За майже три роки повномасштабної війни в Україні гривня знецінилась по відношенню до долара більш ніж на 10 грн.
Як інформує “Час_ньюс”, напередоні вторгнення, 23 лютого 2022 року, офіційний курс НБУ складав 29,2549 грн/$. Станом на 26 грудня 2024 року курс НБУ — 41,8623 грн/$.
Коливання валютного курсу завжди відображають стан справ в економіці країни. А для простих людей є дуже зрозумілим маркером того, як впаде рівень їхніх доходів і чи чекати збільшення цін в магазинах.
Chas News зібрав свіжі прогнози НБУ, МВФ і експертів щодо курсу гривні до долара у 2025 році.
Курс долара в держбюджеті України на 2025 рік
У державний бюджет України на 2025 рік заклали середній курс на рівні 45 грн/$.
Крім того, у червні 2024 року Кабмін схвалив Бюджетну декларацію на 2025-2027 роки. Уряд очікує зростання середнього курсу долара:
2025 рік — 45,0 грн/$ 2026 рік — 46,5 грн/$ 2027 рік — 46,4 грн/$ Прогноз МВФ на курс долара в Україні на 2025 рік
Восени 2024 року Міжнародний валютний фонд дещо покращив свій весняний прогноз курсу долара до гривні до 2029 року.
Зокрема, тепер МВФ прогнозує на 2025 рік курс 45,0 грн/$, а у квітні у звіті фігурував 45,8 грн.;
Згідно з розрахунками МВФ, середньорічний курс гривні до долара у найближчі п’ять років становитиме:
2025 рік — 45,0 грн/$ 2026 рік — 46,8 грн/$ 2027 год — 48,6 грн/$ 2028 рік — 50,2 грн/$ 2029 рік — 51,7 грн/$
Зазначимо що квітневий прогноз МВФ передбачав курс у 2029 році 54,1 грн/$.
Курс долара в Україні: прогноз НБУ
Національний банк України вже більше року тому перейшов від режиму фіксованого курсу до керованої гнучкості.
«Найважливіша зміна за цей рік — курс почав виконувати роль поглинача шоків, а не їх генератора. Це насправді тектонічний поступ в умовах війни», — вважає Андрій Пишний, голова НБУ.
Пишний наголосив, що за 2024 рік відбулися суттєві зміни на валютному ринку:
Адаптація ринку — населення та бізнес поступово звикли до курсових коливань, реагуючи на них менш емоційно. Зникнення множинності курсів — раніше різниця між офіційним і готівковим курсами досягала 25% (офіційний — 36,6 грн/$., готівковий — понад 43 грн/$). Зараз вона не перевищує 1%, а у вересні скоротилася до 0,3%. Зниження коливань готівкового курсу — протягом року курс на готівковому ринку став стабільнішим і більше не «стрибає» на кілька гривень через перші ж потрясіння. Це стало можливим завдяки посиленню зв’язку між офіційним і готівковим курсами та інтервенціям НБУ, які згладжують різкі зміни.
Також Андрій Пишний пояснив, чому 2024 року гривня послабилась.
Офіційний курс до долара знизився на майже 13% через поєднання кількох факторів:
екзогенні чинники — тривала війна, руйнування енергетичної інфраструктури, чутки про дефолт;
пом’якшення монетарної політики;
валютні обмеження НБУ, які стали критично важливими для підтримки бізнесу та стимулювання економічної активності.
НБУ не прогнозує курс валют на майбутнє, однак, за словами Пишного, кардинальних змін у валютно-курсовій політиці очікувати не варто.
Яким буде курс долара у 2025 році: прогнози екпертів
На кінець 2025 року курс долара до гривні може становити 47—47,5 грн/$. Такий прогноз в ефірі телемарафону дав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Він нагадав, що уряд у державний бюджет на 2025 рік заклав середньорічний курс на рівні 45 грн/$.
«Якщо ми починаємо рік з курсу 42 гривні за долар, а, ймовірно, так і буде, то до кінця року можемо побачити курс на рівні 47–47,5 гривні за долар, щоб вийти на середньорічні 45», — пояснив Пендзин.
При цьому, за словами Пендзина, Національний банк може внести корективи: «Може бути навіть здешевлення до деякої міри. Ну, не 45 гривень за долар, а 44 гривні — середньорічний курс. Але в будь-якому разі, на наступний рік потрібно готуватися до того, що гривня буде стабільно девальвувати».
Директор інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала в інтерв’ю Центру економічної стратегії заявив, що зростання курсу долара наступного року на 10% до 46—47 грн/$— це здоровий процес для економіки України, який допоможе товаровиробникам зберегти конкурентоспроможність.
Фіала зазначив, що з одного боку Нацбанку вигідно тримати курс стабільним, але з іншого — Україна має значний дефіцит торгового балансу на рівні 15% від ВВП, який покривається завдяки міжнародній допомозі обсягом 40 млрд доларів на рік.
«Україна гарантовано отримає ці гроші наступного року. Це перший раз, коли маємо таку передбачуваність. Це додає впевненості як для макропрогнозів, так і для інвестицій. Ми вперше під час війни знаємо, що дефіцит бюджету буде профінансований не тільки наступного року, а й на частину 2026 року. Це дуже добре», — сказав Фіала.
Водночас Фіала наголосив, що Нацбанк при своїй курсовій політиці повинен враховувати конкурентоспроможність місцевих виробників, щоб не підтримувати імпорт закордонних товарів на шкоду українським.
«Долар суттєво зміцнився. Тому для економіки буде корисно, щоб гривня на наступний рік продовжила девальвацію на 10%. Якщо цей рік ми закінчимо на рівні 42 грн за долар, то наступного року курс може сягнути 46-47 грн. І це буде корисно для місцевих виробників, зберігаючи їхню конкурентоспроможність», — додав Фіала.
Інший експерт вважає, що на початку нового року курс буде постійно змінюватися.
«На валютному ринку збережеться система щоденних змін. При формуванні курсів готівковий ринок орієнтуватиметься на показники міжбанку з додаванням «робочої» комісії», — пояснив банкир Тарас Лісовий.
Водночас він зазначив, що не варто очікувати, що готівковий ринок відірветься від міжбанківського, навіть за наявності підвищеного попиту та інформаційно-психологічного тиску на громадян.
“Валюта не є дефіцитною, адже на ринку немає обмежень на купівлю для громадян”, — пояснив Лісовий.
На його думку, різдвяно-новорічний сезон може врівноважити попит і пропозицію, що сприятиме наближенню курсів міжбанку та готівкового ринку.
Валютні обмеження в Україні у 2025 році
Ліміт на купівлю валюти в касі банку — без обмежень за сумою, в порядку живої черги та за умови наявності валюти в касі відділення.
Ліміт на купівлю валюти онлайн — в еквіваленті до 50 000 грн на календарний місяць.
Ліміти на продаж валюти — без обмежень.
Ліміт на розрахунки за кордоном:
100 тис. грн на місяць (в еквіваленті) для операцій з кодами торговця:
5094 (коштовне каміння, метали та ювелірні вироби), 5944 (годинники, ювелірні вироби та вироби зі срібла), 5972 (магазини монет і марок);
500 тис. грн на місяць (в еквіваленті) для операцій з кодом торговця 6513 (агенти та менеджери з нерухомості).
Тепер інформація про водія повинна бути внесена до Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги. Кабмін України…
А у вересні наступного року доплата для вчителів подвоїться. Вчителі в Україні з початку наступного…
Чоловіків не випустять за кордон навіть за умови зняття з обліку Військовий квиток з відміткою…
У західних, Вінницькій, Черкаській, місцями в північних областях туман, слабка ожеледь, на заході країни на…
Уряд дозволив бронювати всіх священнослужителів Тепер релігійні організації відносяться до критично важливих Бронюванню будуть підлягати…
Співробітник ТЦК вносив в "Оберіг" неправдиву інформацію про непридатність чоловіків до служби Співробітник ТЦК за…