Президент не бере на себе відповідальність за дії власної фракції, яка займає більшість місць в парламенті.
Президент Володимир Зеленський вказав на важливість відновлення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування і висловив жаль, тепер цією статтею Кримінального кодексу не буде передбачено позбавлення волі. Однак Зеленський натякнув, що це тимчасово, і в майбутньому відповідальність за брехню в деклараціях буде посилено.
«Як би не старався нашкодити Україні Конституційний суд, було відновлено кримінальну відповідальність посадовців за брехню в деклараціях. Важливо, що встигли до настання 2021 року, тому ті, хто збрехав в цьому році, не уникнуть відповідальності», – заявив глава держави у відеозверненні, опублікованому ввечері в п’ятницю, 4 грудня.
«Шкода, поки що відповідальність не така жорстка, як хотілося. Але радує, що – поки», – додав він, підкресливши, що відновлення відповідальності за недостовірне декларування підтримують міжнародні партнери України.
Верховна Рада проголосувала за повернення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування 4 грудня. Як покарання автори законопроекту передбачили штрафи і обмеження свободи, але не позбавлення волі, як це було раніше.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи – За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.
КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень
Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.
У НАЗК піддали сумніву об’єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.
Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.
На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства».
Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними.