Українцям різко перерахували тарифи на газ: скільки доведеться платити за опалення і що далі

Пандемія коронавірусу і падіння цін на світових ринках обрушила вартість нафтопродуктів в Україні. “Нафтогаз” уже заявив: на березень ціна впаде на 14%, проте, якщо динаміка продовжиться, з часом ціни впадуть більш значно.

Про те, як це відобразиться на платіжках українців і до чого призведе.

В Україні вартість газу на відкритому ринку з урахуванням ПДВ з лютого по березень упала на 28%. Так, якщо ще в минулому місяці блакитне паливо продавалося за 5,7 тис. грн за тисячу кубометрів, то в березні ціна склала вже 4,1 тис. грн.

Про це йдеться в даних Української енергетичної біржі. Варто зазначити, що мова йде про ринкову ціну, тоді як прості українці платять за встановленими тарифами (згідно з постановою Кабміну). Однак після падіння цін на ринку також знижується і вартість блакитного палива для населення.

Згідно із заявою “Нафтогазу”, ціна на газ для населення в березні знизилася на 14% і для кінцевого споживача складе близько 4,3 грн за куб. При цьому ще в лютому тариф залежно від регіону коливався близько 5 грн.

Скільки заплатить сім’я з трьох осіб з урахуванням граничного обсягу споживання:

тільки плита (29,4 куб.):

було: 147 грн;

стало: 126,42 грн;

плита й обігрів води (54,9 куб.):

було: 274,5 грн;

стало: 255,42 грн;

індивідуальне опалення (400 куб.м):

було: 2000 грн;

стало: 1720 грн;

За інформацією компанії, зниження цін відбувається завдяки падінню цін на газ у Європі, що пов’язано з теплою зимою і великими запасами газу в сховищах. “У газовому питанні Україна більше не залежить від Росії. “Газпром” у свій час відмовився продавати нам газ на конкурентних умовах? Ну ок, є інші. Зима була теплою, і ціна впала на ринку ЄС? Вона автоматично падає і тут. Жодних урядових поїздок на уклін за знижками не потрібно”, – пояснили в компанії.

Чтайте також:  Герус: крім регуляції ціни на газ, також буде обмежений тариф на розподіл газу

Слідом можуть змінитися тарифи на гарячу воду й опалення. Складова газу в тарифах на тепло і гарячу воду – 70-80%.

Платіжки за газ для більшості українців займають несуттєву частину в загальних витратах на комуналку. Так, близько 70% – вартість опалення, решта – гаряча вода, електроенергія, холодна вода і газ.

Що буде далі
Керівник відділу аналітики Forex Club Андрій Шевчишин упевнений: “вартість нафти найближчим часом підвищиться, коректуючи після поточного зниження. Ймовірно, до початку літа на ринку буде спостерігатися діапазон 35-45 доларів”.

Схожий прогноз OBOZREVATEL озвучив і його колега з “Альпарі” Максим Пархоменко. За його оцінками, вже до кінця весни досягне близько $40. До речі, сама Росія завдяки накопиченим запасам цілком може пережити кілька років кризи. А ось іншим країнам доведеться туго.

Якщо ціни на нафту будуть знижуватися, з часом це відобразиться і на тарифах на газ. Але щоб уже зараз платити менше за тепло, радить експерт у сфері енергоефективності Антон Ковалишин, у будинках із горизонтальною розводкою системи опалення, в ідеалі 100% квартир слід обладнати індивідуальними (поквартирними) лічильниками тепла і регуляторами на радіаторні батареї. Індивідуальний тепловий пункт на рівні з погодозалежною автоматикою дозволить заощадити від 10 до 40%.

“А балансування стояків забезпечить рівномірний розподіл тепла по всьому будинку, щоб у всіх квартирах було однаково комфортно – не жарко і не холодно. Термоізоляція інженерних комунікацій дозволить також зберегти тепло по шляху теплоносія з підвалу в квартири. Якщо в будинку дахова газова котельня – можливо, її час модернізувати, встановити більш сучасну”, – додає Ковалишин.

Чтайте також:  Скандальні платіжки! Як оплачувати доставку газу, якщо газом зовсім не користуєшся. Це стосується новобудов. Відео

Також важливо утеплити стіни по всьому периметру будівлі від цоколя до коника даху. Це вимога державних будівельних стандартів з теплоізоляції будівель. Але почати варто з енергоаудиту. Під час нього фахівець визначить, як і за рахунок чого будинок може споживати менше енергії. “Вартість енергоаудитів на ринку коливається від 10 до 20 тис. грн. (50-100 грн. З квартири) залежно від масштабів будівлі, кількості квартир, опалювальної площі”, – зазначає Ковалишин.

Найпростіше, на чому можуть заощадити жителі багатоповерхівок, це витрати на електроенергію, особливо, якщо доведеться догрівати електрообігрівачами. Якщо встановити двозонний лічильник електроенергії, можна в 2 рази менше платити за електрику з 23:00 до 07:00. Заміна ламп розжарювання на LED дасть економію до 8 разів на електроосвітлення. Використання розеток із таймерами допоможе налаштувати автоматичне включення і виключення електроприладів у зручний час.

Відзначимо, за підрахунками OBOZREVATEL, спеціальна насадка на кран дозволить заощадити в середньому близько 500 грн за рік. Такий пристрій пропускає близько двох літрів води за одну хвилину. Звичайний кран – близько 10 літрів. Припустимо, що щодня родина відкриває кран для того, щоб умитися і помити посуд на 15 хвилин. Зі стандартним краном за цей час можна втратити 150 літрів води, а з аератором – 30 літрів.