Трейдери вперше в історії розпочали реекспорт газу з України – ОГТСУ

Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) у жовтні вперше здійснив реекспорт газу обсягом 15 млн куб. м до країн ЄС на замовлення його власників. Про це повідомив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон на своїй сторінці у фейсбуці.

«Ще одна значима віха для ринку газу – розпочався реекспорт газу, який було раніше завезено в Україну з ЄС. Раніше були лише транзит та імпорт», – прокоментував цю подію Макогон.

«Наші прогнози таки реалізувалися – Україна розпочала повноцінний реекспорт газу до ЄС», – заявив також голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

Також повідомляється, що за десять місяців 2020 року підприємство транспортувало з країн ЄС в Україну в режимі shorthaul (транспортування на короткі відстані) 6,1 млрд куб. м газу, і майже весь цей обсяг наразі зберігається в підземних сховищах газу. За словами Макогона, ОГТСУ вже заробив близько 500 млн грн доходу від надання послуги shorthaul, яка стала абсолютно новим джерелом доходу для компанії.

Чтайте також:  Коболєв розповів, що буде з цінами на газ в Україні

«Коли ми у 2016-2017 роках ще в «Укртрансгазі» проєктували нові продукти «митний склад» і shorthaul, то не сподівалися, що вони так швидко здобудуть популярність у трейдерів», – зазначив голова компанії.

Коболєв додав, завдяки привабливим умовам зберігання газу українські ПСГ, оператором яких є «дочка» «Нафтогазу» «Укртрансгаз», заповнені на 90% – рекордний показник за останні десять років: із 28,3 млрд куб. м газу в них нині іноземним трейдерам належить 10 млрд куб. м.

 

ОГТСУ в пресрелізі уточнило, що за десять місяців 2020 року обсяг транспортування газу на вході в Україну в режимі shorthaul зі Словаччини становив – 4,1 млрд куб. м, з Угорщини – 1,5 млрд куб. м, з Польщі – 0,5 млрд куб. м.

У жовтні обсяги транспортування на вхід скоротилися до 16,6 млн куб. м (усі – з Польщі) з 1,17 млрд куб. м у вересні та 2,01 млрд куб. м у серпні.

Чтайте також:  “Збільшити норми споживання газу”: У Кабміні готують сюрприз для українців. Що це означає

Загалом з моменту запуску послуги сервісом shorthaul скористалися 24 замовники-нерезиденти й 5 українських компаній.

Оператор зазначив, що практично всі обсяги за shorthaul були трейдери направили до підземних сховищ газу на зберігання в режимі «митний склад», а загалом від початку року ОГТСУ на замовлення клієнтів направив оператору ПСГ «Укртрансгазу» для збереження на «митному складі» 10,1 млрд куб. газу.

Згідно з релізом, вихід газу з України в режимі shorthaul за цей час становив 17,1 млн куб. м: до Словаччини – 2 000 куб. м, Угорщини – 13,7 млн куб. м, Польщі – 3,4 млн куб. м.

Послуга shorthaul, яку запровадив Оператор ГТС України з 1 січня 2020 року, дає змогу клієнтам компанії замовляти транзит газу через Україну до Польщі, Угорщини, Словаччини та Румунії за спеціальним вигідним тарифом. А в комплексі з послугою «митний склад» від «Укртрансгаз» трейдерам, на думку ОГТСУ, пропонуються зручні та привабливі умови зберігання газу в українських ПСГ.