Росіяни усіляку намагають посіяти паніку серед українців: експерти радять, як вберегтись

Держава-окупант пускає в хід проти нашої країни не лише зброю на полі бою, російська машина пропаганди, які працює вже багато років, особливо активізувалася з початком повномасштабної агресії.

Російські телеканали на території України заблоковані давно, нині їх не можна дивитися і на в цивілізованих країнах. Тож ворожі пропагандисти активізувалися в соцмережах, і передовсім у телеграм-каналах. Деякі з них навіть маскуються під проукраїнські, йдеться в ТСН.

Нині держава працює над створенням такого собі інформаційного «Рамштайну» за аналогією до військового, розповідає міністр культури та інформполітики Олександр Ткаченко. Це коли західні партнери України об’єднаються в боротьбі з російською пропагандою. Українцям на тимчасово окупованих територіях Ткаченко радить вмикати VPN для перегляду українських сайтів і дивитись українські канали через супутник. І всім рекомендує ретельно перевіряти інформацію, перед тим як повірити їй, а тим більше, перепостити. «Дуже просто – два кліки – перевірили на джерелах відомих українських ЗМІ, західних ЗМІ. Якщо ви не знаходите джерело, то довіряти точно не варто. І піднімати рівень собі тривожності і втрачати здоров’я», – каже Ткаченко.

Чтайте також:  За дві доби пасажиропотік на західних кордонах України збільшився: яка ситуація і черги на ПП сьогодні

Підняти рівень тривожності, посіяти недовіру в суспільстві – ось мета інформаційних вкидів окупанта, твердить медіаекспертка Альона Романюк. І нагадує, як на початку війни всі панічно шукали червоні мітки. «Пам’ятаєте, що всі шукали, мітки були. Але чи наводили по ним ракетні удари? Ні, не наводилися, але ми шукали відьом серед своїх», – розповідає експертка.

Фахівчиня дає пораду, як не клюнути відразу на емоційно подразливу, але непевну інформацію.

«Коли мені на телефон приходить якесь дуже емоційне повідомлення, іду на кухню питий чай, і лише потім іду перевіряти інформацію – а чіє джерело інформації? «Мені кажуть кума прислала». «А чекай, а вона звідки взяла?», – радить прискіпуватись Альона Романюк.

Українців зокрема закликають переводити пошукові системи на українську мову, це зменшить охоплення російськими ресурсами українського ринку. Як це зробити – пояснює ІТ-фахівець 1+1 Медіа Максим Яковенко. «Ми відкриваємо стартову сторінку Google.com – “Налаштування” – “Мова”. Змінюємо галочку на «Українська» – “Зберегти”», – каже він.

Чтайте також:  "Лягаю з чоловіком та дитиною в одне ліжко і якщо прилетить, то "накриє" усіх": жінка про виживання в Маріуполі

На відміну «Ютубу», «Фейсбуку» чи, тим паче, телеканалів, контролювати чи блокувати телеграм-канали наразі технічно майже неможливо. Тож Служба Безпеки України оприлюднила список зі ста телеграм-каналів, які сіють російську пропаганду. Перелік ворожого контенту – у відкритому доступі.