Щороку Україна перераховує в економіки інших держав понад $5 млрд за пальне – економіст

За словами експерта, понад 70% пального імпортується

Щорічно Україна закуповує пальне в інших країн на загальну суму $5 млрд. Загалом частка імпортного пального в національній економіці понад 70%. Про це в інтерв’ю інформаційно-аналітичного порталу «Yenicag.Ru – Нова Епоха» розповів український економіст, експерт «Разумков Центру» Максим Белявський.

«Український ринок нафтопродуктів сильно залежить від імпортного пального. Понад 70% палива завозиться з-за кордону. І щороку Україна перераховує в економіки інших держав понад $5 млрд, що, безумовно, впливає на стабільність курсу національної валюти. Найбільші партнери, у яких наша країна закуповує паливо, це – Білорусь (38,2% постачань), Російська Федерація (35,3% постачань) і Литва (15,1% постачань)», – розповів експерт.

Також він підкреслив, що найбільшим попит має дизельне пальне, оскільки вся сільськогосподарська техніка працює на ньому. Але українське виробництво покриває попит лише на 25%. Економіст називає три причини.

Чтайте також:  На Рівненській АЕС раптово відключився енергоблок: деталі

«Перше – це падіння темпів власного видобутку нафти, яка забезпечує лише 10% потреб чотирьох працюючих з семи існуючих нафтопереробних заводів (НПЗ). Відсутні обсяги «чорного золота» в останні два роки заміщені поставками з Азербайджану, Казахстану і США. Другий фактор – недостатня технічна оснащеність українських НПЗ, яка не дозволяє конкурувати з виробниками Євросоюзу. Третій фактор – існування масштабного тіньового ринку палива. У 2019, за різними оцінками, в Україні налічувалося близько 1 400 нелегальних автозаправних станцій, оборот яких, відповідно, склав 0,6 млн т контрафактних нафтопродуктів. Таким чином, поточні ціни на пальне для українських споживачів на 45% залежать від імпортних котирувань на готове паливо і на нафту. Також в структуру ціни входять податки (близько 40%), логістичні витрати (5%), націнка операторів АЗС (10%)», – пояснює Белявський.

Чтайте також:  Tesla відтермінувала перші поставки електровантажівки Semi

Нагадаємо, в Україні впав попит на нові нафтогазові ділянки. Натомість значно зріс на поклади корисних копалин, які можна використати в будівництві та оздоблюванні. Вперше відбулися відкриті аукціони на бурштинові ділянки, ціна на які зросла зі стартових 600 000 грн до 41 млн грн.

Попри це 31 серпня Компанія Ахметова придбала нафтогазову ділянку за рекордні 651 млн грн. Ціна виросла у 8 разів.