Суспільство

“ТЦК почне жорстко карати ухилянтів з 3-ма ознаками, повістки і тюремні терміни накриють чоловіків”: мобілізація, ТЦК

Через війну, яку розв’язала Росія, в Україні триває воєнний стан та оголошена загальна мобілізація. В цей період призову підлягають військовозобов’язані чоловіки, які отримують повістки. Але деякі особи ухиляються від мобілізації.

Як інформує “borgexpert.com”, адвокатка, партнерка Attorneys at Law Leshchenko, Doroshenko & Partners Лідія Карплюк розповіла, яке покарання можна отримати за ухилення від призову.

Експертка пояснила, що згідно зі ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації або в особливий період карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

“Проте важливо розуміти, що кримінальна відповідальність настає лише в разі, якщо особа отримала офіційний виклик, тобто мобілізаційне розпорядження або так звану “бойову повістку”, але умисно не прибула у визначений час і місце для відправки до Збройних сил України”, – сказала вона.

Карплюк додала, що відповідно до законодавства, громадяни зобов’язані виконувати свій військовий обов’язок відповідно до Конституції (ст. 65) та профільних законів, таких як закон “Про військовий обов’язок і військову службу” та закон “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Відповідальність настає лише за умови, що особа:

отримала мобілізаційний наказ,

не має законних підстав для відстрочки або звільнення від служби,

свідомо ухилилася від виконання військового обов’язку.

Експертка наголосила, що аналізуючи судові рішення щодо ухилення від мобілізації, можна зробити висновок, що більшість судів виносять реальні терміни позбавлення волі.

“Основним мотивом таких рішень є те, що захист державного суверенітету та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком кожного громадянина, особливо в умовах військової агресії. Суди також наголошують, що кримінальне покарання має не лише каральну функцію, а й превентивну – воно повинно запобігати вчиненню подібних правопорушень у майбутньому”, – йдеться у повідомленні.

За її словами, в окремих випадках суд може ухвалити рішення про звільнення від відбування покарання з іспитовим строком (“умовне засудження”). Це можливо лише тоді, якщо особа після порушення кримінальної справи все ж виконала свій військовий обов’язок і на момент судового розгляду проходить службу у лавах ЗСУ.

Згідно зі ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації або в особливий період карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Саша

Recent Posts

Водії стануть жебраками: щомісяця доведеться робити великий платіж

У 2025 році темпи зростання цін на пальне в Україні значно прискоряться порівняно з попередніми…

49 хв. ago

Декрет у стаж? Пенсійний фонд розвіяв сумніви українських мам

У ПФУ пояснили, що такі довідки видаються підприємствами та установами У Пенсійному фонді України громадянам…

1 годину ago

Росіяни відрубали голову українському військовому: встановлено особу загиблого

Поліція має з’ясувати обставини події, встановити місце перебування тіла та інші важливі деталі. Працівники Управління…

3 години ago

ВЛК стане необов’язковою: деяких українців звільнять від проходження медкомісії – кому пощастить

Українська влада готує важливі зміни для військовозобов'язаних зі статусом "обмежено придатний". Вже найближчим часом оборонний…

4 години ago

Школи чекають великі зміни: тривожні кнопки, металодетектори та поліцейські

Інспектори та технології забезпечують спокій учням Безпека дітей у навчальних закладах – це один з…

5 години ago

Повний крах долара та євро: банки та обмінки різко знизили курс валют

Наприкінці січня долар та євро стрімко дешевшали в ціні. Така тенденція багатьом учасникам ринку була…

7 години ago