За якими правилами призначатимуть нові пенсійні виплати
За якими правилами призначатимуть нові пенсійні виплати
В Україні з липня 2025 року, якщо уряду вдасться реалізувати пенсійну реформу, пенсії індексуватимуться за новими правилами. Замість підвищення на певний відсоток виплату щоразу перераховуватимуть за новою формулою. Про це йдеться у матеріалі obozrevatel.
Зараз в Україні для всіх (окрім “спеціальних пенсіонерів” типу прокурорів, суддів, силовиків) пенсію рахують за формулою: стаж у роках множать на 1%, на середню зарплату по країні за три останні роки та на співвідношення власної зарплати до середньої. Наприклад, якщо у вас є 35 років стажу та все життя ви одержували середню зарплату, на пенсії ви зможете отримати 35% від середньої зарплати за три останні роки (це 4745 грн).
Головна проблема полягає у тому, що середня зарплата за три останні роки через 10 років буде в рази вищою. Щорічна індексація не дозволяє повністю компенсувати таке “застарівання”. “Через це сума пенсійної виплати в окремих пенсіонерів може складатися з основного розміру пенсії (страхової пенсії), який становить менш як 10%, а понад 90% суми – з надбавок і доплат, встановлених у різні періоди”, – йдеться в пояснювальній записці до проєкту реформи.
У межах індексації пенсії, які один раз порахували за формулою, підвищували на певний коефіцієнт. І цей коефіцієнт не дозволяв уникати “застарівання” виплат. Якщо реформу ухвалять, починаючи з 2025-го і всі наступні роки замість підвищення на певний відсоток пенсії перераховуватимуть з актуальними показниками зарплати. Це має значно збільшити виплати.
Нова формула матиме такий вигляд:
пенсія = базова пенсія + страхова пенсія;
базова пенсія = 30% мінімальної зарплати після оподаткування (зараз 6160 грн). Це 1848 грн;
страхова пенсія = кількість зароблених балів × 30% × середня зарплата за минулий рік / 4200. Із 35 роками стажу та середньою зарплатою це 4292 грн.
Отже, за старою формулою із середньою зарплатою та 35 роками стажу можна було отримати пенсію у розмірі 4745 грн, а за новою формулою – 6140 грн (4292 + 1848). Але таких пенсій очікувати не варто.
Річ у тім, що коштів на таке підвищення немає. Тому в проєкті закону прописали: “У період до 28 лютого 2030 року застосовується коригуючий коефіцієнт фінансової стійкості, який застосовується під час визначення вартості одного бала з дати набуття чинності цим законом та щороку з 1 березня”. Тобто поки пенсії будуть нижчими, щороку уряд має рахувати, на яку пенсію вистачить коштів і, зважаючи на це, встановлювати коефіцієнт. За підрахунками, найближчими роками встановлений коефіцієнт має фактично “прирівняти” стару та нову формулу.
Пенсіонерів попередили про зміни у мобільному зв'язку, все через шахраїв Пенсіонерів уже попередили, що змінилося…
Українцям розкрили всю правду про автоматичні штрафи для водіїв У МВС попередили, як працюватимуть автоматичні…
Мобілізація у 2025 році не торкнеться частини українців. Зокрема, не закликатимуть на військову службу тих,…
Пенсіонерам важливо розуміти, що виконання нових вимог не лише забезпечить стабільне отримання пенсії, а й…
Яким українським пенсіонерам доплатять по 150 гривень до виплат. Українські пенсіонери мають можливість отримати додаткову…
ПриватБанк і за ним обмінки різко переписали курс валют Курс валют в Україні станом на…