грошей, тепер помирати?..» Понад рік тому чернівчанці Галині поставили діагноз – рак молочної залози. Тоді жінка сама знайшла у себе в грудях невеличке новоутворення, звернулася до онколога Буковинського обласного онкоцентру, здала всі необхідні аналізи і вже незабаром їй провели першу операцію.
«За рік було багато всього: дві операції, променева терапія, безкінечні здачі аналізів, комп`ютерна томографія та УЗД. Зараз у мене ремісія. Проте раз на пів року потрібно здавати аналізи та проходит КТ. Не можу передати свого здивування, коли в червні прийшла в онкоцентр із направленням від свого терапевта, а мені видали прайслист із розцінками! (раніше платила тільки благодійні внески – 50 грн за аналіз крові, 100 грн – за плівку на мамографії), – розповіла ІА АСС жінка.
– За аналіз крові – загальний та біохімічний – треба заплатити близько 500 гривень! Комп`ютерна томографія, яка раніше для онкохворих була безкоштовною, тепер платна. Ціна КТ органів грудної клітини – 677 гривень, а за КТ з внутрішньовенним контрастуванням треба заплатити 2268 грн! І якщо аналіз крові я можу здати у поліклініці, то комп`ютерної томографії безкоштовної зробити ніде! А нам же обіцяли, що після реформи лікуватися будемо безкоштовно!». Галина через тривале лікування залишилася без роботи.
Тож наразі перебуває у непростому матеріальному становищі. «Звісно, я дуже боюся рецидиву. Тому комп`ютерну томографію змушена робити. Але ж розумію: є люди, які не мають тих 2 тисяч на це! Що це значить – їм тепер помирати?…» – говорить Галина.
НСЗУ не оплачує амбулаторні послуги в онкоцентрах
Як розповів ІА АСС Ігор Малишевський, в.о. генерального директора ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр», Національна служба здоров`я України не уклала угоди з онкологічними центрами України на амбулаторну допомогу.
«Усі послуги, які раніше надавалися в умовах поліклінік онкоцентрів, зараз не законтрактовані в усій Україні. Тобто їх безкоштовно можуть отримувати пацієнти, які перебувають у нас на стаціонарному лікуванні. Що стосується амбулаторних хворих, вони за направленням сімейного лікаря можуть безкоштовно пройти обстеження чи здати аналізи за місцем проживання – у поліклініці, районній лікарні чи діагностичному центрі, – каже Ігор Малишевський.
– Ми зверталися до НСЗУ, але нам відповіли, що в установі третинного рівня, як ми, не контрактуються амбулаторні послуги. Мовляв, до нас пацієнти повинні поступати уже обстежені. У зв`язку з цим, до прикладу, в Ужгороді взагалі закрили поліклініку при онкоцентрі. Ми пішли іншим шляхом. Економісти розробили економічно-технічне обґрунтування тієї чи іншої діагностичної послуги. Цю документацію ми подали на погодження Департаменту охорони здоров`я, звідти – засновнику медзакладу, тобто Чернівецькій обласній раді. Засновник погодив, що в нашій установі можна зберегти поліклінічне відділення і надання амбулаторних послуг, але тільки на платній основі. Таким чином, ми зберегли колектив і структуру поліклінічного відділення». Водночас, Ігор Малишевський наголошує, що онкохворі не зобов`язані проходити обстеження та здавати аналізи виключно в онкоцентрі, а можуть отримати послугу безкоштовно за направленням лікаря у відповідному медзакладі.
«Окрім того, у нас є скринінгові пакети – гістероскопія, колоноскопія, езофагогастродуоденоскопія, цистоскопія, бронхоскопія – по ним пацієнти можуть отримати діагностику безкоштовно. Але там також є чіткі критерії, під які пацієнт потрапляє або ні. Це, зокрема, вік, діагноз тощо, – зауважив керівник медичної установи. – Буковинський клінічний онкологічний центр законтрактував з НСЗУ такі послуги, як хірургічні операції для дорослих і дітей у стаціонарних умовах, хіміотерапевтичне та радіологічне лікування, стаціонарна та мобільна паліативна допомога». До кінця року ситуація не зміниться Директор Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА Олег Чорний каже: на жаль, така ситуація залишиться в Буковинському онкоцентрі на найближчих 6 місяців. А в грудні область знову подаватиме амбулаторну допомогу на контрактування з НСЗУ.
«Усе зводиться до того, що обстеження пацієнти повинні проходити за місцем проживання. І, власне, здати аналіз крові, зробити кардіограму та УЗД дійсно можна у поліклініці. Найбільша проблема наразі стосується комп’ютерної томографії. Планується, що безкоштовно, за направленням сімейного лікаря, її можна буде зробити у 5-ти опорних лікарнях області. У кожній із них наразі створюють приймальні відділення, у яких запрацюють комп`ютерні томографи. Але на це потрібен час. Також нам необхідно провести навчання для лікарів вторинки, які повинні вміти брати біопсію, аби це було теж безкоштовно для пацієнтів, – каже Олег Чорний.
– Я особисто написав кілька листів до Національної служби здоров`я з проханням профінансувати амбулаторну службу при онкодиспансерах. Проте до кінця цього року, на жаль, ситуація не зміниться. У грудні знову подаватимемо заявку на контрактування. Якщо отримаємо відмову, значить доведеться вчитися працювати по-новому: онкоцентр надаватиме виключно спеціалізовану допомогу – хірургічне втручання, хіміо- та променеву терапії, а все обстеження відбуватиметься на первинному і вторинному рівнях. Найважчий – це перехідний етап, бо ще не налагоджена повноцінна роботи вторинки».
Попри це Олег Чорний запевняє: хоча за обстеження доводиться платити, дороговартісна гормонотерапія та хімія для онкохворих стала безкоштовною. «Візьмемо для прикладу лімфому. Пацієнту треба зробити КТ. Це коштує близько 6 тис. грн. Уже повторне КТ цей пацієнт робитиме безкоштовно, бо перебуватиме на лікуванні в онкоцентрі. Плюс – хіміопрепарати на лікування будуть безкоштовними. А в цьому випадку один курс вартує 15 тис. грн.! Раніше левову частку препаратів хворі були вимушені купувати за власний рахунок, – пояснює очільник медицини області. – Водночас, ті кошти, які онкоцентр отримує за платні послуги, залишаються у медичному закладі. Генеральний директор вирішує, чи преміювати за їх рахунок когось із працівників, чи придбати нове обладнання. За роки, що я працюю в онкології, ми ніколи не могли дозволити собі купити ранорозширювач. Він коштує понад 300 тис. грн. Раніше це для нас була фантастика! Натомість тепер ми можемо собі це дозволити».
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…