За старим стилем, 18 січня, в Україні – Другий Святвечір.
Сьогодні в Україні, за старим стилем, святкують Другий Святвечір. Це свято ще називають “Бабин вечір”, “Голодна кутя”.
Нагадаємо, торік у багатьох релігійних громадах перейшли на нові дати відзначень різдвяних свят. Цьогоріч цю традицію було продовжено у ряді областей України, хоч дехто з вірян, як вони відзначають, усе ж дотримуються від давніх релігійних традицій, не переходячи на новий календар свят.
Варто відзначити, на новий стиль відзначень різдвяних свят перешли цього року у ряді громад Закарпаття, зокрема, в Ужгородському районі, Свалявщині й Перечинщині. Тож дехто уже відзначив головні свята року з 25 грудня (Святвечір) по 6 січня (Водохреще).
Поряд із цим, деякі родини дотримались цього року старих традицій, не міняючи дат.
18 січня в Україні, по другому колу, відзначать Другий Святвечір. А уже завтра освятять воду, завершивши різдвяний цикл святкувань.
Які традиції на Закарпатті на Другий Святвечір?
На другий Святвечір, або ж голодну кутю, на столі мають бути, звичайно, ті страви, що і на 6 січня і вони є пісними. Аж до самої вечері люди постують.
Важливим є те, що вода, освячена у церкві цієї ночі, за словами людей, набагато цілющіша, як Водохрещенська. Вона відганяє усяке лихо, майже не псується, а заморозивши її, зауважують вірники – на поверхні можна побачити неймовірне зображення хреста. За народними повір’ями, у цей день варто засвітити рано лампу, щоб кури неслися.
Голодну кутю у народі ще називають бабиним свят-вечором. Дівчата переодягаються, аби їх не впізнали і йдуть колядувати. На Перечинщині останнім часом колядують на бабин Святвечір волохи та роми. Цю процедуру виконують і хлопці, переодягнені у жінок, а чи вбрані у яскраві костюми та з нафарбованими обличчями.
Закарпатці говорять: на Хрещення випаде сніг – буде рік урожайним, роїтимуться бджоли.
Йорданська вода, яку освячують 19 січня, є не менш цілющою від богоявленської води, по своєму лікувальною та захищає від злої сили. Її п’ють і малі, і дорослі, нею окроплюють членів родини, коли ті йдуть із хати у важливій справі. Ще на Йордана духовні наставники освячують оселі мешканців, читаючи спеціальну молитву, як оберіг від усього нечистого.
В Україні очікується чотири хвилі мобілізації, кого покличуть насамперед Мобілізація в чотири хвилі, кого покликають…
В Україні триває загальна мобілізація, і тепер військовозобов'язані почали отримувати повістки на електронну пошту. Підпис…
В українських банках очікується відчутна зміна курсу готівкового долара. За прогнозом, протягом наступного тижня (20-26…
Роботодавці тепер можуть переброньовувати працівників без очікування в 72 години на порталі Послуга бронювання на…
Ситуація з водійськими правами в Україні перетерплює помітні зміни. Багато водіїв, які мають безстрокові посвідчення,…
Європа ускладнює в’їзд для українців Вже у 2025 році для українців, які планують подорожі до…