В Україні з’явиться новий вид військової служби: призвати резервістів зможуть за добу

Народні депутати України підтримали у другому читанні законопроєкт №3553, внесений президентом України Володимиром Зеленським. Документ передбачає запровадження у державі військової служби за призовом осіб серед резервістів в особливий період (на термін до шести місяців). У разі загострення на фронті чи порушення кордонів мобілізація відбуватиметься за добу.

Відповідне рішення було ухвалено під час позачергового пленарного засідання парламенту 30 березня, яке транслювалося на офіційному YouTube-каналі Верховної Ради. Свої голоси за законодавчу ініціативу Зеленського дали 256 парламентарів (щоб подивитися поіменний список, доскрольте сторінку до кінця).

Розробники законопроєкту зазначили, що його мета – вдосконалення організаційно-правових засад комплектування Збройних сил України та інших військових формувань високопрофесійним особовим складом як у мирний час, так і в особливий період.

Що зміниться?
Зокрема, планується приведення системи військового обліку та діяльності місцевих органів військового управління у відповідність зі стандартами НАТО. Наприклад, впровадження європейських принципів і підходів з одночасною автоматизацією багатьох процесів функціонування системи військового обліку в державі дозволить уникнути можливих корупційних ризиків.

Також у документі прописані такі новації:

Реформування місцевих органів військового управління – на їх базі створять територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Удосконалення військового обліку призовників, військовозобов’язаних (зокрема – запровадження військового обліку резервістів, визначення органів його ведення та їх повноважень).

Чтайте також:  Зеленський перед парламентом Британії заявив, що "альянси не діють" і "гарантії безпеки треба будувати з нуля"

Осучаснення засад функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (йдеться про створення автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи “Оберіг”).

Передбачення трудових, освітніх та соціально-правових гарантій для громадян, які йтимуть на новий вид військової служби. Крім того, резервістам надаватиметься можливість отримувати відстрочки від призову за аналогією чинних підстав їх отримання військовозобов’язаними у разі призову під час мобілізації, на особливий період.

Удосконалення засад адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, військовий обов’язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Фінансова відповідальність за адмінпорушення
У законопроєкті зазначені такі її рівні:

порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку: 30-50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (510-850 грн), за повторне порушення – 50-100 НМДГ (850-1700 грн).

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію: на громадян – 100-200 НМДГ (1700-3400 грн); на посадових осіб – 200-300 НМДГ (3400-5100 грн). Повторне порушення: на громадян – 200-300 НМДГ (3400-5100 грн); на посадових осіб – 300-500 НМДГ (5100-8500 грн).

Умисне псування або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату: 30-50 НМДГ (510-850 грн). Повторно: 50-100 НМДГ (850-1700 грн).

Чтайте також:  Стосується всіх, хто виїхав: МЗС та ООН запроваджують нові правила, що зміниться

Посилення кримінальної відповідальності
За ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб серед резервістів в особливий період передбачається покарання позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

За ухилення військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаром, передбачається покарання у вигляді штрафу у розмірі 300-500 НМДГ або виправних робіт на строк до 2 років.

За ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів передбачається покарання у вигляді штрафу у розмірі 500-700 НМДГ або виправні роботи на строк до 2 років.

За що скасовується відповідальність?
Законопроєктом не передбачена відповідальність за такі адмінпорушення:

Неявка на виклик у військовий комісаріат.

Неподання у військові комісаріати списків юнаків, які підлягають приписці до призовних дільниць.

Прийняття на роботу військовозобов’язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку.

Незабезпечення сповіщення військовозобов’язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати, перешкода їх своєчасній явці на збірні пункти чи призовні дільниці.

Несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників, несповіщення їх про виклик у військові комісаріати.

Неподання відомостей про військовозобов’язаних і призовників.