З 10 грудня в Україні заборонять безплатно розповсюджувати пластикові пакети. Це перший етап Закону «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Обмеження не поширюватиметься на біорозкладні пакети та надтонкі, що є первинним упаковуванням для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду.
Про це повідомили у постанові Кабінету Міністрів України, пише “Цинічний Львів”.
У магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг заборонять безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Мета такого рішення – запобігти утворенню пластикових відходів. Адже, коли ми менше використовуємо пакети, то менше продукуємо сміття, яке потім опиниться на звалищі, а отже у довкіллі.
Закон забороняє розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:
надтонких пластикових пакетів (пластикові пакети зі стінками товщиною менше, ніж 15 мікрометрів);
тонких пластикових пакетів (пластикові пакети зі стінками товщиною від 15 до 50 мікрометрів);
оксорозкладних пластикових пакетів (пластикові пакети, матеріал для виготовлення яких складається з поліетилену та оксорозкладних домішок).
А от пластикові пакети зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів, призначені для пакування та/або транспортування товарів і продуктів кінцевим споживачам, в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг, мають розповсюджуватись на платній основі за мінімальними роздрібними цінами, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Як повідомили у пояснювальній записці до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення мінімальних роздрібних цін на пластикові пакети», пропонується встановити мінімальні ціни на:
пластикові пакети у формі рукава з дном та відкритою горловиною зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів без ручок: 2 грн (без бокових складок) та 2,5 грн (з боковими складками);
пластиковий пакет у формі рукава з дном та відкритою горловиною зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів з ручками: 2,5 грн (без бокових складок) та 3 грн (з боковими складками).
Ще у 2018 році держпідприємство «Укрметртестстандарт» провело дослідження, де визначило, що в Україні найбільш широко використовуються пакети з товщиною стінки від 10 мкм до 50 мкм. А саме:
10,2 мкм – малі прозорі пакети-майки, які розповсюджуються у магазинах безкоштовно;
24,8 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі АТБ-Маркет;
28,3 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі Good Wine;
29,4 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі Сільпо;
34,7 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі METRO Cash & Carry Ukraine;
42,9 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі NOVUS.
За експертними оцінками, щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, у той час, як у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів. І вже існує проблема з утилізацією цих пакетів.
За порушення заборони розповсюдження у закладах торгівлі надтонких пластикових пакетів, тонких пластикових пакетів та оксорозкладних пластикових пакетів передбачений штраф для суб’єктів господарювання у розмірі 8 500 – 17 000 грн (від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів громадян), а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення – 17 000 – 34 000 грн (від 1000 до 2000 неоподаткованих мінімумів).
Штраф за безоплатне розповсюдження пластикових пакетів – 1 700 – 3 400 грн (від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів), а за повторне протягом трьох років порушення – 3 400 – 8 500 грн (від 200 до 500 неоподаткованих мінімумів).
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) також зазначає, що бізнес просить більше деталей щодо механізму заборони безоплатного розповсюдження пластикових пакетів
«Враховуючи, що підзаконна нормативно-правова база для реалізації Закону не ухвалена досі, бізнес не може адаптуватися до вимог, які ще чітко не регламентовані: тобто, вимоги задекларовані на підставі Закону, але механізму їх реалізації підзаконними нормативно-правовими актами не передбачено.
Зокрема, Кабінет Міністрів України мав забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації положень цього Закону. Мінекономіки розробило проєкт постанови КМУ “Про встановлення мінімальних роздрібних цін на пластикові пакети”, згідно з яким передбачається встановлення мінімальних роздрібних цін лише на пластикові пакети зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів (високої щільності). Проте, незважаючи на введення в дію норми Закону, вже з 10 грудня, даний проєкт Постанови на сьогодні ще не затвердили.
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…