Вчені випробували назальну вакцину проти COVID-19

Вчені з Медичної школи університету Вашингтона в Сент-Луїсі розробили вакцину, спрямовану на вірус SARS-CoV-2, яку можна вводити в одній дозі через ніс і вона є ефективною для запобігання зараження мишей, сприйнятливих до нового коронавірусу. Наступний план випробувати вакцину на нелюдських приматах і людях, щоб перевірити, чи безпечна вона та ефективна у запобіганні зараження COVID-19.


На відміну від інших вакцин COVID-19, що розвиваються, ця постачається через ніс, часто це початкове місце зараження. У новому дослідженні дослідники виявили, що носові шляхи створюють сильну імунну відповідь у всьому організмі, але він особливо ефективний у носі та дихальних шляхах, не даючи інфекції затриматись в організмі.

Щоб розробити вакцину, дослідники вставили вірус «шипкового білка», який коронавірус використовує для вторгнення в клітини, всередині іншого вірусу – аденовірусу – який викликає застуду. Але вчені підробили аденовірус, зробивши його не здатним викликати хворобу. Нешкідливий аденовірус переносить білок шипа в ніс, що дозволяє організму встановити імунний захист проти вірусу SARS-CoV-2, не хворіючи. В іншому нововведенні, що перебуває поза назальним введенням, нова вакцина включає дві мутації в білок шипа, які стабілізують його в специфічній формі, найбільш сприятливій для формування антитіл проти нього.

Чтайте також:  Ніщо не зупинить танення льодовиків, океани піднімуться на метр — заява Всесвітньої метеорологічної організації

Хоча існує вакцина проти грипу під назвою FluMist, яка доставляється через ніс, вона використовує ослаблену форму живого вірусу грипу і не може бути призначена певним групам, у тому числі тим, чия імунна система порушена захворюваннями, такими як рак, ВІЛ та діабет. На відміну від цього, нова інтраназальна вакцина від COVID-19 у цьому дослідженні не використовує живий вірус, здатний до реплікації, імовірно, робить його більш безпечним.

Дослідники порівнювали цю вакцину, яку вводять мишам двома способами – в ніс і через внутрішньом’язову ін’єкцію. Хоча ін’єкція викликала імунну відповідь, яка запобігала пневмонії, це не запобігало інфікуванню в нісі та легенях. Така вакцина може зменшити ступінь тяжкості COVID-19, але не повністю заблокує інфекцію та не запобіжить зараженню людей зараженням вірусом. На противагу цьому, шлях доставки носа запобігав інфікуванню як у верхніх, так і в нижніх дихальних шляхах – носі та легенях, – це дозволяє припустити, що вакциновані особи не поширюватимуть вірус або не розвиватимуть інфекції в інших місцях тіла.

Чтайте також:  Перший в Україні мобільний шпиталь для пацієнтів з COVID-19 відкриють у Миколаєві – Ляшко

Дослідники заявили, що дослідження є багатообіцяючим, але попередили, що поки вакцину вивчали лише на мишах.