Уже за півтора тижні українські школярі сядуть за парти. На них та їхніх вчителів чекають зміни. Зокрема, в учасників освітнього процесу зʼявляться уроки щастя, “Школа офлайн” та деякі цифрові зміни, як-от застосунок “Мрія”.
10 змін, які чекають на учнів та педагогів у новому навчальному році, зібрала Нова українська школа. Школа офлайн
Повноцінна реалізація політики “Школа офлайн” відбудеться у 2025–2026 навчальному році. Попри це, деякі зміни відбуватимуться з 1 вересня 2024 року. Зокрема, навчання переміщених дітей за місцем перебування, їхня кількість у дистанційних класах передбачатиме не менше 20 учнів, а школярі, що перебувають за кордоном, вивчатимуть лише українознавчий компонент.
10 змін, які чекають на учнів та педагогів у новому навчальному році, зібрала Нова українська школа.
“Захист України”
Дівчата і хлопці вивчатимуть цей предмет разом, без поділу на групи та без різних тематичних планів. Учні вчитимуть основи домедичної допомоги, вправлятимуться зі стрільби та управління безпілотниками, ознайомлюватимуться з основними аспектами оборонної сфери України. Уроки будуть проходити один день на місяць, який повністю присвячуватимуть предмету.
Історична освіта
У липні 2024 року Міністерство освіти та науки вирішило обʼєднати вивчення історії України та Всесвітньої історії. Таке рішення освітнє відомство узгодило задля того, щоб учні вивчали дисципліну комплексно. Це зробить важливий крок до змін в історичній шкільній освіті, на думку управлінців.
Уроки щастя
Курс розроблений для дошкільнят та учнів 1–7-х класів, на якому діти вчитимуть, як турбуватися про власне ментальне здоров’я і добробут оточення. Предмет не буде обов’язковим і його не вивчатимуть окремо.
Застосунок “Мрія”
У вересні 2024 року відбудеться запуск освітнього застосунку “Мрія”. Школярі зможуть користуватися бібліотекою контенту, планом дня тощо. Водночас вчителі матимуть змогу виставляти оцінки, давати зворотний зв’язок учням, відмічати відвідування, додавати домашні завдання, планувати робочий день, спілкуватися з батьками в чатах. Батьки ж зможуть легше і швидше залучатися в навчання дітей, а також дізнаватися про їхні досягнення і сильні сторони.
Офіцери безпеки
Перші офіцери безпеки з’явилися в прикордонних та прифронтових школах України ще в січні 2024 року. Вони будуть закріплені за кожною школою, а їхнє завдання – слідкувати за безпекою учнів, спілкуватися з екстреними службами, контролювати пропускний режим.
Апробація підручників
З вересня 2024 року за експертизу та конкурс підручників відповідатиме Український інститут розвитку освіти (УІРО). Важливу роль у цьому процесі відіграватимуть школи та вчителі. Зокрема, вони користуватимуться посібниками на уроках, проводитимуть за ним діагностувальні роботи, а також даватимуть зворотний зв’язок видавцям, що саме варто поліпшити чи змінити в підручнику.
Новий освітній омбудсмен
У новому навчальному році права освітян, батьків та учнів обстоюватиме новий освітній омбудсмен. У серпні завершилась каденція першого освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, а МОН оголосило про конкурсний добір нового.
Оновлення типової програми для 5-9 класів
У вчителів з’явиться більше гнучкості у впровадженні навчальних планів та варіативних інтегрованих курсів, а школи зможуть виділяти резервні години на подолання освітніх втрат. Оновлена програма пропонує визначати їх на основі мінімальної, а не рекомендованої кількості годин, як це було в попередній програмі. Зміни пропонують збільшення кількості годин на громадянську та історичну освіти, визначення кількості годин на міжгалузеві інтегровані курси та оновлення переліку чинних модельних програм.