З 10 грудня в Україні заборонять безплатно розповсюджувати пластикові пакети. Це перший етап Закону «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Обмеження не поширюватиметься на біорозкладні пакети та надтонкі, що є первинним упаковуванням для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду.
Про це повідомили у постанові Кабінету Міністрів України, пише “Цинічний Львів”.
У магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг заборонять безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Мета такого рішення – запобігти утворенню пластикових відходів. Адже, коли ми менше використовуємо пакети, то менше продукуємо сміття, яке потім опиниться на звалищі, а отже у довкіллі.
Закон забороняє розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:
надтонких пластикових пакетів (пластикові пакети зі стінками товщиною менше, ніж 15 мікрометрів);
тонких пластикових пакетів (пластикові пакети зі стінками товщиною від 15 до 50 мікрометрів);
оксорозкладних пластикових пакетів (пластикові пакети, матеріал для виготовлення яких складається з поліетилену та оксорозкладних домішок).
А от пластикові пакети зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів, призначені для пакування та/або транспортування товарів і продуктів кінцевим споживачам, в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг, мають розповсюджуватись на платній основі за мінімальними роздрібними цінами, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Як повідомили у пояснювальній записці до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення мінімальних роздрібних цін на пластикові пакети», пропонується встановити мінімальні ціни на:
пластикові пакети у формі рукава з дном та відкритою горловиною зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів без ручок: 2 грн (без бокових складок) та 2,5 грн (з боковими складками);
пластиковий пакет у формі рукава з дном та відкритою горловиною зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів з ручками: 2,5 грн (без бокових складок) та 3 грн (з боковими складками).
Ще у 2018 році держпідприємство «Укрметртестстандарт» провело дослідження, де визначило, що в Україні найбільш широко використовуються пакети з товщиною стінки від 10 мкм до 50 мкм. А саме:
10,2 мкм – малі прозорі пакети-майки, які розповсюджуються у магазинах безкоштовно;
24,8 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі АТБ-Маркет;
28,3 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі Good Wine;
29,4 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі Сільпо;
34,7 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі METRO Cash & Carry Ukraine;
42,9 мкм – пакет-майка, який розповсюджують на касі NOVUS.
За експертними оцінками, щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, у той час, як у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів. І вже існує проблема з утилізацією цих пакетів.
За порушення заборони розповсюдження у закладах торгівлі надтонких пластикових пакетів, тонких пластикових пакетів та оксорозкладних пластикових пакетів передбачений штраф для суб’єктів господарювання у розмірі 8 500 – 17 000 грн (від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів громадян), а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення – 17 000 – 34 000 грн (від 1000 до 2000 неоподаткованих мінімумів).
Штраф за безоплатне розповсюдження пластикових пакетів – 1 700 – 3 400 грн (від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів), а за повторне протягом трьох років порушення – 3 400 – 8 500 грн (від 200 до 500 неоподаткованих мінімумів).
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) також зазначає, що бізнес просить більше деталей щодо механізму заборони безоплатного розповсюдження пластикових пакетів
«Враховуючи, що підзаконна нормативно-правова база для реалізації Закону не ухвалена досі, бізнес не може адаптуватися до вимог, які ще чітко не регламентовані: тобто, вимоги задекларовані на підставі Закону, але механізму їх реалізації підзаконними нормативно-правовими актами не передбачено.
Зокрема, Кабінет Міністрів України мав забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації положень цього Закону. Мінекономіки розробило проєкт постанови КМУ “Про встановлення мінімальних роздрібних цін на пластикові пакети”, згідно з яким передбачається встановлення мінімальних роздрібних цін лише на пластикові пакети зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів (високої щільності). Проте, незважаючи на введення в дію норми Закону, вже з 10 грудня, даний проєкт Постанови на сьогодні ще не затвердили.