Уже наступного тижня на засіданні парламенту можуть ухвалити рішення про масштабні кадрові зміни в міністерствах. Зокрема, на відставку може очікувати міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. Про це повідомив нардеп Олексій Гончаренко.
Відомо, що пленарні засідання заплановані на 23, 24 і 25 квітня, тож рішення щодо Лісового буде прийматися в ці дні. Нагадаємо, що чутки про те, що у “Слузі народу” незадоволені роботою міністра освіти Оксена Лісового ширяться ще з минулого року. Так, нардеп Віталій Безгін висловився стосовно Лісового, мовляв, “Гарний хлопець – не професія” і повідомив, що його визивали “на килим”. У коментарях він додав, що у Лісового “повне небажання виконувати свою роботу”.
Скандали міністра освіти й науки
Перший скандал наздогнав Оксена Лісового за день до отримання нової посади. На сайті, присвяченому помилкам у наукових дослідженнях, проаналізували його дисертацію на тему “Соціокультурна самоідентифікація особистості”, яку він захистив у 2012 році. Було встановлено, що частина тексту Лісового збігається з текстами двох дисертацій, захищених у 2011 році. Таким чином Лісового звинуватили у плагіаті. При цьому й попередника Лісового Сергія Шкарлета також звинувачували у плагіаті (через ц той навіть отримав премію “Академічна негідність” в номінації “Плагіатор-2020/21”).
Після звинувачень у плагіаті дисертації Оксен Лісовий відправив її на перевірку до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Результати знову-таки виявилися невтішними – науковці знайшли у дисертації Лісового збіги з іншими науковими роботами, крім Я. Арабчука та А. Зуєва, були епізоди передруку без належного цитування наукових праць А. Куртузова та К. Мюллера. Кандидат економічних наук Вадим Кончин знайшов у дисертації Лісового цілий “запозичений” абзац без цитування з роботи брата експрезидента України Віктора Ющенка – Петра, який захистився у 2009-му році.
І як тільки Кабінет Міністрів України затвердив механізм добровільної відмови від наукового ступеня, першим від ступеня кандидата наук відмовився міністр освіти й науки України Оксен Лісовий. Він зазначив, що раніше можливості добровільної відмови від наукового ступеня не існувало, а триматися за формальні статуси не збирається. Набагато важливішими для себе визначив тоді реальні справи та дії.
Чим відомий Лісовий
Міністром освіти і науки Оксена Лісового назначили 21 березня 2023 року. Проте його ім’я стало відомим завдяки реформам та інноваціям, які він впроваджував у Малій академії наук України. Під його керівництвом цей заклад став платформою для молодих науковців, де діти мали можливість знайомитися з наукою та виконувати перші дослідження. Лісовий активно залучав спонсорів для розвитку наукових проєктів та впроваджував систему прозорості для захисту наукових досліджень.
Поза цим, Оксен Лісовий відомий своєю активною громадянською позицією та волонтерською діяльністю. Навіть під час війни в Україні він не припиняв свою роботу у Малій академії наук, але пішов добровольцем на фронт у складі десантно-штурмової бригади. З лав ЗСУ його й перевели в міністри.
Щодо родинного походження Оксена Лісового, то він народився у сім’ї відомого українського філософа та дисидента Василя Лісового. Батько Оксена був відомий своєю боротьбою за ідеали та права людини в умовах тоталітарного режиму.
Нагадаємо, що Лісовий пропонував докорінно змінити старшу школу. І з 2027 року учні випускних класів та студенти училищ мають почати вчитися за новими стандартом і програмами. Мова йде про поглиблене вивчення окремих предметів для вступу до вишів та професійне навчання, для отримання навичок для пошуку роботи. Він вважає НМТ – найкращим варіантом у часи війни, а до обов’язкових предметів повернув історію України.
Також Лісовий у вересні 2023 року підтримав законопроєкт про скасування відстрочки від мобілізації для військовозобовʼязаних студентів страше 30 років. Чиновник назвав вступ до вишів одним зі способів “легально, але нечесно” уникнути мобілізації і висловив думку, що його необхідно ліквідувати. При цьому він наказав писати “Російська Федерація” з великих літер, пояснивши, що написання росії з маленької не буде вважатися помилкою в шкільних творах, але документація Мінʼюсту потребує написання обох великих літер в слові “російська федерація”. І це рішення багато нардепів піддали критиці.
FacebookTwitterTelegram