Президент Володимир Зеленський неодноразово говорив про те що найцінніше,що є в України, – це наші люди. Їхній розум, таланти, креативність та працьовитість. І це доводять наші науковці.
Їх роботи модернізують процеси, дозволяють державі потенційно зекономити або заробити мільярди гривень. Здатні покращити життя як окремих галузей, так і всіх громадян України.
І тепер, схоже на те, що у президента стане на один привід для гордості більше.
Українські вчені розповіли про результати досліджень Державної установи «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб Громашевського НАМН України», які показали здатність діючої речовини українського виробництва впливати на коронавірус.
Досліджувався препарат «Протефлазід» – лікарський засіб, який зареєстрований в Україні ще з кінця 90-х років, а його дослідження в Інституті почалися ще на початку 90-х.
«Це препарат рослинного походження. Було доведено – і експериментально, і потім в нашій клініці – його позитивна дія стосовно вірусних інфекцій. На початку 2000-х років було показано його ефективність проти гепатиту В. Потім – проти герпесвірусних інфекцій, і в нашій клініці цей препарат успішно застосовується зараз для лікування персистентних інфекцій», – розповіла вона.
У той же час до них звернулися представники підприємства, яке випускає «Протефлазід», з пропозицією провести дослідження на моделі вірусу.
“І на ньому ми отримали дуже перспективні результати: на культурі клітин титуль вірусу був знижений в декілька тисяч разів, що дозволяє думати, що і в природних умовах. Тобто, при лікуванні або профілактиці хвороб, пов’язаних з вірусом, він теж може бути ефективним», – заявила директор інституту Вікторія Задорожна.
Водночас, зауважила вона, вчені не можуть стверджувати, що він буде 100% ефективним проти того вірусу, який наразі панує у світі.
«Але в усьому світі ще немає ні одного лікарського засобу, де була б доведена його дійсно доказова ефективність в лікуванні або профілактиці цієї хвороби», – сказала директор Інституту і додала, що всі країни випробовують для лікування ті препарати, які у них є.
Дослідження, зокрема, показують, що діюча речовина продемонструвала ефективне пригнічення реплікації вірусів в культурах клітин. Також відзначається, що вказана діюча речовина істотно знижує відсоток апоптотичних клітин в порівнянні з клітинами. Інфікованими вірусом, практично більш ніж у 2 рази, чим рятує половину клітин, уражених вірусом, від смерті.
Тобто, йдеться про велику ймовірність, що досліджувана діюча речовина буде здатна гальмувати розмноження вірусів в організмі.
Було зроблено висновок, що «існують теоретичні передумови того, що наш препарат може бути активний і в культурах клітин».
«Є і дія на моделі коронавірусу, і є дія на культурах клітин. Таким чином, це теоретична основа того, що наш препарат, можливо, буде діяти», – йдеться у повідомленні.