Для розуміння системи треба поглянути на неї з надсистеми. Що таке людська воля? Відповідь захована в метафізиці слова «людина».
Для розуміння системи треба поглянути на неї з надсистеми. Що таке людська воля? Відповідь захована в метафізиці слова «людина».
Людина є триєдиною сутністю, яка має плоть, душу (психіку) і дух. Якщо застосовувати комп’ютерні аналогії, то плоть – це гард (гардвар, «залізо», апаратна частина), душа – це софт (софтвар, програмне забезпечення), а дух – це оператор що керує
Homo simplex
Плоть з душею – це автоматизований організм, який керується внутрішніми програмами (рефлексами, умовними та безумовними інстинктами, інтелектом, емоціями).
Усі живі істоти, зокрема рослини та тварини, мають плоть, керовану душею – програмним комплексом різної складності.
Людська істота, яка живе «на автоматі», називається Homo simplex. Слово «гомо» означає оселя, оболонка, житло, оселя, дім (англ. Home).
Хто живе в цій оселі? У ній живе дух – оператор що керує, духовна сутність, актор, творець.
Людина, або Гравець
Істота, в якій духовна сутність керує автоматизованою оболонкою, називається Homo ludens, гравцем, людиною.
Гомо simplex стає людиною тоді, коли усвідомлює свою духовну природу. Тому й говоримо, що людина – це триєдина сутність, яка усвідомлює себе втіленою духовною істотою. Але до чого тут воля?
Воля
Воля – це можливості і здатність діяти за межами автоматичних програм. Носієм волі (нових можливостей) є духовна сутність. Людина, поведінка якої визначається її духовним оператором, є вільною.
Вільною може бути тільки Людина. Тварини не є вільними, бо не мають вольового оператора, натомість є живими автоматами, біологічними машинами, біороботами.
Діяльність за межами автоматизму нерозривно пов’язана з відповідальністю.
Відповідальність
Уявімо собі комп’ютер, який працює завдяки установленим на ньому програмам. Він не відповідає за свою діяльність, бо підкоряється цим програмам.
А тепер за комп’ютер сідає людина-оператор, яка бере керування на себе. Відтепер відповідальним за роботу цієї людино-машинної системи є людина – носій волі.
Характерною рисою вільної дії неминуче є відповідальність. Відповідальність є тільки там, де є воля. Це дві сторони діяльності духовної сутності.
Коли говоримо «вільний», то це те ж саме, що й «відповідальний». Воля – це спроможність до відповідальної творчості.
Потенційна Людина
Людиною у повному сенсі цього слова (Людиною з великої літери) є тільки та істота, поведінка якої визначається її вольовим оператором – втіленою духовною сутністю.
Якщо Гомо сапієнс керується тільки власними інстинктами, то це не людина, а біоробот, «інтелектуальна тварина», «машина» (як у фільмі «Частоти», 2013).
Не керуючи собою, «машина» не може керувати іншими.
Більшість суспільства перебуває у стані боротьби між двома центрами управління – автоматичним і вольовим. Що сильніший вплив вольового оператора, то більше цілеспрямованості й менше хаотичної метушні.
Потенціал лідерства
З погляду соціології людина, яка керується переважно інстинктами, називається Homo simplex (Людина проста). Натомість людина, яка керується своєю духовною сутністю, називається Homo duplex («Людина подвійна»). «Проста» – це наче одноповерховий дім, а «подвійна» – двоповерховий, в якому на другому поверсі живе «оператор».
Зазвичай у суспільстві кількісне співвідношення «подвійних» та «простих» визначається пропорцією 1:20. Це означає, що аж 5% населення мають видимий або прихований потенціал лідерства. Цей потенціал потребує розкриття і правильної реалізації.
Лідером може бути тільки вільна, отже – відповідальна людина. Без усвідомлення своєї духовної природи і почуття відповідальності – це не лідер, а просто гіперактивний гомо симплекс.
Висновки
1. Воля людини – це прояв дії втіленої духовної сутності.
2. Людина є вільною тоді, коли усвідомлює свою духовну природу.
3. Слово «воля» означає спроможність до «відповідальної творчості».
4. Зазвичай у суспільстві не більше 5% вільних людей.
5. Лідером може бути тільки вільна, тобто творча й відповідальна Людина.