Хрещення Господнє – християнське свято, багате традиціями, звичаями і прикметами.
Цей день знаменує кінець Різдвяних Святок, які проходять в період з 7 по 19 січня. Головним святковим обрядом є купання в ополонці. Навіть незважаючи на морозну погоду, на Водохреща у водойм збираються натовпи охочих зануритися у святу воду.
Звичаї на Водохреща
Напередодні, а також в день свята Хрещення, склався звичай хрестити оглашенних, а на водоймах і в храмах здійснювалось освячення води. Вода, яка була освячена в цей день – найбільша святиня, здатна зцілити душу і тіло. Її намагаються зберегти протягом усього року, освячуючи по потребі речі, приймаючи її як ліки під час хвороби і т. д.
У наших предків існувала маса звичаїв, які обов’язково виконувалися кожною сім’єю і в кожному будинку. Наприклад, ось такий звичай, пов’язаний зі святою водою: у господині в будинку був особливий глечик, який використовувався тільки для хрещенської води, у нього збирали сніг у день свята, а після того, як він ставав водою – відносили в льох і застосовували весь рік у випадку хвороби.
Хрещенські традиції
Існує безліч водохресних традицій і обрядів, що склалися за довгі тисячоліття. Однією з найпопулярніших і відомих традицій є приготування святкової куті з рису або пшениці з додаванням родзинок, маку, меду, кураги і чорносливу. Всі члени родини сідали за великим святковим столом, на якому були присутні кутя, узвар, вареники, млинці, здоба, страви з риби, каші, і разом чекали появи першої зірки на небосхилі. Тільки після цього можна було розговлятися, адже перед Хрещенням необхідно дотримуватися строгого посту.
Звичайно, головною традицією є водне хрещення. Вода освячувалася в криницях і джерелах, а якщо не було такої можливості, то в стінах храму. Цей обряд проводиться і в наші дні. Священик опускає в спеціальну ополонку хрест. Ополонку має назву “йордань”, а освячена в ній вода – “велика агіаса”, що означає велика святиня. Вірять у те, що ця вода є такою ж чудодійною і святою, як і вода Йордану, в яку входив Ісус.
Також стало всенародною традицією купання на Хрещення. Особливо часто біля ополонок можна зустріти людей, що страждають якими-небудь захворюваннями, які вірять у своє зцілення чудодійною водою. Крім того, тим, хто вбирався і переодягався під час святкування Нового року, також слід зануритися у святу воду, щоб очиститися від гріха. У дворах храмів можна побачити довгі черги з людей, бажаючих освятити воду. Однак ті, хто не зміг прийти на службу, може набрати воду з будь-якого водоймища в водохресну ніч. Вважається, що у всіх джерелах в цей час вода набирає свою цілющу силу.
Коли ж купаються на Хрещення?
Зазвичай купаються в ніч з 18 на 19 січня, причому багато хто намагається зробити занурення рівно опівночі. Але денне купання або нічне, – неважливо, як і те, у скільки купаються на Хрещення. Адже і дата свята в глобальній багатовіковій перспективі досить умовна.
Одна з причин популярності звичаю – повсюдне уявлення про те, що занурення в освячену купіль на Водохреща змиє всі гріхи. Насправді це не так.
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…