Освіта

Багатьом вчителям та дітям доведеться туго: у школах задумали жорстку заборону – закон уже в Раді

Нардепка реєструє законопроєкт, який зобовʼяже учнів та вчителів говорити українською мовою у школі не тільки під час занять.

Нардепка Наталія Піпа зареєструвала у Раді законопроєкт, який може зобовʼязати учнів та вчителів говорити українською мовою на всій території школи не тільки під час занять. Про це повідомила сама ініціаторка законопроєкту.

“Ми зобовʼязали усі школи із 2021 надавати освітні послуги українською мовою, але проблема полягає в тому, що виходячи з уроку діти, а подекуди й вчителі – переходять на російську. Щоб це змінити, я реєструю законопроєкт, який зобовʼязує говорити українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та всій території школи”, – написала Піпа.

За результатами моніторингу 2023-2024 років, лише 41% учнів спілкуються між собою виключно українською мовою під час уроків та перерв. Депутатка пояснила, що зміни потрібні, зокрема, через тиск на українськомовних дітей, конфлікти через мову і булінг. Також проблема у тому, що дітям, які не говорять українською, важче навчатися.

“Діти, які погано знають українську вже в першому класі – мають труднощі із навчанням у школі, відстають у читанні, гірше засвоюють матеріал. Пізніше мають гірші результати на контрольних, ЗНО/НМТ та мають гірші можливості для вступу та роботи в майбутньому. Звісно, є проблема, що в деяких сімʼях батьки з дітьми говорять російською. Таких батьків я закликаю спілкуватися із дітьми українською”, – каже Наталія Піпа.

Поданий законопроєкт вводить до Закону “Про освіту” поняття “українськомовного середовища” та зобовʼязує засновників, керівників, працівників закладів освіти створювати та підтримувати українськомовне середовище. Законопроєкт передбачає, що вчителі не зможуть переходити на російську на перервах, у їдальні, у приватному спілкуванні на території школи.

Натомість вчителі та директори зможуть проводити просвітницькі заходи, закликати учнів спілкуватися українською і робити зауваження, коли чують російську у дітей. Також законопроєкт пропонує батькам школярів долучатися до створення та підтримання українськомовного середовища в закладі освіти.

“Дуже важливо, щоб використання української мови не закінчувалося 45 хвилинами уроку. Ми маємо позбутися цього умовного правила в головах освітян, учнів та батьків: “Пролунав дзвінок – можна будь-якою мовою” (і ми розуміємо, що ця будь-яка – чомусь російська)”, – вважає Піпа.

Згідно з її законопроєктом, Кабмін та центральні органи виконавчої влади будуть зобов’язані розробити ефективну систему вимірювання мовленнєвих компетенцій дітей.

“Я сподіваюся на підтримку як батьків, так і освітян. Ми маємо обʼєднатися заради наших дітей. Законопроєкт у процесі реєстрації. Усі деталі будуть пізніше, як тільки документ буде опубліковано на сайті Верховної Ради”, – додала Піпа.

Саша

Recent Posts

Нове свавілля від ТЦК: сім’ї військових позбавляють спадщини

Мінюст переадресував лист Нотаріальної палати щодо ігнорування ТЦК запитів нотаріусів до Міністерства оборони Останнім часом…

42 хв. ago

Щороку з 1 січня до 31 липня: чоловікам з 17 років потрібно ставати на облік у ТЦК – інакше автоматично штраф до 25 тисяч

Міноборони пропонує змінити порядок постановки на військовий облік призовників Міністерство оборони пропонує виключити із законодавства…

3 години ago

По 15 осіб: дітей у школах поділять на групи – навіщо

Навіщо дітей у школах будуть ділити на групи по 15 осіб Навіщо дітей у школах…

5 години ago

Мороз до мінус 3: синоптики попередили, які регіони накриє вже сьогодні зима

2 жовтня у більшості північних, центральних, Харківській, південних областях та в Криму надзвичайний рівень пожежної…

7 години ago

“Могутня та колосальна злива насувається, тотальний дощ і люта негода хлинуть на міста”: синоптики про сніг і мороз

У середу, 2 жовтня, в Україні очікується переважно суха погода без опадів. Проте у західних…

10 години ago

Майже 150 грн за пачку: в Україні рекордно дорожчають цигарки

В Україні з 1 жовтня 2024 року акциз на сигарети має розраховуватися в євро, а…

20 години ago