На питання про те, чи шкідливо не спати вночі, багато хто дасть відповідь позитивно. Але, наскільки велика ця шкода, і чому людина не пристосована для постійного нічного неспання, напевно, знають не всі.
Деякі вчені впевнені, що нічний спосіб життя за руйнівною силою для організму можна порівняти з багаторічним курінням або алкоголізмом. «У людей, активних у темний час доби, зростає ризик серцевих недуг, з’являється дратівливість та проблеми із самоконтролем», – стверджують дослідники. Таких висновків медики дійшли, спостерігаючи за станом групи водіїв та сталеварів, які працюють позмінно. Крім суто зовнішніх проявів захворювання у піддослідних виявили в крові підвищений цукор та кортизол. У постійно неспаних вночі відзначалася також низька здатність до концентрації уваги, уповільнення процесу обробки інформації, погіршення здатності творчо мислити та приймати рішення. Недолік нічного сну позначався і інших органах і системах людського організму, підвищуючи ризик розвитку діабету другого типу, інфаркту, ожиріння та інсульту.
Що запланував Бог?
Виявляється, людині не байдуже, коли спати — вдень чи вночі. Богом для нас заплановано певний ритм сну-неспання. Отже, любителі плутати день із ніччю, порушуючи задуманий Господом порядок, наражають себе на певний ризик.
Давайте звернемося до Писання. У 103 Псалмі сказано: «Він створив місяць для [вказівки] часів, сонце знає свій захід. Ти простягаєш темряву і буває ніч: під час неї блукають усі лісові звірі; леви рикають про здобич і просять у Бога їжу собі. Сходить сонце, [і] вони збираються і лягають у свої логотиви; виходить чоловік на свою справу і на роботу свою до вечора. Які численні діла Твої, Господи! Все зробив Ти премудро». Псалмоспівець говорить про те, що Бог запланував, щоб звірі лісові полювали вночі, а коли «сходить сонце», лягали спати, людина ж, навпаки, щоб починала працювати вранці і закінчувала ввечері. «Як мудро це влаштовано», – вигукує псалмоспівець. Отже Господом було визначено для людей активність дням, а відпочинок – уночі. Але сучасна людина любить перекроювати Божі задуми… Ось і з добою вона вирішила вчинити так само: змістити свою життєву активність з дня на ніч. Але це, як і всяка непослух мудрому плану Господа, не залишається без негативних наслідків. Адже люблячий Бог створив певні правила життя людини не просто так, а щоб людина не завдавала шкоди сама собі.
Шкода для душі
Сон корисний як для фізичного, але й для духовного здоров’я. До гріхопадіння тіло людини не знало втоми, і сон, що відновлює сили, їй був не потрібен. Але після того, як у світ увійшов гріх, тіло змінилося, і тепер нам потрібен щоденний відпочинок. У світі немає нічого випадкового, жодної дрібниці, все бере участь у благому Промислі Божому про людину. Тому найсприятливіший час для сну — це ніч.
До ночі всі ми слабшаємо. Медики кажуть: ніч – царство вагуса. Так називають блукаючий, або черевний нерв, що відповідає за розслаблення органів черевної порожнини, що впливає на зменшення тонусу різних м’язів. До ночі розслабляються навіть м’язи очей та кровоносних судин; падає гострота зору, слабшає увага, розумова діяльність, слабшає воля.
Наша слабкість робить нас у цей час більш доступними до впливу гріховних думок. Мозок як наш вірний вартовий покликаний загороджувати їм шлях, не впускати їх у свідомість, але до ночі він стає сонливим і млявим, навіть якщо ми виспалися вдень. Від такого толку мало. Вночі людину легше спокусити на поганий вчинок. Часто совість і моральність саме вночі схиляються до гріховних компромісів. Зауважте, що в нічний час вільнішими стають розмови, вільнішими є звернення між людьми. Пригнічується сором’язливість. Особливо це помітно у підліткових та молодіжних компаніях. Скільки нещасть, зламаних доль, необережних вчинків, що призвели до невиправної біди, відбулося саме «під покровом нічної темряви».
Нічні заклади
Коли чуємо вирази, на кшталт «нічне життя міста», «нічні розваги», «нічні клуби», стає зрозумілою особливість цих понять, якась частка порочності, закладена в них. Так, прийняті суспільством гріхи теж найчастіше шукають нічного часу, хай і в залитих яскравим світлом залах.
Якщо говорити конкретно про нічні клуби, то їх відвідувачі не тільки зазнають шкоди від недосипання, а й шкодять своєму здоров’ю гучною ритмічною музикою, яскравими променями світла, які, миготивши в погано освітленому приміщенні, можуть призвести навіть до опіків сітківки ока. Варто згадати також про прокуренність приміщення та традиції вживати у клубах алкогольні, енергетичні напої, легкі наркотики. У подібних закладах залишатися високоморальним просто неможливо. І «клубні люди» самі усвідомлюють це. Гріх ніколи не дає людині нічого, крім порожнечі всередині та розчарування.
Бог створив усе дуже мудро: день – для праці, життя, спілкування, радості; ніч – для відпочинку та відновлення сил. Сатана ж намагається все перевернути: зробити нічний спосіб життя популярнішим, зробити гріх модним і через це не тільки зруйнувати душі, життя, долю людей, а й вкрасти їхнє здоров’я. Зробити так, щоб «клубна» молодість пролетіла в п’яному чаді, сигаретному диму, напівзабутті та нічних гулянках, щоб через роки ти знайшов себе втомленим, розчарованим у всьому, «зношеним» далеко не молодим чоловіком із підірваним здоров’ям.
Інтернет
Говорячи про шкоду нічного способу життя, не можна не згадати і про аматорів «посидіти» в інтернеті. Цікаве проведення часу, світло від екрану, що пригнічує вироблення гормону сну мелатоніну – все це призводить до того, що людина може до глибокої ночі сидіти за комп’ютером або ноутбуком, зовсім не відчуваючи бажання заснути. Потім вона, звичайно ж, насилу прокидається вранці з твердим бажанням лягти сьогодні раніше. І що ж? Настає вечір, і людину знову захоплюють соціальні мережі, інтернет-магазини, віртуальні ігри.
Є й інші причини, які провокують недосипання у молодих людей (вживання енергетиків, так звана «мода на безсоння» та ін.)
Позбавляти себе сну шкідливо. Крім короткочасних наслідків, дефіцит сну в перспективі викликає схильність до депресій, послаблення імунітету, підвищення захворюваності, навіть проблеми з вагою. До того ж хронічний недолік відпочинку – це один із факторів ризику розвитку гормонозалежних злоякісних пухлин.
Сон важливий для всіх людейвіку
Уві сні проходять багато регенераційних процесів в організмі, і важливо, щоб вони працювали на повну силу.
Уві сні відновлюється імунна система. При недосипанні наш імунітет послаблюється, що може призвести до різних хвороб.
Здоровий сон допомагає підтримувати в нормі вагу тіла. У людей, які сплять менше, ніж потрібно, підвищується тяга з’їсти зайвого. Відбувається це тому, що при недостатньому сні (4-5 годин) у крові підвищується рівень гормону греліну. Цей гормон посилює почуття голоду. А за сильного почуття голоду людину тягне з’їсти більше простих вуглеводів. Численні дослідження показали, що при нестачі сну ймовірність заробити надмірну вагу підвищується вдвічі. А зайва вага – це сильний чинник, що провокує розвиток багатьох хвороб.
Сон нормалізує тиск. Недосипання ж провокує підвищення тиску.
Сон допомагає позбавитися зайвих переживань, забути стресові ситуації, упорядкувати думки. Не дарма радять приймати важливі рішення саме вранці, після повноцінного нічного відпочинку, адже «ранок вечора мудріший».
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…
ТЦК може через суд позбавляти водійських прав тих, хто ухиляється від мобілізації ТЦК може через…