Як рятували дітей, народжених у концтаборі

71-річний Юрій Зірченко зі Львова народився в місті Сталінськ, зараз – Новокузнецьк Кемеровської області Росії.

Його батьки були в’язнями в концтаборі. Там познайомилися.

Він розповів, що мати відправила його до батьків у Трускавець на Львівщині з Ганною Чабан, яка поверталась із тюрми додому. Інакше його б забрали в дитбудинок і змінили прізвище.

“Дітей там було багато. Умови жахливі. Не всі виживали. Нас відділили від жіночого бараку й організували щось типу дитячих ясел. Коли дітям виповнювалося 2 роки, їх відправляли в дитбудинки в усьому Союзі. Часто дорогою спеціально міняли прізвища. Батьки не могли знайти”.

Юрій Зірченко розшукував свою рятівницю 30 років.

“Торік натрапив на дружину її племінника. Дізнався, що Ганна Чабан родом із селища Новоселиця на Буковині. Сиділа за релігійні переконання, була Свідком Єгови. Розповідала, що мене найбільше любила. За пів року після звільнення її посадили знову. Вивезли в Сиктивкар на вугільні шахти всією родиною. Причина та сама – Свідки Єгови збиралися в них удома. Ганна померла, коли повернулася додому”.

Чтайте також:  "Бандеробачення": у підручнику 10-класників вчать протистояти російській пропаганді

Повне інтерв’ю з Юрієм Зірченком читайте в журналі “Країна” за 30 вересня.

Українського дисидента Зоряна Попадюка 1973 року заарештувала радянська влада за розповсюдження листівок проти заборони святкування Шевченківських днів у Львові. Дістав покарання сім років позбавлення волі й п’ять років заслання в Мордовії.