Українці в рази переплачують за тести на COVID-19: яка реальна собівартість і кому йде надприбуток

Скільки насправді має коштувати тест? Хто виробляє і продає тести в Україні? Хто може красти бюджетні кошти на тестуванні?

Ще зовсім недавно надприбуток отримували виробники медичних масок, тепер же, коли число тих, що заразилися росте з кожним днем, їх місце зайняли лабораторії. Раніше ця діяльність не викликала особливого інтересу: обладнання дороге, щоб отримувати відчутний прибуток, потрібно робити мільйони тестів і створити цілий конвеєр. Зараз досить тестувати на COVID-19.

“Хороший аналізатор варто 120-130 тисяч євро. Щоб чесно отримати ліцензію (стандарт ІСО 15189), у нас пішло чотири роки. Але ми робили все чесно, а в Україні все можливо”, – розповіли в одній з лабораторій.

Хто і скільки бере за тести
У Києві, як підрахували в Антимонопольному комітеті, в державних лабораторіях ціна доходить до 1800 грн (в середньому 900 грн), а в приватних клініках – до 3400 грн. В середньому рентабельність – 70%. Як кажуть в АМКУ, чи не порушує – змови немає, а через великий попит бізнес має і можливості, і права встановлювати ту ціну, на яку погодяться українці.

Скільки коштує тест в великих лабораторіях Києва:

“Ніколаб” 740 грн

“Євролаб” 1450 грн

“Омега Київ” 1200 грн

“Діла” 1480-1800 грн (в залежності від термінів виконання)

“Улд Центр” 1555 грн

“МедіАн” 1600 грн

CSD Lab 1500 грн

“Синево” 990 грн

З усіх перерахованих лабораторій OBOZREVATEL вдалося офіційно отримати коментар тільки від “Синево”. Там розповіли, що свідомо відмовилися від українських або китайських реагентів.

“Вартість реагентікі, яку ми використовуємо, для одного ПЛР-тесту складає близько 500 гривень. Ще 200-250 гривень складають змінні витрати на персонал, амортизацію обладнання, оренду приміщень, утримання лабораторії та інше. Що стосується заробітку, то ми вибрали для себе стратегію збалансованої і соціально-орієнтованої ціни, тому наша маржа на ковідних тестах – мінімальна”, – говорить Микола Скавронський, комерційний директор “Синево”. За його оцінками, все, що вище 1000 грн, – завищена ціна.

Потрібно враховувати витрати на утримання обладнання, на одноразовий пластик, амортизацію самплеров, реагенти, стерилізацію приміщень, а ще  на утримання приміщень та зарплати, розповідає OBOZREVATEL старший науковий співробітник Інституту молекулярної біології НАН України Оксана Півень.

“Поверхня обробляється ультрафіолетом, значить додається амортизація обладнання. Не забувайте про електроенергію і оплату праці людини, який проводить цей аналіз. Це співробітник з вищою спеціальною освітою. І кожна приватна лабораторія закладає свою маржу. Хтось використовує ситуацію, хтось ні, це потрібно вже питати у них”, – говорить Півень.

Чтайте також:  Вакцина від коронавірусу: вчені досягли прогресу

Лікар-інфекціоніст Сергій Крамарєв додає, що ціна залежить і від виробника наборів для тестів. “Одна справа Німеччина, інше – Китай або Південна Корея. Також враховується і вартість обладнання для проведення тестів. Наприклад, у нас в інфекційній лікарні обладнання було закуплено перед карантином за допомогою спонсорів. Воно займає дві кімнати і коштувало мільйони. До того ж там дотримується повна стерильність і все це – додаткові витрати “, – пояснює Крамарєв.

Хто створює українські реагенти для тестів
Самий великий виробник ПЛР-тестів в Україні – “Укргентех”. Вони продають реагентіку на одну реакцію за 60 грн (партіями по 100 штук). Це найнижча ціна на українському ринку. Опитані OBOZREVATEL інфекціоністи кажуть, що вартість однієї реакції у конкурента може становити близько 140 грн (продають партіями по 50 штук).

“Укргентех” існує всього три роки, розмір статутного капіталу – 1000 грн. Зареєстровані вони в квартирі панельної багатоповерхівки на Голосіївському проспекті. До недавнього часу бенефіціарним власником була Любов Столяр. На момент відкриття компанії дівчині було всього 26 років.

Зараз фірмою володіє харків’янин Олег Санжаровский. Всього за кілька місяців невелика компанія з оборотом у кілька мільйонів гривень на рік перетворилася на найбільшого в країні постачальника тестів, почала продавати їх по всій країні. Купують медичні установи і навіть Офіс президента (закупили на 36 млн грн). Від лабораторій і різних державних центрів “Укргентех” отримали вже 18 млн грн.

У розпорядження OBOZREVATEL потрапили матеріали справи, в яких йдеться про те, що правоохоронці підозрюють “Укргентех” в змові з державним Херсонським обласним лабораторним центром МОЗ з метою розкрадання бюджетних коштів.

І це тільки один центр. І, ймовірно, самі тести сумнівної якості. Журналісти lb.ua опублікували лист Центру громадського здоров’я, в якому говориться, що використовувати тести компанії не можна, так як вони не відповідають заявленій якості.

Перші компоненти “Укргентех” отримав з Китаю, нібито щоб поставляти в лікарні. Їх закупив Офіс президента через скандальний фонд, на який гроші збирали у бізнесу, за ціною 60 грн за штуку (за такою ж вартістю продають і зараз). Детальніше про сам фонд можна прочитати тут. Про компанію практично нічого не відомо навіть досвідченим інфекціоністів, які добре знають всіх виробників. Основний вид її діяльності, згідно з реєстром, – неспеціалізована торгівля.

Кількість виявлених випадків коронавируса в Україні зростає з кожним днем. І ймовірно, найближчим часом ситуація буде тільки погіршуватися. Держава не регулює вартість тестування і чим вище попит, тим більше доведеться платити. Про те, з ким пов’язані виробники “українських тестів” і як змогли отримати мільйони бюджетних коштів, – читайте незабаром на OBOZREVATEL.