Про що домовився Зеленський у Стамбулі

Головним елементом стамбульської програми Зеленського стала зустріч з турецьким президентом у форматі тет-а-тет та у розширеному складі за участі делегацій з ключових міністерств та відомств.

Очевидно, що найважливіші і найчутливіші для обох сторін питання обговорювали віч-на-віч. Можна припустити, що з турецького боку знову прозвучали запити посилити боротьбу зі структурами Фетхуллаха Гюлена в Україні, активізувати співпрацю щодо екстрадиції затриманих членів терористичних організацій, а також готовність посилити взаємодію у військово-технічній сфері та оборонній галузі, включаючи контракти на закупівлю у Туреччини товарів військового та подвійного призначення.

Велику увагу приділили погіршенню безпекової ситуації в регіоні – ситуації в Сирії та Лівії, відновленню бойових дій між Вірменією та Азербайджаном, зростанню російської присутності в Чорному морі й Східному Середземномор’ї та, звичайно, питанню Криму і кримських татар.

Насамперед йдеться про незмінну політику Анкари щодо невизнання незаконної анексії півострова та сприяння у звільненні українських політв’язнів (зокрема, кримських татар), що незаконно утримуються на тимчасово окупованих територіях та в Росії.

Важливим меседжем Анкари стала її офіційна згода приєднатися до Кримської платформи, ініційованої українською стороною з метою консолідації зусиль міжнародних партнерів для деокупації півострова.

До того ж, як заявив Ердоган на спільній пресконференції, Туреччина і надалі надаватиме допомогу Україні у реалізації проєктів будівництва житла для кримських татар з числа переміщених осіб і братиме активну участь у процесі будівництва мечеті в Києві.

До слова, без релігійної дипломатії не обійшлося і за межами переговорів президентів – як відомо, у Стамбулі Зеленський зустрівся зі вселенським патріархом Варфоломієм.

Ще один важливий аспект взаємодії, відображений у спільній заяві, – продовження військово-політичних контактів як на двосторонньому рівні, так і по лінії НАТО. Офіційна Анкара традиційно підтримує Україну на її євроатлантичному шляху, а співпраця між збройними силами відіграє значну роль у реформуванні ЗСУ відповідно до стандартів НАТО.

Чтайте також:  З карт крадуть гроші: ПриватБанк потрапив у гучний скандал

Зокрема, у червні цього року український уряд дав згоду на проведення курсової підготовки українських військовослужбовців у навчальних центрах збройних сил Туреччини (на це буде використана турецька фінансова допомога на суму у 5 млн лір, близько $630 тиc.).

Одночасно з Зеленським перебували в Туреччині і делегації декількох міністерств на чолі з керівниками відомств. Окрім участі у президентській програмі, представники Міноборони відвідали низку турецьких підприємств оборонної галузі, а делегація Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства взяла участь у засіданні Міжурядової українсько-турецької комісії з торговельно-економічного співробітництва.

А ще була зустріч з турецьким бізнесом, зацікавленим у розвитку співпраці  з Україною. Насамперед йдеться про залучення турецьких інвестицій та участь турецьких компаній у великих інфраструктурних проєктах в Україні.

Які документи підписували?

За результатом цієї зустрічі було укладено низку міждержавних угод та військових договорів, проголошена підтримка Туреччини у питанні звільненні українських територій.

Отже, у Стамбулі за результатами зустрічі президентів підписано низку документів, зокрема рамкову військову угоду між урядами України та Туреччини.

Від України угоду підписав міністр оборони Андрій Таран, від Туреччини – міністр національної оборони Хулусі Акар.

Наразі текст укладеної угоди не оприлюднено. Але, як раніше повідомляло Міноборони України, документ створює правові підстави для розширення двостороннього співробітництва у зазначеній сфері за 21 напрямом.

Чтайте також:  На Київщині застрелили бізнесмена на очах у семирічного сина – ЗМІ.

Окрім того, Таран та голова Державного агентства з питань оборонної промисловості Туреччини Ісмаїл Демір підписали меморандум про наміри у галузі оборонно-промислових проектів.

Велику увагу двосторонньої зустрічі було приділено деокупації Криму та відновлення контролю України над окремими районами Донецької і Луганської областей, президенти України і Туреччина домовилися докладати всіх зусиль для цього.

“Ми погоджуємося продовжити докладати зусилля, спрямовані на деокупацію Автономної Республіки Крим і міста Севастополь, а також відновлення контролю України над окремими районами Донецької і Луганської областей України”, – підкреслили лідери України і Туреччини.

Вже відомо, що Україна й Туреччина тісно співпрацюватимуть у межах 75-ї сесії Генасамблеї ООН для забезпечення захисту прав людини в окупованому Криму.

Також Турецька Республіка вітає співробітництво у рамках Кримської платформи, ініційованої Україною, зазначається в документі спільної заяви.

«Для нас надзвичайно важливою є підтримка Туреччиною суверенітету й територіальної цілісності України. Президент Ердоган запевнив, що й надалі докладатиме активних особистих зусиль у питанні звільнення політичних в’язнів – українців та кримських татар», – зазначив Зеленський.

Президент України додав, що на зустрічі з турецьким колегою обговорював ситуацію на Донбасі. Сторони погодилися, що єдиним і правильним шляхом є політико-дипломатичне вирішення кризи та настання сталого миру.

Наприкінці зустрічі, Президент України Володимир Зеленський вручив Президенту Туреччини Реджепу Ердогану орден князя Ярослава Мудрого І ступеня.

«За визначний особистий внесок у зміцнення українсько-турецького міждержавного співробітництва, підтримку незалежності та територіальної цілісності України», – зачитав відповідний указ глава Офісу Президента Андрій Єрмак.