Суспільство

Кінець мобілізації: що українцям приготували натомість

В Україні готується тестовий проєкт, який може стати альтернативою мобілізації. Які переваги має служба за контрактом, та чи вистачить у країни грошей для фінансових бонусів, пише Фокус.


Альтернативою мобілізації може стати добровільне приєднання молоді до ЗСУ. Полковник, заступник керівника Офісу президента Павло Паліса заявив, що це лише перший етап з більшої програми. Зокрема, країна хоче планово відмовитися від мобілізації.

“Я так трішки навіть заспойлерю, це перший етап з такої більшої програми, де мова буде йти про можливість підписання вже мобілізованими громадянами України контракту з чіткими термінами й теж відповідними фінансовими бонусами”, — сказав Павло Паліса.

Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко розповів Фокусу, що нині президент, ОП, Генштаб та Кабмін розробляють ініціативи для покращення умов служби, рекрутингу та мобілізації.

“Зараз, по-перше, буде пропонуватися дуже хороший пакет і ініціатива по контрактній добровільній службі громадянам від 18 до 24 років. І це дуже важливий інструмент, тому що таким чином ми не говоримо про зниження мобілізаційного віку. А ми говоримо про заохочення молодих людей, які готові служити, підписуючи контракт, отримуючи за це виплати, пільги тощо”, — сказав Олександр Мусієнко.

За його словами, добровільна служба за контрактом має певні переваги, які прописуються у документі. Ба більше, служба за контрактом з чіткими термінами може бути мотивувальним чинником для громадян.

Військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олег Жданов переконаний, що реально відмовитися від мобілізації задля того, аби зʼявилася служба за контрактом. Проте питання в мотивації людей.

“Можна створити такі умови, що будуть черги стояти на підписання контракту. До речі, минулого року РФ зробила відповідні кроки й в них дійсно на підписання контрактів були черги у військкоматах, невеликі, але були”, — пояснив Фокусу Олег Жданов.

Він зауважив, що служба за контрактом, професійна армія — набагато ефективніший інструмент, ніж “бусифікація”, яка призводить до великого відсотка випадків СЗЧ.

“Контракт же підписується на добровільній основі. Мотивація, яку держава створить, наскільки вона буде відповідати запитам, в тому числі соціальним, фінансовим і потребам суспільства. І якщо буде досягнуто компромісу між бажанням отримати преференцію, мотивацію, і спроможностями держави, які вона дасть, то тоді це буде добровільна армія на постійній основі. Це мрія кожної держави”, — заявив експерт.

На запитання, коли Україна зможе відмовитися від мобілізації та зʼявиться служба за контрактом, Мусієнко зазначив, що йому важко сказати. Оскільки нині ці рішення розробляються, узгоджуються всі деталі, аби нова ініціатива не призвела до зменшення обороноздатності, а лише до її підвищення.

Своєю чергою Жданов наголосив, що процес переходу на контрактну службу може зайняти від пів року та більше. Це залежатиме від держави, наскільки вона спроможна та готова переводити мобілізовану армію на професійну.

Олександр Мусієнко переконаний, що коли йдеться про виживання українців, яке залежить від армії, обороноздатності, то кошти потрібно знайти завдяки внутрішнім ресурсам, допомозі партнерів.

Він нагадав, що партнери пропонували знизити мобілізаційний вік для збільшення чисельності ЗСУ, проте Україна не погоджується на це. Натомість, на думку Мусієнка, держава пропонує “кращі та вигідніші умови”.

“Під час підготовки цього рішення буде чіткий розрахунок того, щоб кошти були знайдені й закладені в бюджет”, — додав він.

За словами Жданова, Україна матиме гроші на фінансові бонуси для військових, якщо перестане “займатися будівництвом доріг, атомних електростанцій”.

Саша

Recent Posts

Усі школи закривають на карантин: з’явилося термінове повідомлення для батьків – чи буде дистанційна

Школи та коледжі переходять на дистанційне навчання через спалах ГРВІ Через різке зростання захворюваності на…

5 години ago

Арктичний мороз -30 в Україні: погода злетіла з котушок, ніяке опалення не допоможе

Українців попередили про дуже небезпечну погоду та дикі морози до -30. Це просто неймовірно та…

7 години ago

Україну атакує небезпечна хвороба: в кількох регіонах – карантин

Наразі в Київській, Івано-Франківській, Полтавській, Львівській, Закарпатській та Чернівецькій областях школярів переводять на дистанційне навчання.…

8 години ago

“Ці чоловіки зараз найбільше цікавлять працівників ТЦК”: військові повідомили, кого саме зараз особливо потребують

В Україні продовжується дія загальної мобілізації. Отже, багато наших співвітчизників, як і раніше, продовжуватимуть отримувати…

9 години ago

Нові 5000 гривень однією купюрою: чий портрет на них розмістив Нацбанк

В Нацбанку розповіли про нову купюру 5000 гривень - чий портрет буде на ній зображений…

10 години ago

Блокувати зарплатні картки та мобільний зв’язок: у ТЦК повідомили, як “поліпшити” мобілізацію

Представників військкоматів звинувачують у всіх "смертних гріхах" – у корупції в медичних установах, "дірявих кордонах"…

11 години ago