Кредитор стверджує, що реформи неодноразово провалювалися
Міжнародний валютний фонд попередив, що відновлення України після спаду, викликаного пандемією коронавірусу, може зайняти 4 роки після затвердження на цьому тижні макрофінансової допомоги від валютного фонду обсягом $5 млрд, передає Bloomberg.
«Згідно з базовими показниками, темпи економічного зростання, за прогнозами, будуть рости лише поступово в майбутні роки, до 4%, завдяки певному прогрес у проведенні структурних реформ», – заявив у четвер МВФ.
«Очікується, що обсяг виробництва досягне докризового рівня лише до 2023-24 років», – зазначено в повідомленні.
Причиною цього МВФ називає стійкі ризики, пов’язані з CОVID-19, обмеженим бюджетом і слабким споживчим попитом. Фонд прогнозує відновлення ВВП на 1,1% в 2021 році після прогнозованого скорочення на 8,2% в цьому році. І це не зважаючи на фінансування МВФ для підтримки антикризових заходів, а також попри розблокування додаткового мільярда доларів допомоги від Світового банку і 1,2 млрд євро від Євросоюзу.
Підкреслюючи глибший, ніж очікувалося, економічний спад і його наслідки, НБУ скоротив процентні ставки в четвер на 2 п.п. до найнижчого рівня за часів незалежності України з 1991 року.
Перший огляд програми МВФ заплановано на вересень, згідно з меморандумом, підписаним між двома сторонами.
Україна має отримати в цьому році $3,5 млрд з кредиту, однак за вимогами МВФ, уряд для цього має активізувати зусилля по боротьбі з корупцією. Він також повинен працювати над тим, щоб повернути гроші із збанкрутілих банків і притягнути їх колишніх акціонерів до відповідальності. Найбільш помітним є Приватбанк, найбільший в країні, чий екс-власник-мільярдер Ігор Коломойський прагнув повернути його назад у приватну власність.
«Попри деякі початкові успіхи в рамках недавніх програм, підтримуваних МВФ, реформи все частіше стикалися з опором з боку зацікавлених кіл, а судові рішення підривали хід реформ, особливо в боротьбі з корупцією і реформами фінансового сектору», – заявили в МВФ.
«В результаті інвестиції, і особливо прямі іноземні інвестиції, як і раніше, стримуються складним бізнес-кліматом», – стверджує кредитор.