1500 грн за гектар: влада готує новий податок для власників земельних паїв

Народні депутати зі “Слуги народу” та групи “Довіра” придумали новий податок, який ляже на плечі дрібних фермерів. Пересічний власник паю платитиме 1500 гривень за гектар на рік. Ініціативу підтримує великий агробізнес.

Близько 7 мільйонів українців, за даними Держслужби з питань геодезії, картографії та кадастру, мають земельні паї – у середньому близько чотирьох гектарів кожен. 4,7 мільйона власників паїв є одноосібниками – тобто обробляють свої паї самостійно. Решта паїв здаються в оренду великим агрофірмам чи холдингам.

Протягом останніх років українці дедалі частіше відмовляються здавати землю в оренду і вирішують обробляти її самостійно, констатував голова Комітету підприємців агропромислового комплексу при Торговельно-промисловій палаті (ТПП) України Олег Юхновський: “Після 2014 року тенденція до розірвання договорів оренди пришвидшилася. Відтоді на селі зростає підприємницький дух, дрібний бізнес непогано розвивається. Це створило проблеми для великих компаній”. Конкуренція за землю зростає, додає він.

Чтайте також:  Лікування хворих на коронавірус: чому в медзакладах не вистачає ліків та за що доводиться платити

Представник ТПП, однак, застерігає, що відродження мікрофермерства може зупинити новий законопроєкт № 3131 щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції, підготований понад 30-ма народними депутатами фракції керівничої партії “Слуга народу” та кількома з групи “Довіра”. Він, за словами Юхновського, ляже насамперед на плечі одноосібників.

Основним нововведенням зареєстрованого ще у лютому законопроєкту є запровадження мінімальної податкової сплати з кожного гектара землі сільгосппризначення. У червні проєкт отримав “зелене світло” на прийняття за основу від комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики та включений до порядку денного парламенту. Доповідачем за ним визначений народний депутат від “Слуги народу” Мар’ян Заблоцький.

“Це більше схоже на штрафні санкції”

Олег Юхновський з ТПП обурюється: “Це більше схоже не на податок, а на конфіскацію чи на штрафні санкції проти дрібних фермерів. У той час, як уряди багатьох держав по всьому світу думають, як підтримати дрібний бізнес в умовах пандемії, в Україні фактично хочуть вбити підприємницьку ініціативу на селі”.

Чтайте також:  В Україні вводиться податок на собак та котів!

Хоч формально новий податок і поширюватиметься на всіх, але агрофірми та холдинги його фактично не платитимуть. Як пояснюють експерти, оскільки всі разом податки, які платять юрособи, включно з ПДВ, зазвичай становлять більше, ніж 1500 гривень у перерахунку з гектара, платити їм за законопроєктом № 3131 нічого додатково не доведеться.