У травні 2024 року набули чинності важливі зміни щодо визначення придатності до служби, а також військово-лікарської експертизи, оскільки ці зміни впроваджуватимуться відповідно до закону про мобілізацію та оновленого наказу Міноборони № 402.
Як інформує “НВ”, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) — дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов’язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Обов’язки щодо проведення ВЛК
Члени ВЛК повинні:
Коректність та ввічливість — у своїй поведінці члени ВЛК повинні дотримуватись правил коректності та ввічливості, прийнятних в українському суспільстві. Поведінка членів ВЛК не повинна провокувати виникнення конфліктних ситуацій.
Прозорість — члени ВЛК не повинні обмежувати доступ до інформації, що не є таємною чи конфіденційною. Члени ВЛК не повинні надавати будь-яку завідомо неповну або неправдиву інформацію з метою введення в оману.
Конфіденційність — члени ВЛК, яким у зв’язку з виконанням професійних або службових обов’язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина або будь-яку конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, що стала відомою у зв’язку з виконанням ним своїх повноважень, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законом випадків.
Нове правило про непридатність до військової служби
З’явилася нова норма — коли непридатні до військової служби/непридатні з повторним оглядом через 6−12 місяців у період звільнення не можуть виконувати службові обов’язки за станом здоров’я, військово-кваліфікаційна комісія одночасно з постановою про непридатність приймає постанову «Вимагає звільнення від службових обов’язків за станом здоров’я на строк, необхідний для видачі звільнення, але не більше 30 календарних днів з дня закінчення медичний огляд». Це важлива зміна, яка дає можливість не залучатися до виконання бойових завдань чи інших службових обов’язків після визнання комісією непридатним.
Змінено максимальний термін безперервного лікування військовослужбовців.
Змінено максимальний термін безперервного лікування військовослужбовців, у тому числі лікарняний та відпустку для лікування після поранення (контузії, травми чи каліцтва).
Тепер є можливість безперервно лікуватися до 12 місяців, зберігаючи фінансову підтримку, як в Україні, так і за кордоном. Обов’язкове медичне обстеження ВЛК необхідне протягом перших 4 місяців лікування (для визначення необхідності подальшого лікування).
Лікування за кордоном передбачає час надання медичної допомоги, транспортування між лікувальними закладами, час очікування між етапами лікування, реабілітації чи протезування.
Також тепер солдати з ампутованими кінцівками зможуть звільнятися за власним бажанням
Для цього потрібне направлення їхнього командування та документи про лікування в закордонних медичних закладах. Після повернення такі військові повинні будуть пройти обов’язковий військово-лікарський огляд для визначення придатності до служби або необхідності тривалого лікування.
Для визначення необхідності відпустки для лікування захворювання чи поранення військовослужбовців направлять на медичний огляд.
Що робити, якщо отримали повістку або направлення на ВЛК
1. Не ігнорувати повістку.
Ігнорування виклику може призвести до штрафу або навіть оголошення військовозобов’язаного в розшук, що унеможливлює повторне бронювання.
2. Аргументовано відмовитися від проходження ВЛК.
Заброньованим військовозобов’язаним, які мають відстрочку, рекомендовано написати офіційну відмову з посиланням на пункт 63 Порядку № 560.
Можливі наслідки ігнорування повістки:
Зміни ВЛК у 2025 році
З середини лютого 2025 в Україні змінився порядок оформлення військово-облікового документа на ВЛК особам, які мають інвалідність.
14 лютого Кабмін вніс зміни до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів та до Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Зокрема, рішенням Кабміну передбачено:
включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів Оберіг відомостей про наявність у особи інвалідності шляхом інформаційного обміну за запитом особи через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста у Резерв+, з подальшим відображенням таких відомостей у військово-обліковому документі в електронній формі;
встановлено заборону направлення осіб з інвалідністю на ВЛК для проходження медичного огляду;
передбачено ненаправлення у разі внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про наявність у особи інвалідності, таких осіб на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду;
дозволено замість подання оригіналів документів подавати копію медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, засвідчену органом соціального захисту, закладом охорони здоров’я, органом Пенсійного фонду України чи нотаріально, а також копії інших документів, що посвідчую інвалідність, засвідчені підписом особи,
Які діагнози означають непридатність у 2025 році
Скасувавши поняття обмеженої придатності, міноборони оновило список критеріїв, за якими ВЛК оцінює військових і військовозобов’язаних, тим самим послабивши вимоги до здоров’я потенційних новобранців.
Наприклад, якщо раніше чоловіків із раком у ремісії визнавали обмежено придатними, то тепер — повністю придатними.
А з раком нижньої губи, раком шкіри та злоякісними новоутвореннями, які «повільно прогресують», візьмуть служити в ТЦК чи підрозділи забезпечення.
Повністю оновлений список хвороб можна побачити тут, для цього треба у пошуковому рядку ввести діагноз та знайти зміни для конкретної хвороби.
Як інформує “НВ”, 18 травня 2024 року набув чинності закон про посилення мобілізації в Україні, підписаний президентом Володимиром Зеленським 16 квітня. До середини липня 2024 року українські чоловіки віком 18−60 років мали оновити особисті дані. Зробити це вони можуть зручніше — у мобільному додатку Резерв+.
Мобілізація 2025
Мобілізація може бути здійснена обов’язково з 25 років.
Відповідно до закону громадяни України, в тому числі чоловіки віком від 18 до 60 років, зобов’язані були протягом двох місяців поновити дані (зареєструватися):
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центр надання адміністративних послуг, в електронному додатку Резерв+.
Жінкам, які перебувають на військовому обліку, теж варто оновити інформацію. Мобілізація є обов’язковою з 25 років;
Закон має на меті врегулювати військовий облік та спростити мобілізацію, якої Україна потребувала протягом кількох місяців.
Найважливіші положення Закону:
чоловіки, яких визнали обмежено придатними, протягом 9 місяців повинні пройти повторний огляд (раніше ми писали, що Зеленський підписав закон, згідно з яким статус обмежено придатний скасовується) Зараз це термін встановлено до 6 червня 2025 року;
повторному медичному огляду для визначення придатності до служби підлягають особи, яким після 24 лютого 2022 року встановлено II та III групу інвалідності (крім військовослужбовців);
чоловіки віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України та не мають документів військового обліку, не зможуть отримати консульські послуги (крім дозволу на повернення в Україну);
чоловіків, які не дотримуються вимоги про реєстрацію, суд може обмежити право користування власним транспортним засобом за поданням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишніх військкоматів) — на думку деяких громадян, це положення порушує конституційні права;
демобілізація доступна після повернення з полону. військовозобов’язані і резервісти з 18 до 60 років, повинні фіксувати, серед іншого: номер телефону, поточну адресу та e-mail (за наявності). Оновлення даних в Резерв+ з 1 березня
Найшвидший спосіб оновити дані — додаток Резерв+, який було запущено 18 травня 2024 року. Особи, які підлягають строковій військовій службі, повинні фіксувати, серед іншого: номер телефону, поточну адресу та e-mail (за наявності).
“При оновленні даних направлення на військово-лікарську комісію не видаватимуть. У разі потреби таке направлення може бути видане пізніше”, — повідомили в Міноборони України.
Хто підлягає мобілізації з 1 березня
Так, мобілізації можуть підлягати такі групи військовозобов’язаних:
чоловіки з 18 до 60 років, якщо вони не виключені з обліку за станом здоров’я, якщо вони мають військовий досвід чоловіки віком від 25 років до 60 років, які придатні та обмежено придатні (мають повторно пройти військово-лікарську комісію — до 6 червня 2025 року та отримати статус придатні чи непридатні) за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби;
чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними (мають повторно пройти військово-лікарську комісію — до 6 червня 2025 року та отримати статус придатні чи непридатні) через стан здоров’я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.
Добровільно прийняти рішення щодо вступу на військову службу можуть:
жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я;
призовники віком від 18 до 25 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби — на службу за контрактом;
люди з інвалідністю, а також ті, хто отримав право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини;
прийняли оновлення, що чоловіки з 18 до 25 років можуть добровільно підписати контракт на рік на бойову посаду в 6 бригад, за що будуть отримувати значні пільги та виплати понад 1 мільйон гривень Контракт на службу з 1 березня Реклама:
7 лютого президент Володимир Зеленський заявив, що для залучення до війська українців 18−24 років в Україні запровадять річний контракт із високим грошовим забезпеченням.
У Міноборони заявили, що чоловіки віком від 18 до 24 років, які підпишуть контракт, обійматимуть лише бойові посади.
Згідно з умовами річного контракту, добровольці протягом шести місяців виконуватимуть бойові завдання безпосередньо на лінії зіткнення. Молодим контрактникам пропонують на вибір одну з шести бригад:
72 окрема механізована бригада імені Чорних Запорожців;
95 окрема десантно-штурмова Поліська бригада;
92 окрема штурмова бригада імені кошового отамана Івана Сірка;
10 окрема гірсько-штурмова бригада Едельвейс;
38 окрема бригада морської піхоти (Цербери);
28 окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового Походу.
Все більше хворих з ускладненнями потрапляє до лікарень. Людей госпіталізовують у важкому стані. Як інформує…
Цей тиждень на українському валютному ринку мине дуже динамічно як через суто економічні, так і…
В Україні досі триває військовий стан. Військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років підлягають…
Водіїв штрафуватимуть на 3400 гривень за права, що змінилося Водіїв штрафуватимуть на 3400 за права…
Пенсія зросте на кілька сотень, а подекуди на понад тисячу гривень. В Україні навесні 2025…
За порушення мобілізаційного законодавства військовозобов'язані громадяни України можуть отримати штраф від 17 до 25,5 тисяч…