Головним елементом стамбульської програми Зеленського стала зустріч з турецьким президентом у форматі тет-а-тет та у розширеному складі за участі делегацій з ключових міністерств та відомств.
Очевидно, що найважливіші і найчутливіші для обох сторін питання обговорювали віч-на-віч. Можна припустити, що з турецького боку знову прозвучали запити посилити боротьбу зі структурами Фетхуллаха Гюлена в Україні, активізувати співпрацю щодо екстрадиції затриманих членів терористичних організацій, а також готовність посилити взаємодію у військово-технічній сфері та оборонній галузі, включаючи контракти на закупівлю у Туреччини товарів військового та подвійного призначення.
Велику увагу приділили погіршенню безпекової ситуації в регіоні – ситуації в Сирії та Лівії, відновленню бойових дій між Вірменією та Азербайджаном, зростанню російської присутності в Чорному морі й Східному Середземномор’ї та, звичайно, питанню Криму і кримських татар.
Насамперед йдеться про незмінну політику Анкари щодо невизнання незаконної анексії півострова та сприяння у звільненні українських політв’язнів (зокрема, кримських татар), що незаконно утримуються на тимчасово окупованих територіях та в Росії.
Важливим меседжем Анкари стала її офіційна згода приєднатися до Кримської платформи, ініційованої українською стороною з метою консолідації зусиль міжнародних партнерів для деокупації півострова.
До того ж, як заявив Ердоган на спільній пресконференції, Туреччина і надалі надаватиме допомогу Україні у реалізації проєктів будівництва житла для кримських татар з числа переміщених осіб і братиме активну участь у процесі будівництва мечеті в Києві.
До слова, без релігійної дипломатії не обійшлося і за межами переговорів президентів – як відомо, у Стамбулі Зеленський зустрівся зі вселенським патріархом Варфоломієм.
Ще один важливий аспект взаємодії, відображений у спільній заяві, – продовження військово-політичних контактів як на двосторонньому рівні, так і по лінії НАТО. Офіційна Анкара традиційно підтримує Україну на її євроатлантичному шляху, а співпраця між збройними силами відіграє значну роль у реформуванні ЗСУ відповідно до стандартів НАТО.
Зокрема, у червні цього року український уряд дав згоду на проведення курсової підготовки українських військовослужбовців у навчальних центрах збройних сил Туреччини (на це буде використана турецька фінансова допомога на суму у 5 млн лір, близько $630 тиc.).
Одночасно з Зеленським перебували в Туреччині і делегації декількох міністерств на чолі з керівниками відомств. Окрім участі у президентській програмі, представники Міноборони відвідали низку турецьких підприємств оборонної галузі, а делегація Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства взяла участь у засіданні Міжурядової українсько-турецької комісії з торговельно-економічного співробітництва.
А ще була зустріч з турецьким бізнесом, зацікавленим у розвитку співпраці з Україною. Насамперед йдеться про залучення турецьких інвестицій та участь турецьких компаній у великих інфраструктурних проєктах в Україні.
Які документи підписували?
За результатом цієї зустрічі було укладено низку міждержавних угод та військових договорів, проголошена підтримка Туреччини у питанні звільненні українських територій.
Отже, у Стамбулі за результатами зустрічі президентів підписано низку документів, зокрема рамкову військову угоду між урядами України та Туреччини.
Від України угоду підписав міністр оборони Андрій Таран, від Туреччини – міністр національної оборони Хулусі Акар.
Наразі текст укладеної угоди не оприлюднено. Але, як раніше повідомляло Міноборони України, документ створює правові підстави для розширення двостороннього співробітництва у зазначеній сфері за 21 напрямом.
Окрім того, Таран та голова Державного агентства з питань оборонної промисловості Туреччини Ісмаїл Демір підписали меморандум про наміри у галузі оборонно-промислових проектів.
Велику увагу двосторонньої зустрічі було приділено деокупації Криму та відновлення контролю України над окремими районами Донецької і Луганської областей, президенти України і Туреччина домовилися докладати всіх зусиль для цього.
“Ми погоджуємося продовжити докладати зусилля, спрямовані на деокупацію Автономної Республіки Крим і міста Севастополь, а також відновлення контролю України над окремими районами Донецької і Луганської областей України”, – підкреслили лідери України і Туреччини.
Вже відомо, що Україна й Туреччина тісно співпрацюватимуть у межах 75-ї сесії Генасамблеї ООН для забезпечення захисту прав людини в окупованому Криму.
Також Турецька Республіка вітає співробітництво у рамках Кримської платформи, ініційованої Україною, зазначається в документі спільної заяви.
«Для нас надзвичайно важливою є підтримка Туреччиною суверенітету й територіальної цілісності України. Президент Ердоган запевнив, що й надалі докладатиме активних особистих зусиль у питанні звільнення політичних в’язнів – українців та кримських татар», – зазначив Зеленський.
Президент України додав, що на зустрічі з турецьким колегою обговорював ситуацію на Донбасі. Сторони погодилися, що єдиним і правильним шляхом є політико-дипломатичне вирішення кризи та настання сталого миру.
Наприкінці зустрічі, Президент України Володимир Зеленський вручив Президенту Туреччини Реджепу Ердогану орден князя Ярослава Мудрого І ступеня.
«За визначний особистий внесок у зміцнення українсько-турецького міждержавного співробітництва, підтримку незалежності та територіальної цілісності України», – зачитав відповідний указ глава Офісу Президента Андрій Єрмак.
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…