Візит Анджея Дуди до Києва став другою його закордонною поїздкою після переобрання на посаду президента Польщі, але особливого значення йому додає інше.
Востаннє польський президент відвідував Україну майже три роки тому – у грудні-2017. А після того була найглибша за останні десятиріччя криза у відносинах між нашими країнами, що призвела навіть до заморожування контактів на найвищому рівні.
Три роки тому польський президент демонстративно відвідав лише Харків. Головною метою того візиту він зробив вшанування могил вбитих сталінськими спецслужбами польських офіцерів. Він провів у Харкові короткі перемовини із Петром Порошенком та того ж дня повернувся додому, оминаючи Київ та навіть не зупиняючись на ніч.
Найбільшої шкоди двостороннім відносинам у сфері з’ясування історичних суперечок між Україною та Польщею завдала серія плюндрувань поховань вояків Української повстанської армії (УПА) на польській території. Так, у жовтні 2016 року було повністю знищено пам’ятник на братській могилі 13 бійців УПА на кладовищі села Верхрат. А у квітні наступного року аналогічний монумент було зруйновано у селі Грушовичі.
Другий “інформаційний вибух” стався посеред цього року: посол Польщі у Німеччині звинуватив Україну, що вона нібито у десятки разів завищує свої втрати часів Другої світової війни, щоб позбавити Польщу статусу країни, яка найбільше постраждала від нацистів.
Втім, цю заяву президенти двох країн публічно проігнорували, а також підстрахувалися, не давши можливості українським журналістам запитати Дуду про його ставлення до таких заяв.
Попри позитивні результати, цей візит проривом не став. Швидше можна говорити про те, що сторони відклали вбік невирішені проблеми, які ще пару років тому заважали повноцінній співпраці країн. Підкреслимо – саме відклали, проте не наблизилися до їх вирішення.
Три роки тому політичний фон у Польщі був несприятливий для поглиблення відносин із Україною без вирішення історичних суперечок – влада вважала більш електорально вигідними заяви про провину за “Волинську різанину”.
Наочну ілюстрацію цього дало правоконсервативне видання Kresy.pl. Воно звернуло увагу на те, що згідно з протоколом офіційних візитів Анджей Дуда під час зустрічі з українським колегою мав привітати почесну варту словами “Слава Україні” – і він виконав цю церемонію.Через це польські журналісти звинуватили свого президента у тому, що той погодився вимовити “бандерівське привітання”!
Загострення протистояння у історичній площині пов’язують із тим, яку роль політика у цій сфері відіграє у позиціонуванні правлячої у Польщі партії “Право і справедливість” Ярослава Качинського. Зараз, коли польські парламентські та президентські вибори залишилися позаду, Варшава пом’якшила риторику. Втім, про справжнє поліпшення відносин у питанні історичних суперечок говорити поки що зарано, бо і раніше будь-які спроби вирішити суперечності через позицію польських політиків нагадували біг по колу.