Рівненська та Житомирська області можуть залишитись без лісу менше як через 40 років — дослідження

За останній рік темпи вирубування лісів на Рівненщині пришвидшилися у 2,5 раза. На Житомирщині — на 20%. За такої динаміки області можу залишитися без лісу вже через 30 та 38 років відповідно.

Про це заявили у дослідженні, яке провели компанія EOS Data Analytics, Інститут космічних досліджень НАН України та Державне космічне агентство України, пише «Інтерфакс-Україна».

Вони встановили, що із серпня-2019 до серпня-2020 року, в Рівненській області вирубали 5395 га лісу проти 2101 га роком раніше. На Житомирщині за цей час вирубали на 20% більше лісу, ніж минулого року.

Дослідники кажуть, що якщо не уповільнити цей тренд, то за наступні 30 років може бути знищено 1,6 млн га лісу на Рівненщині, а за 38 років — 2,3 млн га на Житомирщині. Це уся площа лісів в цих областях.

Чтайте також:  У КСУ оскаржують окремі положення закону про альтернативні джерела енергії

Не допоможе навіть висадка дерев, кажуть вчені, оскільки відновлення займає від 60 до 100 років, залежно від порід дерев.

Як проводили дослідження

Дослідження проводили за допомогою технології супутникового аналізу, яку раніше використовували в рамках програми підтримки прозорого управління земельними ресурсами в Україні (Supporting Transparent Land Governance in Ukraine) з ініціативи Світового банку та за фінансової підтримки Європейського Союзу.

«Сьогодні, завдяки цифровим технологіям, зокрема супутниковому моніторингу, можна мало не щодня відстежувати зміни, над чим наша команда і працює», — каже директор із продажу EOS Data Analytics Роман Медведєв.

У компанії вважають, що інструменти супутникового моніторингу допомагають не тільки фіксувати порушення, але і розумно керувати лісовим господарством. Наприклад — відстежувати процес регенерації лісових екосистем, які зазнали впливу несприятливих факторів, на кожному з етапів і до повного відновлення.

Чтайте також:  Білорусь направила ноту протесту Україні через указ Зеленського про IT-фахівців

Чим це загрожує

За словами Медведєва, вирубка дерев та іншої рослинності може призвести до важких екологічних проблем, таких як опустелювання, ерозія, зменшення родючості ґрунту, повені та вимирання популяцій диких тварин (зокрема внесених до «Червоної книги»). Це також збільшує ризик повторення катастрофічних пожеж весни 2020 року (у квітні в Житомирській області вогонь знищив п’ять населених пунктів).

«Ліс безконтрольно рубають і «сірими» схемами вивозять на експорт. Ніхто не знає справжніх масштабів. Дані отримані із супутників — це незалежний інструмент на шляху до вирішення цієї проблеми. Космос бачить усе», — вважає засновник EOS Максим Поляков.