ЄБА розкритикувала НКРЕКП за проєкт моделі переходу на стимулююче тарифоутворення

Може забракнути стимулів для інвестицій у модернізацію електромереж

Модель переходу на стимулююче тарифоутворення, яку запропонувала Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) потребує доопрацювання. Про це повідомляється на веб-сайті Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).

«Поточний проєкт моделі переходу на стимулююче регулювання, запропонований НКРЕКП, не відповідає очікуванням бізнесу та матиме потенційний негативний вплив на галузь… Запропонована методологія не враховує успішний міжнародний досвід та не сприятиме залученню суттєвого обсягу інвестицій, які б дозволили оновити мережі у потрібному масштабі», – зазначається у повідомлені.

Експерти Асоціації пропонують використовувати європейську практику, яка передбачає використання єдиної бази активів та визначати норму дохідності на рівні WACC з перерахунком раз на рік, або перед початком регуляторного періоду.

Крім того, в ЄБА вважають, що усі інвестиції в основні засоби оператора системи розподілу (окрім плати за приєднання) мають обраховуватися як кошти, за рахунок яких була створена регуляторна база активів.

Чтайте також:  Путін “воскрес” та провів нараду щодо ситуації у Дагестані: що сказав?

Члени ЄБА також пропонують розробити комплексну державну програму довгострокового кредитування операторів системи розподілу.

«НКРЕКП має погоджувати лише перспективний план розвитку системи розподілу, а не інвестиційну програму на конкретний рік, а також не здійснювати подальші корегування інвестиційних програм», – підкреслюється у повідомлені.

В Асоціації вважають, що для інвестування в автоматизацію, нові технології, розумні лічильники у компаній часом залишається недостатньо коштів, а це, в свою чергу, напряму впливає на виконання вимог стосовно зменшення показників SAIDI та технологічних порушень.

За підрахунками ЄБА, знадобиться близько 8-10 років, щоб відчути істотний прогрес у цьому напрямку за умови, що НКРЕКП надасть можливість операторам системи розподілу самостійно визначатися з об’єктами для інвестування.

Стимулююче тарифоутворення – система довгострокового регулювання тарифів, спрямована на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури електричних мереж та стимулювання ефективності витрат електророзподільних компаній. Перехід до такого тарифоутворення є одним з євроінтеграційних зобов’язань України.

Чтайте також:  Зеленський розповів про тарифи на електроенергію на найближчі пів року

Така система регулювання передбачає, що обленерго гарантовано отримуватимуть прибуток. Вважається, що це стимулюватиме компанії вкладати кошти у модернізацію активів.