Лікарі розповіли, на які мікроорганізми треба перевірятися, щоб знизити ризики онкології
Лікарі назвали віруси і бактерії, що провокують розвиток пухлин в організмі людини. Мова йде про такі віруси, як герпес і папілома (ВПЛ), а також бактерія хелікобактер пілорі.
Медики кажуть, що ці мікроогранізми провокують близько 15-20% усіх онкологічних хвороб – фактично кожну п’яту пухлину.
Про те, що деякі види раку можуть розвиватися за наявності вірусів в організмі, припустили ще на початку ХХ століття. Так, у 1911 році біолог з США Френсіс Пайтон Раус заражав курей пташиною саркомою, отриманою з пухлин птахів з раком. Вчений виключив бактеріальні загрози і вирішив, що причиною онкології є якийсь онкогенний вірус. Цей вірус ідентифікували в 1940-х.
Пізніше стало зрозуміло, що під загрозою й люди. Наприклад, вірус папіломи людини (ВПЛ) може викликати рак шийки матки – одного з найпоширеніших видів жіночої онкології. Нині існують ефективні препарати для вакцинації від вірусу, що дозволяє знизити ризики.
Не так давно був виявлений зв’язок між вірусом Епштейна – Барра (герпес 4 типу) і деякими агресивними видами раку – рак носоглотки, лімфомою Ходжкіна, Т-клітинною лімфомою, лімфомою Беркітта і раком шлунку. Але через герпес рак розвивається рідше, ніж через ВПЛ.
Існують й бактерії, що можуть викликати рак. Наприклад, хелікобактер пілорі (Helicobacter pylori). Мікроорганізм живе в шлунку і асоціюється з виразкою і гастритом. Недавні дослідження, проведені в США, довели зв’язок між хелікобактер пілорі і раком шлунка.