Здоров’я

Епідемії, які загрожують українцям в найближчий період

Дві людини в Україні інфікувалися правцем з початку липня. 7‑річна Ліліана Ковальська з міста Мостиська Яворівського району на Львівщині заразилася, коли травмувала руку. Зараз у тяжкому стані. Інфікована 84‑річна жінка із Запорізької області померла.

Обидві не пройшли повного курсу вакцинації. Щеплення від правцю — обов’язкове. Шість доз колють у дитячому віці, дорослих вакцинують кожні 10 років.

Торік правцем інфікувалися 12 людей.

Українці відмовляються від вакцинації, кажуть у Центрі громадського здоров’я. За календарем щеплень до кінця року вакцинують 70% дітей, а для колективного імунітету потрібно не менш як 95%.

Обов’язковими є щеплення проти правця, кашлюка, дифтерії, кору, паротиту, краснухи, туберкульозу, гемофільної інфекції типу В, гепатиту В та поліомієліту. Вакцинами забезпечує держава безкоштовно.

— Правець — ранова інфекція, — розповідає столичний імунолог Федір Лапій, 48 років. — Заразитися може кожен, хто порізався чи наступив на цвях. Єдиний захист — щеплення.

Правець передається, коли бруд потрапляє в рану, також через укус тварини. Семеро з десяти інфікованих помирають.

— Два роки тому в усьому світі виникли проблеми з вакцинацією, і не лише від правця, — говорить 32‑річний Андрій ­Процик, інфекціоніст з Івано-Франківська. — У Сполучених Штатах Америки фіксували спалахи кору та грипу. Українці не щеплюються, бо вірять інтернету та сусідам, а не лікарям. Коли людина вакцинується, робить дві добрі речі — захищає себе та виробляє колективний імунітет. Якщо не вакциновані троє людей із десяти, то є висока ймовірність зустрітися з іншою нещепленою. Хвороба пошириться.

В Україні безкоштовно вакцинують від 10 хвороб.

— Нам треба розширювати календар, — каже Федір Лапій. — В Австрії, наприклад, дітей захищають від 17 захворювань. Ці недуги загрожують і українським дітям. Масове щеплення знизить госпіталізацію. Для держави це економія коштів, для дітей — відсутність страждань. Часто вони є джерелом інфекції для дорослого.

Вакцинація знижує смертність від поліомієліту на 99%, кору — 75%. Спалах останньої відбувається кожні п’ять-шість років. В Україні його фіксували у 2017–2019‑х. Тоді найбільше хворіли в регіонах із найнижчими показниками щеплень — Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській та Одеській областях.

— Останній спалах кору був через зірвану вакцинацію дітей 2008 року. Ми отримали покоління, яке підросло й дало велику кількість випадків кору серед дорослих, — додає Лапій. — Зараз поширенню недуги протидіють карантинні заходи від covid-19, бо соціальні контакти зводяться до мінімуму. Але тільки на це сподіватися не варто.

Навесні 2021‑го в Україні півтора місяця не було обов’язкових вакцин від туберкульозу для немовлят. Невчасно привезли препарат. Багато дітей пропустили календарні щеплення.

— Якщо зробити не за графіком, то імунітет усе одно виробиться, — говорить Федір Лапій. — Півторамісячне відтермінування не сильно вплинуло. Спалаху туберкульозу не було.

Торік кожен 10‑й дорослий українець не вакцинувався проти дифтерії. Це може дати спалах ­хвороби.

— Кілька років тому в Україні фіксували по­одинокі випадки дифтерії. Це тривожний сигнал, — каже Андрій Процик. — Дорослому треба щеплюватися від дифтерії що 10 років. Препарат не захищає від зараження, але виробляє імунітет. Буде легка форма хвороби.

Дифтерію вважають важкою інфекційною недугою.

— Вражає нервову систему, паралізує головний мозок і нерви, які змушують дихальну систему рухатися, — додає Процик. — Дифтерія — на другому місці по небезпеці після правця. Кір має легший перебіг, але й поширюється швидше.

Радить популяризувати вакцинацію, залучивши зірок, науковців. Їм люди вірять більше, ніж лікарям.

Yrij

Recent Posts

Як списати борги за комуналку: має знати кожен

Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…

4 години ago

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію

Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…

6 години ago

“Бусифікувати” усіх, а хто відкуповується – на передову в першу чергу”: гостра заява військової

Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…

7 години ago

“Несамовитий мороз і лютий снігопад накриють області, в Україну пре шалений вітер і дощ”: де буде холод у -15 градусів

Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…

8 години ago

Трьом мільйонам українців з інвалідністю приготуватися: Рада розігнала МСЕК – у МОЗ попередили, що тепер буде

Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…

9 години ago

Батьки остовпіли: тепер за покарання дитини буде суд та штраф

На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…

10 години ago