Час відпочити: як учителям оформити пенсію за вислугою років

Учителі знову можуть виходити на пенсію за вислугою років. І нам у проєкт Прошколу часто надходять запитання педагогів, коли ж можна піти на заслужений відпочинок. Спробуємо все розставити по поличках і створити коротку інструкцію – як оформити та отримати пенсію за стажем.

СКІЛЬКИ РОКІВ ПОТРІБНО ВІДПРАЦЮВАТИ У ШКОЛІ
Конституційний Суд 4 червня 2019 року скасував вікові обмеження для виходу на пенсію за вислугою років. Якщо раніше необхідно було мати 55 років, аби претендувати на законний відпочинок, відтепер немає таких умов. І це логічно, адже робота вчителя входить до переліку тих, що мають вплив на здоров’я.

Аби вийти на пенсію за стажем, учителю потрібно мати за плечима не менше 26 років і 6 місяців роботи в школі станом на жовтень 2017 року.

ЯК ОФОРМИТИ ТАКУ ПЕНСІЮ
1. Важливо пам’ятати, що вийти на пенсію за вислугою років – це покинути школу. Тобто буквально звільнитися з роботи. Якщо ви оформите пенсію і повернетеся до роботи вчителя, пенсію скасують і поновити її можна буде лише після наступного звільнення (про це говорить стаття 7 закону “Про пенсійне забезпечення”). Отримувати пенсію і працювати у школі можна, лише якщо ви оформили виплати за віком.

Чтайте також:  Зимові канікули в школах: коли почнуться і скільки триватимуть

Також чинне законодавство не передбачає вихід педагогів на пенсію за станом здоров’я.

2. Щоб вийти на пенсію за вислугою років, необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу. Документи, що вам знадобляться:

заява про те, що ви хочете отримати пенсію за вислугою років;
паспорт чи документи, який засвідчує вашу особу, вік та місце проживання (якщо паспорта немає);
ідентифікаційний номер або документ про його відсутність;
документи, які підтверджують стаж – наприклад, трудова книжка;
довідка про розмір вашої зарплатні за період стажу – по неї варто звернутися до вашої бухгалтерії;
клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію – його подає школа;
документи, які підтверджують, що ваша робота дозволяє вийти на пенсію за вислугою років – тобто вам необхідно підтвердити, що ви – учитель (це також може бути трудова книжка).
Пенсію за вислугою років можуть отримати всі працівники освіти: і вчителі, і вихователі, і бібліотекарі, і соціальні педагоги. Якщо у вас виникнуть будь-які юридичні питання, пишіть на безкоштовну онлайн-консультацію вчителів Прошколу або на сторінку Facebook.

Чтайте також:  Чи повинні вчителі вночі чергувати в укриттях – пояснення освітнього омбудсмена

Юлія Бровінська, засновниця проєкту безкоштовної онлайнконсультації вчителів Pro.Школу