Льодовики Гренландії вже не врятувати: вони досягли точки неповернення і далі лише танутимуть

Льодовий щит Гренландії — другий за величиною льодовий об’єкт на планеті — вже не зможе повернутися до своїх попередніх розмірів і надалі лише продовжуватиме танути, навіть якщо глобальна температура на Землі припинить рости.

Про це заявили дослідники з Університету штату Огайо. Свою наукову роботу вони опублікували в журналі Nature.

Вчені виявили, що снігопад, який зазвичай щороку поповнює льодовики Гренландії, більше не може встигати за темпами танення льоду. Вони вивчили щомісячні супутникові дані за останні 40 років з понад 200 великих льодовиків, талі води яких стікають в океан через Гренландію.

«Ми виявили, що об’єм льоду, який потрапляє в океан, набагато перевищують об’єми снігу, який накопичується на поверхні», — пояснив автор дослідження Майкл Кінг.

Вчені виявили, що до 2000 року льодовий щит мав рівні шанси збільшуватися та зменшуватися щороку, але тепер це в минулому. В умовах глобального потепління він буде лише танути.

Чтайте також:  На смітник викинули ікону: виник резонансний скандал (ФОТО)

Чим це загрожує

Зазначається, що повне танення льодового щита Гренландії може підняти рівень моря на 7 метрів до 3000 року. Якщо це станеться, під воду підуть прибережні міста у всьому світі.

Льодовики Гренландії вже зараз є найбільшим джерелом підвищення рівня світового океану. Відповідно до останніх досліджень, за наступні 80 років (при тих же темпах танення) глобально рівень води підвищиться на 6,9 см.

Зазначимо, Гренландія втратила рекордну кількість льоду влітку 2019 року, коли острів накрила хвиля тепла з Європи. Льодовий щит втратив 55 млрд тонн води за 5 днів — цього достатньо, щоб, до прикладу, весь американський штат Флорида пішов під воду на 10 см.

Чому в Арктиці все так швидко тане

Такі зміни в Арктиці вчені пов’язують зі змінами клімату. А от те, чому вони так відображаються саме на Арктичному регіоні, пояснюють феноменом «арктичного підсилення». Це емпіричне спостереження, що Арктика «нагрівається» набагато швидше, ніж решта планети, — десь у два-чотири рази.

Чтайте також:  Звільнених начальників митниць перевели на інші посади

«За останні десятиліття арктичний лід відступив, і цей льодовий покрив, який має здатність відбивати сонячне світло назад у космос, розтанув та перестав покривати океанічні води. А вони набагато темніші й поглинають цю сонячну енергію, тож океан починає нагріватися», — так пояснює «арктичне підсилення» Том Ньюман, керівник кріосферних досліджень NASA.

Глобальне потепління прискорюється і в решті світу. У липні Всесвітня метеорологічна організація ООН спрогнозувала, що впродовж найближчих п’яти років у світі потепліє на 1,5°C у порівнянні з доіндустріальним рівнем температури.