Подробиці
У питанні переговорів між Україною та росією “досягнуто точки, коли їх потрібно починати”. Таку думку в інтервʼю французькому виданню Le Monde висловив президент Фінляндії Александр Стубб.
Він вважає, що бажання президента України Володимира Зеленського бачити росію на другому Саміті миру є “правильним розігруванням карт”. За його словами, Київ наразі перебуває у набагато сильнішій позиції, ніж два місяці тому.
“Вони отримують обладнання та кошти, необхідні для утримання своїх позицій. Ми більше не перебуваємо в ситуації, близькій до відчаю, в якій ми були навесні з блокуванням американської допомоги та труднощами Європи з доставкою техніки до Києва. Також немає ніякого російського прориву. За даними нашої розвідки, росія не просувається вперед, а її втрати ще більші, ніж раніше. путін думав, що Захід втомиться від війни. Він думав, що може дочекатися американських виборів. Але він помилився”, – зазначив президент Фінляндії.
На запитання журналіста, чи вже час говорити про переговори або навіть територіальні поступки з боку України, Стубб відповів, що потрібно розрізняти можливий дискусійний процес, який не є самоціллю, і мир. Він наголосив, що “початок переговорів не означає, що ви збираєтеся йти на поступки”.
На думку Стубба, президенту Зеленському потрібні чотири елементи для того, щоб цей процес став остаточним.
“Перший стосується територій, які зараз окуповані росією, і це буде лише його рішенням. По-друге, Україні потрібні гарантії безпеки. І тут ми можемо допомогти через двосторонні угоди та можливий шлях до НАТО і, звичайно, до Європейського Союзу. По-третє, необхідне правосуддя для переслідування російських воєнних злочинців. Нарешті, Зеленський потребує підтримки для відновлення своєї країни”, – сказав фінський президент.
Він додав, що шлях до миру є зрозумілим і він передбачає виведення росією своїх військ. Водночас не можна розглядати це виведення як попередню умову.
“Ми повинні переконати глобальний Південь, що те, що робить росія – це імперіалізм. В їхніх інтересах зупинити цей конфлікт. Якби Сі Цзіньпін хотів зупинити війну, він міг би зателефонувати путіну і сказати: “Досить”. Китай міг би зробити багато, щоб зупинити бойові дії”, – вважає Стубб.