Рада Європи попереджає, що звільнення чинних суддів КС, буде порушенням Конституції

Відповідний лист був направлений спікеру ВР Дмитру Разумкову

У Раді Європи попереджають, що можливе припинення повноважень суддів Конституційного суду України буде «кричущим порушенням» основного закону країни й закликають розглянути інші варіанти для вирішення поточної ситуації. Про це йдеться в листі генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич і президента Венеціанської комісії Джанні Букіккіо на ім’я голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова, датованого 31 жовтня, текст якого переданий агентству «Інтерфакс-Україна».

«Припинення повноважень суддів є кричущим порушенням Конституції і фундаментального принципу поділу влади. Порушення Конституції, навіть якщо, можливо, хороша причина, не може привести до культури конституціоналізму та поваги до верховенства права, які мають на меті боротьбу з корупцією. Ми розуміємо, що перед вами стоїть дуже серйозне завдання, і не недооцінюємо необхідність своєчасних, твердих і рішучих дій. Проте, ми настійно закликаємо вас зважати на несприятливі, глибокі і довгострокові наслідки для вашої країни можливого поспішного рішення звільнити конституційних суддів», – йдеться в листі.

Чтайте також:  “Ми не будемо працювати за 47 тисяч гривень. Хіба це гроші?”: судді в Україні влаштували бунт

У зв’язку з цим підписанти «спонукають» Разумкова «вивчити можливі альтернативні способи забезпечення того, щоб боротьба з корупцією відповідно до міжнародних стандартів залишалася пріоритетом для вашої країни».

«GRECO (Група країн Європи проти корупції) продовжить моніторинг дотримання Україною міжнародних антикорупційних стандартів. Венеціанська комісія і Рада Європи готові – в терміновому порядку, але з часом, необхідним для проведення ретельного аналізу різних варіантів – допомогти вам у розробці конкретних рішень для вирішення поточної ситуації», – заявили Бурич і Букіккіо.

Як повідомлялося, КС оприлюднив рішення від 27 жовтня, яким визнав неконституційними повноваження Національного агентства з протидії корупції (НАЗК) з контролю і перевірки декларацій, відкритого цілодобового доступу до реєстру декларацій, проведення моніторингу способу життя, а також низку положень закону України «Про запобігання корупції». Глава НАЗК Олександр Новіков повідомив, що Агентство через рішення КС увечері 28 жовтня закрило реєстр електронних декларацій.

У зв’язку з цим президент України Володимир Зеленський увечері 29 жовтня ініціював термінове засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). За підсумками засідання РНБО було в терміновому порядку було зібрано засідання Кабінету міністрів України в Офісі президента. Кабінет міністрів України на своєму позачерговому засіданні на виконання рішення РНБО прийняв розпорядження, яким зобов’язав НАЗК невідкладно відновити доступ громадян до реєстру декларацій чиновників і забезпечити механізм їх спецперевірки. 30 листопада НАЗК відновило роботу Єдиного державного реєстру електронних декларацій.

Чтайте також:  Українцям перерахують тарифи на газ: як і коли змінять ціни

29 жовтня Зеленський вніс до парламенту законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», згідно з яким припиняються повноваження складу КС, який прийняв рішення 27 жовтня. Президент пропонує визнати це рішення КС «нікчемним (яке не створює правових наслідків) як прийняте суддями КС в умовах реального конфлікту інтересів». У законопроєкті глава держави також запропонував повернути редакцію закону «Про попередження корупції»”ї та Кримінального кодексу, що діяли до рішення КС від 27 жовтня.