Освіта

Булінг і мобінг: як має діяти вчитель, коли відбувається цькування в школі

Українське суспільство сколихнув випадок, який стався у Білій Церкві на Київщині, де група підлітків побила 12-річну дівчинку. Свої дії неповнолітні знімали на телефон. Як стало відомо, школярка – переселенка й просто хотіла знайти друзів. Нині триває розслідування щодо інциденту.

У звʼязку з цим OBOZ.UA вирішив нагадати, що таке булінг та що робити, коли відбувається цькування дітей у школі. Систематичність, наявність двох сторін (булер, жертва, спостерігачі), дії або бездіяльність кривдника, які призвели до психологічної або фізичної шкоди, є ознаками булінгу.

Відбуватися цькування може як на території закладу освіти, так і за його межами. До нього може належати як умисне позбавлення будь-яких речей та користування ними, так і словесні образи, залякування, переслідування, небажана фізична поведінка й інші насильницькі дії.

Якщо було виявлено булінг у школі, то батьки або вчителі мають скласти заяву до його керівника у письмовій формі. Також учасники освітнього процесу можуть звернутися до освітнього омбудсмена, служби у справах дітей, центру соціальних служб для сімʼї, дітей та молоді, інших працівників закладів освіти, Національної поліції, органів місцевого самоврядування.

Якщо у школі трапився випадок булінгу, то директор має вжити невідкладних дій у визначені строки. У разі неповідомлення про випадок керівником закладу освіти його може бути покарано у вигляді штрафу або виправних робіт з відрахуванням до 20% від заробітку.

Якщо зі школярів знущаються їхні однолітки, які є неповнолітніми, то відповідальність за покарання нестимуть батьки.

Цькування може бути не лише щодо школярів, але й до вчителів. Таке поняття має назву мобінг. Цей термін передбачає цькування працівника на робочому місці, яке підтримують свідки. До мобінгу належить психологічне, фізичне та економічне насильство, яке призводить до приниження людської честі й гідності та створює ворожу атмосферу в колективі, зазначає психологиня Лілія Міліневська в інтервʼю Освіторії. Він стосується також й працівників закладів освіти, зокрема і педагогів.

Фахівчиня зазначає, що мобінг можна виявити, якщо до освітніх працівників застосовано насильство у будь-якій формі. Проте найчастіше – це психологічне та соціальне. Зокрема:

образи та болючі “підколки”;
наклепи;
розпускання пліток;
підбурювання проти конкретної людини інших працівників;
збір на людину компромату та маніпулювання цими даними;
коментарі сексуального характеру щодо людини;
ізоляція та ігнорування;
демонстративне виключення із групи;
бойкот.

Крім того, мобінг передбачає фізичну форму, як-от поштовхи, стусани, побиття, вимагання речей чи грошей. Економічну, наприклад, позбавлення премій, нерівність кар’єрного зросту, нерівномірний розподіл між працівниками трудового навантаження.

Також є різновид – кібермобінг. Він передбачає злам соціальних мереж, коментарі образливого характеру, онлайн-погрози, публікація особистої інформації, поширення в інтернеті публікацій про особу, які псують її репутацію.

Експертка радить звернути увагу на такі важливі ознаки мобінгу:

вас намагаються соціально ізолювати;
цькування відбувається систематично;
протиправні дії щодо вас відбуваються за підтримки групи, в тому числі – мовчазної, що теж важливий нюанс.

Ті, хто вчиняє мобінг, нестимуть адміністративну відповідальність та отримають штраф від 1700 до 5100 гривень і громадські роботи.

Нагадаємо, для того, аби винних, які вчинили булінг у школі, було покарано, потрібно правильно написати заяву. Чим правильніше буде складено документ, тим більша вірогідність, що винуватці понесуть відповідальність.

Саша

Recent Posts

“На ці 3 категорії пенсіонерів чекає справжній сюрприз, пенсія несподівано збільшиться”: літні українці чекають на виплати

Українські пенсіонери за різних обставин можуть розраховувати на надбавку до своїх виплат. Одна з таких…

1 годину ago

Міносвіти спростувало інформацію про можливість мобілізації студентів і викладачів

Міністерство освіти та науки спростувало будь-які загрози мобілізації студентів, аспірантів та викладачів. Однак, за його…

2 години ago

Сильні головні болі і погане самопочуття: нова магнітна буря атакує Землю

Після невеликої паузи у суботу, 25 січня, Землю атакує нова магнітна буря червоного рівня, що…

4 години ago

Нова пенсійна арифметика: уряд готує зміни для пенсіонерів

В Україні – чергова пенсійна реформа: урядовці хочуть радикально змінити підхід до розрахунку пенсій. Як…

4 години ago

Долар та євро «лоскочуть» психіку людей: банки та обмінки різко змінили курс валют

Фактори цього тижня вносить у поведінку ринку елемент хаотичності та імпульсивності, що завжди так подобається…

5 години ago

Черги в ТЦК закінчаться: для українців став можливим запис на ВЛК онлайн

В Україні зʼявляться електронні направлення на ВЛК – вже почали бета-тестування. Міноборони розпочало бета-тестування електронних…

6 години ago